Loading...
Cilvēki

Reliģija Amerikas Savienotajās Valstīs

Amerikāņu nāciju ir veidojuši kolonisti, kuri Amerikā ieradās no dažādām pasaules valstīm, dažkārt pat to emigrācijas galvenais iemesls bija bēgšana no reliģiskās neiecietības savās iepriekšējās mītnes zemēs. Amerikā viņi pierādīja, ka ir iespējams ticēt dažādiem dieviem un to darīt dažādos veidos, tomēr vienlaikus būt lojāliem valsts pilsoņiem. Amerikāņu skatījumu uz reliģijas brīvības jautājumu ir noteikusi Amerikas Savienoto Valstu (ASV) attīstība. Pirmajiem kolonistiem no Eiropas bija svarīgi kopīgi iedzīvoties un apgūt Jauno pasauli nevis strīdēties par to, kura reliģija ir labākā. Tomēr patiesa reliģiskā brīvība un tolerance neradās uzreiz. ASV dibinātāji nevēlējās reliģiskus karus un neatbalstīja nacionālo baznīcu veidošanos. ASV konstitūcijā ir iekļauts valsts un Baznīcas šķirtības princips, kas apvienots ar reliģiskās brīvības deklarēšanu. Tomēr lielam īpatsvaram amerikāņu gan pirms gadsimtiem, gan tagad piemīt dziļa ticība Dievam. 2010. gadā Amerikas reliģisko iestāžu statistikas asociācija (Association of Statisticians of American Religious Bodies), Nacionālā Baznīcu padome (National Council of Churches) un Glenmarijas izpētes centrs (Glenmary Research Center) veica plašu reliģiskās jomas skaitīšanu ASV.

Lūk, galvenie skaitīšanas rezultāti:

49% amerikāņu ir regulāri baznīcas apmeklētāji, un to kopskaits ir gandrīz 152 miljoni. • Kopā ASV ir gandrīz 345 000 dažādu ticību un konfesiju draudžu. • Aptuveni 75 % amerikāņu sevi uzskata par kristiešiem.


Protestantismam ASV ir daudzi novirzieni: anglikāņi, presbiteriāņi, luterāņi, baptisti, Septītās dienas adventisti, kvēkeri, metodisti u.c. Savs protestantisma novirziens ir arī ASV melnādainajiem iedzīvotājiem – Melnā baznīca vai Afroamerikāņu baznīca. Raksturīga ASV iezīme ir arī mormonisms jeb Pēdējo dienu svēto Jēzus Kristus baznīcas piekritēji, kuru kopskaits ASV ir aptuveni 6 miljoni. NeoGeo.lv aicina iepazīties ar Amerikas reliģisko iestāžu statistikas asociācijas sagatavoto karti, kurā var redzēt galveno reliģijas piekritēju grupu katrā no ASV apgabaliem. Noklikšķinot uz jebkuru no ASV apgabaliem, varat iegūt statistikas datus par 2010. gadu.
Mormoņu baznīca Sandjego. Foto: https://www.flickr.com/photos/grimeshome/7660617240/
Pareizticīgo baznīca Ņujorkā. Foto: https://www.flickr.com/photos/mateox/8405652733/
Afroamerikāņu baptistu baznīca Hjūstonā. Foto: https://www.flickr.com/photos/mateox/8405652733/
Katoļu baznīca Edmontonā. Foto: https://www.flickr.com/photos/katsrcool/10612298836/
Sinagoga Ņūportā . Foto: https://www.flickr.com/photos/josepha/9684753265/
VN:F [1.9.22_1171]
Raksta vērtējums: 10.0/10 (9 balsotāji)
Reliģija Amerikas Savienotajās Valstīs, 10.0 out of 10 based on 9 ratings
3 comments
 1. Jānis

  Labs raksts! Vienīgi ar kristietību ASV ar laiku būs cauri, jo pašreizējā tolerances politika, kas tiek uzspiesta baltajiem cilvēkiem, jau ir novedusi pie tā, ka vismaz augstskolās un koledžās piederība baznīcai jau tiek tulkota bez maz kā kaut kas radikāls. Tur jau drīz jebkas tradicionāls tiek uzskatīts par radikālu, pretvalstisku.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Vērtējums: +2 (no 4)
 2. autoriem!!!

  Autoriem>>>
  Ir liela atskiriiba starp konfesiju un religiju.
  t.i. budistus, juudaistus nevar likt vienaa katlaa ar baptistiem, katoliem vai citaam kristiesu konfesijaam, jo taas jau pieder pie kristietiibas.
  Rupja kluuda. Jo tas liek domaat, ka piem luteraani vai baptisti ir religija, bet taa nav, jo taas ir konfesijas. religija ir kristietiiba.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Vērtējums: +1 (no 3)
Leave a Reply

Your email address will not be published.