Zemes kosmosa vārti

19.09.2010 |  kategorija Astronomija  |  5 komentāri draugiem.lv

“Soyuz TMA-18” pacelšanās no Baikonuras kosmodroma Kazahstānā.
Avots: www.flickr.com nasa hq photo’s photostream

Cilvēce ir neaptveramā Visuma sastāvdaļa. Mums apkārt ir miljardiem planētu, zvaigžņu un citu pasauļu.

Pēdējā pusgadsimta laikā cilvēce ir lauzusi sev ceļu kosmosā. Būvēti kosmosa kuģi, veikti sarežģīti izmēģinājumi, kalti kosmosa apgūšanas plāni. Kopš 1957. gada, kad PSRS palaida kosmosā cilvēces vēsturē pirmo mākslīgo Zemes pavadoni „Sputņik-1”, kosmosā ir startējuši tūkstošiem kosmosa kuģu un kosmosa aparātu.

Izziņai:


• Pirmie kosmosa raķetes izmēģinājumi notika jau 2. Pasaules kara laikā, kad Vācijas zinātnieki izmēģināja militāro ballistisko raķeti V-2.
• Pirmais veiksmīgais mākslīgā Zemes pavadoņa starts notika 1957. gada 4. oktobrī no Baikonuras kosmodroma PSRS.
• Pirmais vēsturiskais kosmosa kuģa starts ar kosmonautu notika 1961. gada 12.aprīlī no Baikonuras kosmodroma PSRS. Kosmonauts – Jurijs Gagarins. Kosmosa kuģis veica vienu apriņķojumu ap Zemi un lidojums ilga 1 stundu un 48 minūtes.
• Pirmā cilvēku misija uz Mēnesi notika 1969. gada 20. jūlijā. To veica ASV kosmosa kuģis „Apollo 11” ar trijiem astronautiem, kurš 1969. gada 16. jūlijā startēja no Kenedija kosmosa centra Floridā. Uz Mēness virsmas uzkāpa 2 astronauti – Nīls Ārmstrongs un Edvīns Oldrins. Uz Mēness viņi pavadīja vairāk kā 2 ½ stundas. Kosmosa kuģis „Apollo 11” uz Zemi atgriezās 1969. gada 24. jūlijā.

Šajā rakstā NeoGeo vēlas iepazīstināt savus lasītājus ar 10 lielākajiem un svarīgākajiem Zemes kosmodromiem. Tās ir vietas, no kurām cilvēce mēģina rast ceļu uz plašo un tik vilinoši nezināmo kosmosu.

Lielākā daļa Zemes kosmodromu tiek būvēti pēc iespējas tuvāk Zemes ekvatoram, lai kosmosa kuģu startus varētu veikt austrumu virzienā, tad vajadzīgā ātruma sasniegšanai iespējams pilnīgāk izmantot Zemes rotāciju. Tas nodrošina arī to, ka bez papildus manevriem var ievadīt kosmiska kuģus maza slīpuma orbītās – ģeocentriskajās orbītās.

Kosmodromi ir plaši būvju un iekārtu kompleksi, kuros nodrošina kosmisko lidaparātu sagatavošanu lidojumam un to startu. Parasti kosmodromi izvietoti reti apdzīvotās teritorijās, jo tiem nepieciešamas plašas nesējraķešu pakāpju krišanas zonas. Kosmosa kuģu startam dažkārt ir tikušas izmantotas arī mobilās okeānu platformas. Tāpat ir svarīgi, lai neciestu apkārtnes iedzīvotāji kosmosa kuģu avāriju gadījumos.

 

Atslēgvārdi: , ,

Iepriekšējais raksts:
Narkotiku pirmsākums
Nākošais raksts:
Čečenija

Komentāri

 1. Renārs komentē:

  20.09.2010 pulkst. 10:59(#)

  Neliels labojums: uz Mēness izkāpa Ārmstrongs un Aldrins, savukārt Kolinss pa to laiku palika kosmosa kuģī (http://en.wikipedia.org/wiki/Apollo_11

 2. NeoGeo komentē:

  20.09.2010 pulkst. 12:03(#)

  Paldies Renāram par kļūdas pamanīšanu!

 3. Balamute komentē:

  23.01.2011 pulkst. 22:02(#)

  Diez, kaapeec Kanaveralas raga kosmodroma aerofotouznjeemumaa iz biezs mezzs? 🙂 🙂

 4. NeoGeo komentē:

  23.01.2011 pulkst. 22:25(#)

  Atbilde Balamutei.
  Kanaveralas zemesgada kosmodroms ir milzu pacelšanās iekārtu komplekss.
  Tuviniet šī kosmodroma marķieri kopējā Googles kartē un aplūkojiet šo kosmodromu tuvplānā.

 5. Ivars komentē:

  27.01.2013 pulkst. 16:56(#)

  Manuprāt, pareizi būtu Tanegašimas, nevis Tanegasimas bāze – “-shima” ar s raksta krievu valodā.

Pievienot komentāru


Visas tiesības aizsargātas © 2013 NeoGeo.lv

kontakti: info@neogeo.lv

RSS plūsma – Raksti un Komentāri


Atbalstām: octa,
cukursaldi.lv