Loading...
Tas ir interesanti

Mērfija likumi

Vismaz dažus Mērfija likumus no galvas zina ikviens no mums. Un lai cik tas dīvaini neizliktos, bet šie likumi ļoti bieži dzīvē darbojas!

Kā radušies Mērfija likumi? Kas ir Mērfija likumu autors?

Edvards Mērfijs.
Mērfija likumu rašanās un attīstība sākās no reālas personas – Edvarda Mērfija (Edward Aloysius Murphy, Jr.) (1919. – 1990). 1949. gadā Amerikas Savienoto Valstu (ASV) Edvarda gaisa spēku bāzē (Edwards Air Force Base) tika veikti pētījumi par lidmašīnu avāriju cēloņiem. Edvards Mērfijs bija armijas aviācijas kapteinis un dienēja šajā bāzē. Viņš strādāja pie projekta, kura mērķis bija noskaidrot maksimālās pārslodzes, kuras ir spējīgi izturēt lidotāji.
Edvards Mērfijs izmēģinājuma brīdī.
Kādā darba procesā, izvērtējot kādas laboratorijas tehniķu darbu, Edvards Mērfijs izteicās, ka, ja kaut ko var nepareizi izdarīt, tad šie tehniķi tieši tā arī izdarīs (Mērfija likums: „Ja kaut kas var saiet grīstē, tā arī notiks.”). Šajā brīdī iedarbinātais lidmašīnas dzinējs sāka griezt propelleru pretējā virzienā, jo tehniķi bija nepareizi savienojuši detaļas. Edvards Mērfijs savā darba procesā arvien turpināja izteikt dažādus asprātīgus izteicienus par visādām kļūdām un nepilnībām, kuras piemeklēja izpētes projektu. Projekta vadītājs šos izteicienus ievēroja un sāka dēvēt par „Mērfija likumiem”. Izmēģinājumu projektam noslēdzoties, kādā no preses konferencēm tika pieminēti un uzskaitīti „Mērfija likumi”, kurus uzklausot un ievērojot tika veicināta veiksmīga projekta realizācija. Tā Edvarda Mērfija izteicieni (Mērfija likumi) nonāca preses uzmanības lokā, un turpmākajos mēnešos šos Mērfija likumus sāka plaši izmantot dažādās reklāmās. Mērfija likumi uzsāka savu dzīvi aizvien plašākā sabiedrībā. Laikam ritot, Mērfija likumu saraksts papildinājās ar jauniem izteicieniem, kuru autors bija ne tikai Edvards Mērfijs, bet daudzi citi gan zināmi, gan nezināmi autori. Visus Mērfija likumus apvieno viena kopīga doma – tie asprātīgi un kodolīgi izskaidro jums tos cēloņus, kāpēc jūsu dzīvē vai gaitās notiek ne tā, kā gribētos.
Nobeigumā daži Mērfija likumi par dabu un ap to saistītām lietām:

KELLIJA ORIENTĒŠANĀS LIKUMS Ikvienas kartes nozīmīgākais punkts atrodas uz locījuma vietas. FAULERA PIEZĪME Vienīgā dabas kļūda ir cilvēks. KLIPŠTEINA LIKUMS Mērvienības vienmēr tiek un tiks izteiktas dzīvē visgrūtāk pielietojamos lielumos. Ātrumu, piemēram, iespējams izteikt attiecībā: astoņjūdze pret divām nedēļām. FLAGA LIKUMS Tikai brīdī, kad tev vajag piesist pie koka, tu saproti, ka pasaule patiesībā sastāv no metāla un plastmasas. FULTONA GRAVITĀTES LIKUMS Zaudējumi, kas radīsies, ķerot krītošu priekšmetu, būs lielāki nekā tad, ja tu šim priekšmetam vienkārši ļausi nokrist. BALANSA RELATIVITĀTES LIKUMS Minūtes ilgums ir atkarīgs no tā, kurā tualetes durvju pusē tu atrodies. JUNGA LIKUMS Koku taisnu var turēt arī mirusi koksne. BRITA ISTABAS AUGU POSTULĀTS Istabas auga dzīves ilgums ir apgriezti proporcionāls tā cenai un tieši proporcionāls tā pretīgajam izskatam. MAZPAZĪSTAMAIS ŅŪTONA SEPTĪTAIS LIKUMS Putns rokās rada lielāku drošības izjūtu nekā tas, kas lido virs galvas. ŠĒRMANA PRESES KONFERENČU NOTEIKUMS Allaž tiks izplatīts izdevīgākais katastrofas cēloņu skaidrojums. MILLERA LIKUMS Tu nevari zināt, cik peļķe ir dziļa, ja neesi tajā iekāpis. KEMPBELA LIKUMS Dabai riebjas apātiski pētnieki. PAROCĪGS CEĻVEDIS MODERNAJĀ ZINĀTNĒ Ja tas ir zaļš vai kustas, – tā ir bioloģija. Ja tas smird, – tā ir ķīmija. Ja tas nedarbojas, – tā ir fizika. Ja tas ir neizprotams, – tā ir matemātika. Ja tam nav nekādas jēgas, – tā ir ekonomika vai psiholoģija. UZTICAMĪBAS PRINCIPS Atšķirība starp dabas likumiem un Mērfija likumiem: dabas likumi garantē to, ka visi procesi allaž saies grīstē vienā veidā. DARVINA LIKUMS Ja būs iespējams, daba tev melos, skatoties tieši acīs. LINEĀLA NOTEIKUMS Taisna līnija nemaz nepastāv. LENGSEMA ORNITOLOĢIJAS AKSIOMA Ir grūti lidot līdz ar ērgļiem, ja tu strādā ar tītariem. TĪSENA GASTRONOMIJAS LIKUMS Sviesta cietības pakāpe ir tieši proporcionāla maizes mīkstumam. REINOLDA KLIMATA LIKUMS Vēja ātrums aug, līdz ar frizūras izmaksām. GULTAS BIEDRU NOTEIKUMS Cilvēks, kurš krāc, parasti aizmieg pirmais. BEKHEPA LIKUMS Skaistums, reizināts ar smadzeņu daudzumu, ir konstanta vērtība. RITEŅBRAUKŠANAS LIKUMS Neatkarīgi no braukšanas virziena ceļš vienmēr ved augšā kalnā un pret vēju. BANĀNA PRINCIPS Ja tu nopirksi nenogatavojušos banānus vai avokado, tie visi tiks apēsti, pirms paspēs nogatavoties. Ja tu nopirksi nogatavojušos banānus vai avokado, tie sabojāsies, pirms tu tos paspēsi apēst. PATOLOĢIJAS PIRMAIS LIKUMS Vislabāk iemītās takas neved nekur. HĀRTLIJA OTRAIS LIKUMS Zirgu aizvest līdz upei nav liela māka, bet, ja spēsi viņu piespiest peldēt uz muguras, tas jau būs sasniegums. MAČA LIKUMS Briesmīgas beigas ir labākas nekā briesmas bez beigām.
VN:F [1.9.22_1171]
Raksta vērtējums: 9.9/10 (39 balsotāji)
Mērfija likumi, 9.9 out of 10 based on 39 ratings
9 comments
 1. Nelabojams

