Lodveida zibens

14.03.2011 |  kategorija Dabas parādības  |  17 komentāri draugiem.lv

Avots: http://www.flickr.com/photos/iowahawk_blog/

Lodveida zibens ir reta dabas parādība. Pašreiz nepastāv vienotas teorijas par lodveida zibens rašanos un parādības noritēšanu. Kopumā pastāv gandrīz 200 dažādu teoriju par lodveida zibens būtību.

Visizplatītākais uzskats par lodveida zibeni nosaka to, ka šī ir elektriskas izcelsmes dabas parādība, ka tas ir zibens paveids, kurš kādu neilgu laiku eksistē lodes formā un ir spējīgs pārvietoties pa mainīgu trajektoriju.

Laboratorijas apstākļos ir notikuši mēģinājumi mākslīgi iegūt lodveida zibeni, taču dabiskos apstākļos to nav izdevies radīt.

Videoklipā ir redzams lodveida zibens Saūda Arābijā 2009. gadā, kurš pārvietojās pa elektrolīniju vadiem

Pārsvarā lodveida zibeņi ir novēroti pērkona negaisa laikā kopā ar parastiem zibeņiem. Tomēr ir gadījumi, kad lodveida zibeni var vērot, kaut arī negaisa nav. Lodveida zibens ir novērots arī saulainā un skaidrā laikā.

Pēc aculiecinieku novērojumiem lodveida zibens parādīšanās apstākļi ir:
• parādās kopā ar parasto zibeni;
• nolaižas no mākoņiem;
• negaidīti parādās gaisā;
• izlido no kāda priekšmeta, piemēram, koka.

Parasti lodveida zibens pārvietojas horizontāli, bieži nelielā augstumā virs zemes. Kustības ir haotiskas, var iekļūt telpās.
Ļoti bieži kustību pavada šņācoša, pīkstoša vai skrapstoša skaņa. Rodas radio traucējumi.

No aptaujām noskaidrots, ka ne vairāk par 5% iedzīvotāju savā mūžā dabā ir redzējuši lodveida zibeni.

Videoklipā ir redzams lodveida zibens negaisa laikā ASV Kolorado štatā 2006. gadā

Galvenās lodveida zibens īpašības:
• Lodveida, bumbierveida, izstiepta vai diskveida forma.
• Var negaidīti parādīties visdažādākajās vietās. Fiksēts gadījums, kad radies no sienā iesistas naglas.
• Parasti izmēra diapazons no 1 – 27 cm diametrā. Dažkārt diametrs ir pat līdz 1 metram.
• Redzams pat dienas gaismā un spīd ar 100 – 200 W jaudu. Gaismas spīduma jauda var mainīties no blāva līdz ļoti spilgtam. Gaisma var būt plankumaina. Krāsa no baltas un dzeltenas līdz pat zaļganai.
• Saskaroties ar priekšmetiem var radīt gan apdegumus un ugunsgrēkus, gan neradīt nekādus karstuma postījumus.
• Parasti parādības ilgums no 1 sekundes līdz 4 minūtēm. Ļoti reti līdz 20 minūtēm.
• Var pārvietoties cauri priekšmetiem, piemēram, stiklu. Spēcīga lietus piles krīt caur lodveida zibeni un nerada tam nekādas sekas.
• Spēcīgs elektromagnētiskais starojums ļoti plašā viļņu garuma diapazonā.
• Rada elektrisko un magnētisko lauku.
• Spēj pacelt un pārvietot priekšmetus.
• Var deformēties un iekļūt telpās pa nelielām atverēm.
• Neparedzama kustības trajektorija. Var kustēties pret spēcīgu vēju.
• Var kustēties gar metāliskiem priekšmetiem vai pielipt tiem.
• Ir spēja sadalīties.
• Var uzsprāgt, gan saskaroties ar priekšmetiem, gan arī bez saskarsmes. Sprādziena brīdī var rasties liela postoša enerģija. Pēc sprādziena lodveida zibens var nepazust. Ja nenotiek sprādziens, tad izzūd, palēnām izdziestot.
• Mēdz būt arī neredzami lodveida zibeņi, kas ir saskatāmi tikai ultravioletā izgaismojumā.

