Zemes radīts spēks

13.02.2012 |  kategorija Dabas parādības  |  15 komentāri draugiem.lv

Turpinot izzināt pasauli, NeoGeo.lv piedāvā iepazīties ar vienu no spēkiem, kurš eksistē ap mums. Runa ies par Koriolisa spēku.

Koriolisa spēka definīcija no Akadēmiskās terminu datubāzes AkadTerm:

Definīcija: Koriolisa spēks ir papildu inerces spēks, kas jāievēro gadījumos, ja ķermenis pārvietojas attiecībā pret rotējošu atskaites sistēmu.

Gaspars Gustavs Korioliss (1792–1843). Foto: wikimedia.org

Tātad Koriolisa spēks ir viens no inerces spēkiem, un to 1835. gadā aprakstīja franču zinātnieks Gaspars Gustavs Korioliss.

Inerciālās atskaites sistēmās darbojas inerces likums, kurš nosaka, ka katrs objekts cenšas kustēties pa taisnlīnijas trajektoriju un ar pastāvīgu ātrumu.

Ja šādu vienmērīgu objekta kustību novēro uz rotējošas virsmas, virzienā no tās centra uz malu, tad kļūst redzams, ka, lai notiktu šāda taisnvirziena kustība, ir jānodrošina objektam īpašs papildus spēks.

Bumbiņas kustība Koriolisa spēka ietekmē uz rotējoša diska. Foto: wikimedia.org

Ja šāds spēks netiek nodrošināts, tad objekts novirzās no taisnvirziena trajektorijas. Ja rotācija notiek pulksteņa rādītāja virzienā, tad objekts novirzās pa kreisi, ja rotācija ir pretēji pulksteņa rādītāja virzienam, tad – pa labi.

Zemes rotācijas rezultātā Ziemeļu puslodē Koriolisa spēks ir virzīts pa labi no objekta kustības virziena, bet Dienvidu puslodē pretēji – pa kreisi no kustības virziena. Jo tuvāk Zemes poliem, jo Koriolisa spēks ir lielāks. Uz Ekvatora Koriolisa spēks ir tuvu nullei.Tikai daži piemēri par to, kā Koriolisa spēks izpaužas uz Zemes tās rotācijas rezultātā.

1. Koriolisa spēks ietekmē ūdens kustību pasaules okeānos. Ūdens kustību ietekmē arī ūdens temperatūra, sāļums un citi faktori.

Interesants video par galvenajiem ūdens pārvietošanās virzieniem pasaules okeānos.

2. Koriolisa spēks ietekmē gaisa masu pārvietošanos un cirkulāciju atmosfērā, ciklonu un anticiklonu, kā arī virpuļviesuļu kustību.

Interesants video, kur viena gada griezumā atainotas gaisa masu galvenās kustības Zemes atmosfērā.

3. Koriolisa spēka ietekmē Ziemeļu puslodē esošajām upēm labie krasti tiek vairāk izskaloti un tie ir stāvāki, Dienvidu puslodē ir otrādi – vairāk izskalojas kreisie krasti.

4. Koriolisa spēku jāņem vērā, veicot artilērijas šaušanu lielos attālumos, kā arī veicot ballistisko raķešu palaišanu.

Uzskatāms piemērs Koriolisa spēka eksistencei ir redzams video, kurā atainots eksperiments Kenijā uz Ekvatora un tā abās pusēs.

Koriolisa spēka demonstrācija uz Ekvatora un tā abās pusēs

Tātad, ja jums izlietnē vai klozetpodā ūdens notece notiek, veidojot ūdens rotāciju pulksteņrādītāja kustības virzienā, tad jūs atrodaties Ziemeļu puslodē, ja ūdens notece notiek pretēji pulksteņrādītāja kustībai, tad jūs atrodaties Dienvidu puslodē.

Atslēgvārdi: ,

Nākošais raksts:
Kriminālā Rīga

Komentāri

 1. Artis komentē:

  13.02.2012 pulkst. 11:00(#)

  Par klozetpodu (pēdējā rindkopa) gan nav korekti tā teikt. Tas ir vecs mīts, kam nav īsti nekāda pamatojuma. Wikipēdijā tam ir veltīta vesela rindkopa 🙂 Pie Coriolis effect, zem Draining in bathtubs and toilets.

 2. Snow komentē:

  13.02.2012 pulkst. 14:25(#)

  Jā, ar notekām tam nav absolūti nekāda sakara, jo dotās ūdens masas ir mikroskopiski mazas.

 3. xyz komentē:

  14.02.2012 pulkst. 00:54(#)

  Viss bija labi līdz tam pēdējam video.
  Koriolisa spēks tādā attālumā no ekvatora ir tik niecīgs, ka tajā bļodā ūdeni nesamērīgi vairāk iegriež kaut vai bļodas turēšana rokās. Bet visticamāk šis triks tiek panākts vienkārši lejot ūdeni nevis centrā bet nedaudz garām – atkarībā uz kuru pusi vajag lai griežas.
  Labs veids kā pievilināt tūristus 🙂

 4. x-f komentē:

  14.02.2012 pulkst. 09:31(#)

  Interesanti, bet man vannā astoņos no desmit gadījumiem ūdens virpulis griežas pretēji pulksteņrādītāja virzienam. 🙂

 5. Nelabojams komentē:

  14.02.2012 pulkst. 19:17(#)

  Šamais Dienvidparkā bij baigi forši 😀

 6. Mitbasters komentē:

  15.02.2012 pulkst. 12:13(#)

  Mitbasteri Diskaverī kanālā eksperimentēja un secināja, ka cilvēkam pārvietojamu trauku izmērā šis efekts nav novērojams un pierādāms.