  1. Mērfijs bija optimists.
  2. Lēni braucošo automašīnu jūs panāksiet vienīgā apdzīšanai derīgā ceļa posma beigās.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Vērtējums: +8 (no 8)
 2. solaris

  Visiem šiem likumiem atbilst viens psiholoģijā lietots likums: “Autobuss [vai tramvajs/trolejbuss] vienā virzienā”.
  Tātad, pieturā gaidot savu autobusu, cilvēks ar nepacietību pamana, ja kāds autobuss aizbrauc pretējā virzienā. Bet, kad pienāk viņam vajadzīgais, tad uzmanību jau pievērš iekāpšanas un braukšanas procesam. Rezultātā atmiņā saglabājas iluzors priekšstats, ka pretējā virzienā aizbrauca vairāk autobusu, nekā vajadzīgajā virzienā. Kaut arī faktiski tie autobusi iet savā maršrutā uz riņķi. Proti – emocionālā atmiņa mums darbojas tā, ka vairāk tajā iespiežas tie notikumi, kas cilvēkam rada nepatiku, nekā emocionāli neitrālie notikumi. Tāda dabiskā izdzīvošanas stratēģija tad nu arī nozīmīgi veido mūsu priekšstatus par pasauli. Tie cilvēki, kuriem nav attīstīta racionāli kritiskā domāšana, var arī noticēt šādām ilūzijām, ka apkārtējā pasaule ir apdraudoša, līdz ar to paši sevī veicinot negatīvismu. Sevišķi tas pastiprinās ar vecumu. Domājoši cilvēki, protams, tāds “sakritības” uztver ar humoru.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Vērtējums: +4 (no 8)
 3. Piektdienis

  Labs!

  Es Mērfija likumus turu plauktā, un brīžos kad liekas ka pacietības mērs jau sasniedzis kritisko masu – palasu. Ticiet man, tas palīdz atgūt optimismu!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Vērtējums: +9 (no 11)
 4. Jana

  LENGSEMA ORNITOLOĢIJAS AKSIOMA
  Ir grūti lidot līdz ar ērgļiem, ja tu strādā ar tītariem.
  Šo vrētu pielikt skolā skolotāju istabā pie sienas.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Vērtējums: +1 (no 5)
 5. Arturs

  Vai kādam Mērfija likumi un citi še aprakstītie aforismi ir palīdzējuši dzīvē, vai tikai kalpo kā notikumu pēcvārds, kas nereti izsauc tikai smīnu? Varbūt vienkārši nemeklēt savām trulām darbībām kādu sakaru ar vēl trulāka subjekta itkā likumiem? Piemēram, sviestmaizi smērē uz galda, tad tā nekritīs uz grīdas. Un piekrītu solaris rakstītajam.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Vērtējums: -4 (no 4)
 6. varžapetovs

  Ja kāds lieto e-grāmatas, kā, piemēram ,,Kindle,, tad varu iedot adreses, kur var iegūt savā īpašumā praktiski visu no Mērfija likumiem un ļoti vēl daudz ko. Praktiski gandrīz visu Pasaules literatūru. ivars.arajs@inbox.lv

  VA:F [1.9.22_1171]
  Vērtējums: 0 (no 0)
 7. es

  Autobus pināk tieši tad kad esi aizpīpējis cigareti.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Vērtējums: 0 (no 0)
Leave a Reply

Your email address will not be published.