Loading...
Ģeogrāfiskie centri

Kur ir Rīgas centrs ?

Rīga – Latvijas Republikas galvaspilsēta. Rīgas pilsētas administratīvā teritorija ir 307,17 km². Kur atrodas Rīgas ģeogrāfiskais centrs? Neminēsim, bet aprēķināsim un noskaidrosim!

Rīgas galējais ziemeļu (Z) punkts.

Tas atrodas Rīgas jūras līča krasta pludmalē pie Vecāķiem. Rīgas galējā Z punkta ģeogrāfiskās koordinātas: Ģeogrāfiskais platums – 57° 05’ 10,1” Ģeogrāfiskais garums – 24° 07’ 09,2” Rīgas pilsētas galējais ziemeļu punkts atrodas Vecāķu pludmalē Rīgas jūras līča krastā Rīgas pilsētas galējā ziemeļu punkta raksturīgais objekts ir nūdistu pludmale

Rīgas galējais dienvidu (D) punkts.

Tas atrodas Dārziņos pie Rīgas HES ūdenskrātuves dambja. Rīgas galējā D punkta ģeogrāfiskās koordinātas: Ģeogrāfiskais platums – 56° 51’ 26,3” Ģeogrāfiskais garums – 24° 17’ 29,8” Rīgas pilsētas galējais dienvidu punkts atrodas Dārziņos pie Rīgas HES dambja

Rīgas galējais rietumu (R) punkts.

Tas atrodas Lielupes ietekas Rīgas jūras līcī viduspunktā. Šis punkts vienlaicīgi ir arī Jūrmalas pilsētas galējais ziemeļu punkts. Rīgas galējā R punkta ģeogrāfiskās koordinātas: Ģeogrāfiskais platums – 57° 00’ 33,1” Ģeogrāfiskais garums – 23° 55’ 56,8” Rīgas pilsētas galējais rietumu punkts atrodas Lielupes ietekas Rīgas jūras līcī viduspunktā. Lielupes labajā krastā ir Rīga, bet kreisajā – Jūrmala.

Rīgas galējais austrumu(A) punkts.

Tas atrodas Mazās Juglas upes vidū ~190 m uz augšteci no vietas, kur Mazā Jugla satek ar Lielo Juglu un abas upes kopā pārtop par Juglas upi. Rīgas galējā A punkta ģeogrāfiskās koordinātas: Ģeogrāfiskais platums – 56° 58’ 06,2” Ģeogrāfiskais garums – 24° 19’ 27,9” Rīgas pilsētas galējais austrumu punkts atrodas Mazās Juglas upes vidū ~190 m uz augšteci no vietas, kur Mazā Jugla satek ar Lielo Juglu un abas upes kopā pārtop par Juglas upi Tālāk rēķinam: 1) viduspunktu starp galējiem Rīgas Z un D punktiem (ģeogrāfiskā platuma viduspunkts); 2) viduspunktu starp galējiem Rīgas R un A punktiem (ģeogrāfiskā garuma viduspunkts)
Rezultātā iegūstam Rīgas ģeogrāfiskā centra koordinātas: Ģeogrāfiskais platums – 56° 58’ 18,2” Ģeogrāfiskais garums – 24° 07’ 42,3”
Kur atrodas šis aprēķinātais Rīgas ģeogrāfiskais centrs?

Tas atrodas Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētā!

Rīgas ģeogrāfiskais centrs atrodas garāžu kooperatīva malā. Garāžu kooperatīva adrese ir Vesetas iela 21, un tas atrodas starp Vesetas ielu, Jāņa Daliņa ielu, Skanstes ielu un Zirņu ielu. Kā tuvākie izteiksmīgākie apbūves objekti jāmin 24 stāvu dzīvokļu augstceltnes pie Skanstes ielas. Rīgas ģeogrāfiskais centrs atrodas garāžu kooperatīva malā Vesetas ielā

Aprēķināsim arī Rīgas smaguma centru!

Rīgas smaguma centru aprēķināsim ar vienu no vienkāršākajām metodēm, t.i., izgriežot Rīgas teritoriju no bieza papīra un atbalstot šo figūru uz smailas virsmas (adata, zīmuļa gals), lai tā būtu līdzsvarā. Protams, ar šo līdzsvara metodi aprēķinātais smaguma centrs nevar pretendēt uz augstu precizitāti, bet jo precīzāk izgriezta papīrā Rīgas teritorijas kontūra un vairāk veltīts laiks līdzsvarošanai, jo augstāka precizitāte. NeoGeo veiktais aprēķins liecina, ka arī Rīgas smaguma centrs atrodas Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētā. Rīgas smaguma centrs atrodas pie biroju nama Skanstes ielā 13.
Rīgas smaguma centra koordinātas: Ģeogrāfiskais platums – 56° 58’ 33,0” Ģeogrāfiskais garums – 24° 07’ 48,2”
Rīgas smaguma centrs atrodas pie biroju nama Skanstes ielā 13 Vai nav nejauši, ka vistuvāk Rīgas smaguma centram atrodas Latvijas Republikas Valsts kontrole un, protams, Rīgas „Dinamo” birojs? Dažkārt aiz it kā parastas nejaušības slēpjas ļoti pamatota likumsakarība! Rīgas ģeogrāfiskais centrs atrodas tikai ~450 m attālumā uz dienvidiem no Rīgas smaguma centra.
VN:F [1.9.22_1171]
Raksta vērtējums: 9.1/10 (23 balsotāji)
Kur ir Rīgas centrs ?, 9.1 out of 10 based on 23 ratings
18 comments
 1. TasPac