 7. Mulkari komentē:

  18.02.2012 pulkst. 21:19(#)

  Mazos traukos kā podā vai izlietnē to kādā virzienā cirkulēs ūdens noteiks drīzāk paša trauka ģeometrija.

 8. Polus komentē:

  27.02.2012 pulkst. 15:38(#)

  Kā tad īsti ir, vai labās skrūves likums?

 9. Jānis komentē:

  20.03.2012 pulkst. 20:02(#)

  Šis joks par to ka ūdens griežas uz otru pusi ir ļoti daudz kur apspēlēts, īpaši jokos par Austrāliju, bet kad es biju sīks un vazājos pa apkārtni un darīju visādas blēņas, tad novēroju, ka upēs virpuļi griežas uz abām pusēm. Ko es gribēju ar to teikt – novērojumu rezultāti dabā un tualetes podos ir radušies novērojot citus dabisku procesu iespaidotus spēkus, kas jūtami pārsniedz koriolisa spēku un lai novērotu koriolisa spēku klātienē tik mazos apmēros ir jāizslēdz visu pārējo spēku ietekme.

  Man zinātniskās ticamības moments zuda par neprecīzo un dogmatisko apgalvojumu:

  3. Koriolisa spēka ietekmē Ziemeļu puslodē esošajām upēm labie krasti tiek vairāk izskaloti un tie ir stāvāki, Dienvidu puslodē ir otrādi – vairāk izskalojas kreisie krasti.

  jo pirmais kas man nāca prātā bija – kuŗš tad krasts ir stāvāks tām upēm, kuras tek uz dienvidiem Ziemeļu puslodē, piemēram lielākās upes ASV ir ar iztekām Meksikas līcī un Eiropā lielākā upe ietek Melnajā jūŗā… Bez tam, upju krastu stāvumu tomēr nosaka reljefs. Ja galvenā doma bija, ka koriolisma spēka ietekmē upju gultnes mazliet novirzās uz austrumiem(nevis labo krastu), tad to varētu pieņemt par patiesāku apgalvojumu, bet nekur šādu apgalvojumu izņemot neogeo neesmu lasījis…

 10. NeoGeo.lv komentē:

  20.03.2012 pulkst. 21:20(#)

  Atbilde Jānim.
  Katrs cilvēks var domāt jebko novērojot ūdens virpuļus upēs, tas visticamāk, tas kalpos tam, ka tiks labi pavadīts laiks pie upes.
  Tagad pa Jūsu spriedumiem:
  1) Lai kam NeoGeo.lv ir jāatvainojas saviem lasītājiem par to, ka raksta pēdējais teikums ir uztverts tik nopietni. Tas bija domāks tikai kā joks! Ne izlietnē, ne klozetpodā nav to ideālo apstākļu, lai novērotu Koriolisa spēku.
  2) Upju labo krastu (Z puslodē) lielāku noskalošanos Koriolisa spēka ietekmē izskaidro Bēra likums. Un tas ir pilnīgi neatkarīgi no tecēšanas virziena (Z vai D virzienā). Ja tecēšan būs A vai R virzienā, tad šī efekta nebūs.
  Ja Jānim ir šaubas par NeoGeo.lv kompetenci, tad iesakām izlasīt Bēra likumu.

  Lai viss top skaidrs!

 11. Mario komentē:

  22.03.2012 pulkst. 15:21(#)

  Pēc būtibas arī pēdējā piebilde no neogeo.lv nemaz tik muļķīga nav.. būtībā tas tā ari ir…

 12. daiļā dārzniece komentē:

  26.04.2012 pulkst. 18:16(#)

  zirņiem stīgas arī vijas ap maikstīm pulsteņrādītāja virzienā

 13. Thomas komentē:

  09.06.2012 pulkst. 02:18(#)

  Man patika tie divi pirmie video rulīši par ūdens kustību okeānos un atmosfēras kustību. Tas trešāis bija pē, neko jēgā tur nepierādīja ja vien to kā izskatā Kenija no iekšpuses nedaudz.
  Un cik ir korekti šo parādību saukt par Korioliss?
  Tā ir vienkārša fizika kura ietekmējas no zemes magnētiskā lauka un planētas kustības lenķa, otrais gan tur maz ko ietekmē jo atrodas sistēmas iekšienē un uz ko neiedarbojas ārējie spēki. Par šo tēmu var sarakstīt disertāciju kā jau to savu laik izdarīja Korioliss un ieguvā tā laika grādu.

 14. Juris Vingris komentē:

  28.12.2016 pulkst. 14:00(#)

  Zeme ir plakana, koriolisa efekts ir meli.
  veiciet izpēti

 15. Marcia Rizky komentē:

  01.10.2018 pulkst. 18:07(#)

  is there any reference that i can read?

Pievienot komentāru


Visas tiesības aizsargātas © 2013 NeoGeo.lv

kontakti: info@neogeo.lv

RSS plūsma – Raksti un Komentāri


Atbalstām: octa,
cukursaldi.lv