Ezeri un salas

03.09.2012 |  kategorija Tas ir interesanti  |  2 komentāri draugiem.lv

To, ka ezeros mēdz būt salas, mēs zinām visi.

Tomēr ezeri un salas uz pasaules var veidot patiešām interesantas kombinācijas.
Par to arī būs šis NeoGeo.lv stāsts.

Iesākumā tikai daži vispārzināmi fakti:


• Pasaules lielākais ezers ir Kaspijas jūra. Šo pasaules lielāko beznoteces ezeru ikdienā sauc par jūru, jo gan ezera dibena struktūra, gan tā izmērs un ūdens sāļums tik ļoti atgādina jūru. Kaspijas jūras platība ir 371 000 km2 jeb gandrīz 6 Latvijas platības. Kaspijas jūras ūdeņi apskalo Krievijas, Kazahstānas, Turkmenistānas, Irānas un Azerbaidžānas krastus.

• Pasaules lielākā sala ir Grenlande.
Tās platība ir 2 166 086 km2 jeb gandrīz 34 Latvijas platības. Sala pieder Dānijas Karalistei un ir tās autonomā teritorija. Grenlandi apskalo Atlantijas un Ziemeļu Ledus okeānu ūdeņi.

Tagad par to, kā mēdz „draudzēties” ezeri un salas…

Pasaules lielākā sala, kura atrodas ezerā, ir Manitulinas sala. Tā atrodas Hūrona ezerā Kanādas Ontārio provincē.

Bāka Manitulinas salā. Foto: http://www.flickr.com/photos/21953562@N07/

Manitulinas sala Hūrona ezerā (Kanāda)” | Neogeo.lv
Manitulinas sala Hūrona ezerā (Kanāda)

Manitulinas salas platība ir 2 766 km2 jeb vairāk kā 9 Rīgu platība. Uz salas dzīvo aptuveni 13 000 iedzīvotāju, no kuriem 40% ir Kanādas aborigēni – ottavas, anišināpi un potavatomi cilšu indiāņi.

Pasaules lielākā sala, kura atrodas salas ezerā, ir Samosiras sala Tobas ezerā, kurš atrodas uz Sumatras salas Indonēzijā.

Samosiras salas tradicionālā apbūve. Foto: http://www.flickr.com/photos/yulianfh/

Samosiras sala Tobas ezerā
Samosiras sala Tobas ezerā” | Neogeo.lv
Samosiras sala Tobas ezerā

Samosiras salas platība ir 360 km2 jeb vairāk kā Rīgas platība. Salai ir vulkāniska izcelsme, un tā vietām paceļas pat 780 m virs ezera ūdens līmeņa. Sala ir blīvi apdzīvota, un tur dzīvo ap 130 000 iedzīvotājiem, kuri ir piederīgi vienai no Indonēzijas tautām – bataki.

Interesanti ir tas, ka uz Samosiras salas atrodas vēl divi ezeri – Sidihoni un Aek Natonang. Šie ezeri gan ir nelieli – katrs ap 2 ha.
Sanāk, ka Sidihoni un Aek Natonang ir ezeri, kuri atrodas uz salas, kura savukārt ir cita ezera sala, pie tam šis ezers arī atrodas uz salas.
Skan sarežģīti, bet tas ir fakts!

Sidihoni ezers | Neogeo.lv
Sidihoni ezers

Aek Natonang ezers | Neogeo.lv
Aek Natonang ezers

Pasaules lielākais ezers uz salas atrodas uz jau iepriekš pieminētās Manitulinas salas Hūrona ezerā Kanādā. Tā nosaukums ir Manitu ezers.
Ezera platība ir 104 km2 jeb 2 reizes lielāka par Engures ezeru Latvijā.

Manitu ezera piekraste. Foto: http://www.flickr.com/photos/msanseve/

Manitu ezers | Neogeo.lv
Manitu ezers

Pie tam Manitu ezerā ir vairāki desmiti nelielu salu, bez tam dažas pat apdzīvotas. Šīs salas mēs varam nosaukt par ezera salas ezera salām.

Arī Latvijas ezeros ir tūkstošiem salu, taču tas, ka kādā no tām vēl atrastos savs kaut neliels ezeriņš, gan nav manīts.
Sava ezeriņa nav pat uz Latvijā lielākās ezeru salas – Viskūžu salas Usmas ezerā, kuras platība ir 3,1 km². Toties uz salas ir sava maziņa upīte.
Par Viskūžu salu un citām interesantām salām NeoGeo.lv jau iepriekš rakstīja savā rakstā „Neapdzīvotās salas”.

Daži interesanti fakti par salām:
• Pasaulē mazākā salu valsts ir Nauru Klusajā okeānā – 21 km².
• Pasaulē visaugstāk izvietotās salas atrodas Orba Co ezerā Tibetā 5 209m virs jūras vidējā ūdens līmeņa.
• Pasaulē viszemāk izvietotās salas atrodas Afera ezerā Etiopijā, kur ezera ūdens virsma atrodas 112 m zem jūras vidējā ūdens līmeņa.
• Lielākā daļa pasaules salu ir salīdzinoši jaunas – ne vecākas par 12 000 gadiem, kad tās izveidojās, stabilizējoties pasaules okeānu un jūru ūdens līmenim.
• Par vienu no vecākajām pasaules salām uzskata Madagaskaru, kuras vecumu lēš ap 85 – 90 miljoniem gadu, kad tā atdalījās no Indijas.
• Lai gan Somija apgalvo, ka tai ir visvairāk salu pasaulē – 179 584, tomēr Zviedrija pie sevis ir saskaitījusi 221 800 salas. Kanāda pieklājīgi klusē, kaut arī tā visticamāk varētu būt pasaules līdere salu skaita ziņā.
• Uz Zemes katrs desmitais tās iedzīvotājs ir salinieks – 700 miljoni iedzīvotāju dzīvo apmēram 9 000 salās.
• Visvairāk iedzīvotāju dzīvo salu valstī Indonēzijā – 238 miljoni. Pie tam vienā no tās salām (Javā) dzīvo 120 miljoni iedzīvotāji jeb 950 cilvēki uz 1 km².
• Vislielākā neapdzīvotā sala uz pasaules atrodas Kanādas Arktikā. Tās nosaukums ir Devona. Tā ir gandrīz tik liela kā Latvija – 55 247 km2.
• Visbiežāk lietotais salu nosaukums dažādās pasaules valodās ir Lielā sala.

Atslēgvārdi: , ,

Komentāri

 1. Rihards komentē:

  04.09.2012 pulkst. 17:00(#)

  Raksts patika. Bija interesants. Paldies Kolumbam par ierosināto tēmu. Interesanti, uz kuras ezera salas atrodas pasaulē augstākais kalns virs ezera, kurā tā atrodas ūdens līmeņa?

 2. Mulkari komentē:

  08.09.2012 pulkst. 23:07(#)

  Ne tikai Samosiras salai, bet visam Tobas ezeram ir vulkāniska izcelsme. Tas izveidojās Tobas vulkāna kalderā pēc izvirduma 75 000 gadus atpakaļ. Tas bija spēcīgākais zināmais izvirdums pēdējo 25 miljonu gadu laikā.

Pievienot komentāru


Visas tiesības aizsargātas © 2013 NeoGeo.lv

kontakti: info@neogeo.lv

RSS plūsma – Raksti un Komentāri


Atbalstām: octa,
cukursaldi.lv