  Varbūt ne visi vēl to zin.
  Rīgas teritorijā atrodas arī tāds interesants ģeogrāfisks punkts kā:
  Ģeogrāfiskais platums – 57° 00’ 0”
  Ģeogrāfiskais garums – 24° 00’ 0”

  Sen gan neesmu tur bijis, bet tai vietā dabā, kādus gadus atpakaļ pat bija atbilstoša zīme uzstādīta.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Vērtējums: +2 (no 2)
 2. NeoGeo

  Paldies TasPac par komentāru.
  Jūsu pieminētā vieta ir patiesi interesants 24 grādu meridiāna un 57 grādu paralēles krustpunkts, kas iekrīt Rīgas teritorijā.
  Un tur (mežā) patiesi kādreiz uzstādija zīmi.
  Ja kāds zina, tad ziņojiet vai vieta vēl aizvien ir iezīmēta.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Vērtējums: +1 (no 1)
 3. NeoGeo

  Ja Bonkajam ir savi aprēļini, tad lūdzu iepazīstini!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Vērtējums: 0 (no 0)
 4. Bonkajs

  aha. savā prātā no studiju laikiem atminējos kautko par teritorijas smaguma centriem nevis ģeogrāfiskajiem 😉 no offense 😉

  VA:F [1.9.22_1171]
  Vērtējums: 0 (no 0)
 5. Ģirts

  Iekš google maps tagad kā Rīgas centrs ir atzīmēts Rātsnams, bet kādreiz agrāk, domājams, par pilsētu centriem google maps “uzskatīja” ģeogrāfiskos centrus. Iezūmojoties Rīgā sanāca nokļūt tieši bijušā hipodroma un bijušo mazdārziņu rajonā, starp tagadējām “Skanstes virsotnēm” un abām hallēm. Nepateikšu precīzu laiku, kad to ievēroju, bet atceros, ka arēna tobrīd jau bija uzcelta, hokeja čempionāts laikam arī jau bija noticis, bet google maps bija redzama arēnas celtniecība.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Vērtējums: 0 (no 0)
 6. NeoGeo

  Citus ļoti specifiskos centus (sienakaudzes, aptveramības, nepieejamības) NeoGeo nav rēķinājis.
  Mūsuprāt, tie ir pārāk sarežģīti plašam lasītāju lokam.
  Tomēr, ja kāds no lasītājiem veic savus aprēķinus un nosaka minētos centrus, tad NeoGeo ar atsauci uz autoru publicēs šos rakstus.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Vērtējums: 0 (no 0)
 7. modric

  daudzus gadus Rīgas centrs bija Pētrbaznīcas torņa pamatne –tur, kur tā plāksne grīdā iemūrēta– krievu laikos par pilsētas centru tika uzskatīta galvenā pasta ēka (Rīgā – pie Mildas).
  tāpēc arī bija tāds pods, ka uz Kalnciema šosejas savulaik bija ~300m attālumā vien no otras 2 zīmes, kas rādīja attālumu līdz Rīgai ar starpību padsmit km… Bet viss bijs pareizi – viena bija līdz “centram”, otra – līdz pilsētas robežai.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Vērtējums: 0 (no 0)
 8. DND

  Hmm, es varbuut esmu atpalicis, bet kaut kaa neesmu maniijis, ka skanstes ielas rajons buutu ieskaitiits vidzemes priekshpilseetaa..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Vērtējums: 0 (no 0)
 9. NeoGeo

  Atbilde DND.
  Vesetas iela un Skanstes iela (pie Rīgas smaguma centra) atrodas Vidzemes priekšpilsētā.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Vērtējums: 0 (no 0)
 10. NeoGeo

  Paldies Jānim par vērību un drukas kļūdas atklāšanu koordinātē!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Vērtējums: +1 (no 1)
 11. artursp

  Paveca tēma, bet neviens cits nav atbildējis, tad nu piemetināšu par to koordinātu krustpunkta zīmi – vismaz pagājušoruden vēl bija vietā 🙂

  VA:F [1.9.22_1171]
  Vērtējums: +2 (no 2)
Leave a Reply

Your email address will not be published.