Loading...
Vēsture

Ideālā pilsēta

Palmanova. Avots: http://www.flickr.com/photos/30443610@N06/
Vai vēlaties ieraudzīt ideālo pilsētu, kas gandrīz nemainīgā izskatā pastāv jau vairāk kā 400 gadus? Pilsētu, kuras kontūru matemātiski pareizās formas liek sajūsmināties un apbrīnot to.

Šī ideālā pilsēta ir Palmanova!

Aplūkojiet šo pilsētu no putna lidojuma un dodieties tajā iekšā, izmantojot zemāk esošo 360° ielu skatu karti, aplūkojiet pa ceļam dienvidu vārtus un paklīstiet pa vienu tās galvenajām ieliņām.
Palmanova ir dibināta 1593. gadā un tā bija Venēcijas Republikas sastāvdaļa. Pilsētas arhitekta Vinčenco Skamoci (Vincenzo Scamozzi) uzdevums bija izveidot pilsētu – cietoksni, kas aizstāvētu Venēcijas Republiku no turku Osmaņu impērijas. Pilsēta – cietoksnis tika projektēta kā pareizas formas 9 staru zvaigzne. Katra bastiona, kas atradās katra zvaigznes stara galā, uzdevums bija aizsargāt arī abus pārējos blakus esošos bastionus. Visu pilsētu apjoza mūris un plats grāvis. Iekļūt pilsētā varēja tikai pa 3 vārtiem (dienvidu, ziemeļrietumu un ziemeļaustrumu). Pilsētas iekšienē arī bija izveidota daudzpakāpju aizsardzības sistēma, kas bija spilgts modernās militārās arhitektūras paraugs.

Palmanovas pilsētaPalmanova ap 1600. gadu. Avots:en.wikipedia.org

Pēc 400 gadiem pilsēta nav zaudējusi savu burvību. Lai arī ir pazudis pilsētas mūris un virkne aizsardzības būvju, tomēr jāapbrīno pilsētas nemainīgais kopskats. Pilsētas vēsturiskais centrs nav apaudzis ar vēlāko gadsimtu apbūvi un tā nav pletusies plašumā. Pilsētā ir virkne interesantu renesanses laikmeta ēku – katedrāle un tās zvanu tornis, muzeji, teātris. Daudzpusīgi izpētāmi ir arī militārās arhitektūras daudzie objekti.
Daži fakti par Palmanovu mūsdienās: iedzīvotāji (2009. gads) – 5 400; platība – 13,3 km²; augstums virs jūras līmeņa – 27m; attālums līdz Slovēnijas robežai – 27 km; attālums līdz Venēcijai – 120 km.
VN:F [1.9.22_1171]
Raksta vērtējums: 9.8/10 (9 balsotāji)
Ideālā pilsēta, 9.8 out of 10 based on 9 ratings
4 comments
 1. a-a

  plānojums patiesi kretīnisks, bet jagadīsies būt tuvumā, noteikti apciemošu.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Vērtējums: 0 (no 0)
 2. agnese

  Portugālē ir līdzīga mazpilsētiņa pēc formas – Almeida.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Vērtējums: 0 (no 0)
 3. gājējs

  ideālā pilsēta ar mašīnām?

  domāju ka būtu jāskatās kādas mūsdienu nīderlandes pilsētiņas virzienā..

  VA:F [1.9.22_1171]
  Vērtējums: 0 (no 0)
Leave a Reply

Your email address will not be published.