Videoklipā ir redzams ilgstošs lodveida zibens lidojums Krievijā 2009. gadā

Galvenie nenoskaidrotie jautājumi par lodveida zibeni:
1. Kāpēc lodveida zibens ir tik ilgstoši noturīgs?
2. No kurienes lodveida zibenim tik lieli enerģijas krājumi?
3. Kā lodveida zibens var deformēties un pārvietoties pa nelielām atverēm?
4. Kāpēc lodveida zibens nepakļaujas elektrostatiskas likumiem?

Videoklipā ir redzams lodveida zibens sprādziena sekas, kura rezultātā bērzam nošķelta daļa koksnes 3 m garumā.

Atslēgvārdi: ,

Iepriekšējais raksts:
Cik latviešu dzīvo ārzemēs ?

Komentāri

 1. MT komentē:

  14.03.2011 pulkst. 11:15(#)

  Dazadus un daudz nstastus esmu dzirdejis par so te paradibu,no spradziena skunis ir uzlidojis gaisa,cauri majam ejot tas esot sadegusas,straujas kustibas nedrikst darit pie sis dabas paradibas atrodoties tuvuma;)

 2. Jānis komentē:

  14.03.2011 pulkst. 15:05(#)

  Mans vectēvs stāstīja, ka lodveida zibens esot ienācis pa pavērtu logu un lēnām pārlidojis istabu un ielidojis krāsnī, kas bija tikko iekurta. Droši vien cauri skurstenim izlidoja ārā, jo nekāda sprādziena nebija un nekas slikts nenotika. Esot bijusi dzirdama dūkoņa, kāmēr zibens bija istabā.

 3. Oto komentē:

  14.03.2011 pulkst. 22:28(#)

  Tie stāsti par lodveida zibeni atgādina stāstus par NLO. Vienkārši sakot pirms izdomāja NLO šausmu stāstos figurēja lodveida zibens pie tam viens par otru atšķirīgāks. Lielu ticamību tam piešķirt nevar. Reāli 5% cilveki pateiks ka ir arī tikušies ar citplanētiešiem, daži dzird balsis, cits spējot dziedināt, cits ar rīkstēm āderi sameklēt. Pupu mizas.

 4. dainis komentē:

  18.03.2011 pulkst. 11:23(#)

  mans opis teica ka ienācis pa logu iekšā un tad viņš uztaisījis caurvēju un zibens izgājis laukā pa otru logu!

 5. Oto komentē:

  30.03.2011 pulkst. 23:48(#)

  Man opis teica neiet priekšā televizora pultij, jo kā spiedīšot pogu tā es aizlidošot. Es tam ticēju 😀 Tad ko pieņemt to kā faktu?

 6. a.b. komentē:

  01.05.2011 pulkst. 01:49(#)

  Es esmu redzējis, otrreiz negribu. Apmēram 1978. gadā pie Zīlāniem, Jekabpils rajonā. Stindzinoša sajūta. Speciāli priekš Oto: garīgi slims neesmu, NLO un mazie zaļie nerēgojas, visādām ezotēriskām “herņām” neticu.

 7. Liga komentē:

  30.06.2011 pulkst. 12:27(#)

  Esmu redzejusi divreiz pirmoreiz biju apmeram 7 gadus veca pecpusdiena spelejos ara, parbijos, domaju ka menes krit no debesim, ieskreju ieksa maja un redzeju ka ielido kaiminu beninos, sakas ugunsgreks bet atri izevas to likvidet. Nakosio reizi redzeju kad biju 17 gadus veca, tas bija daudz divainak neka pirmoreiz, skatoties pa logu(patik skatities negaisu) soreiz naktsredzeju gaisa loti netalu paradoties tadas ka dzirksteles tad tas kluva par lodveida zibeni, un nezinu ka izskaidrot notika tads ka spradziens un tas taka uzspraga un kluva par 3 lodveida zibeiem kas dazas sekundes rinkoja viens ap otru pecak strauji aizlidoja katrs uz savu pusi. Tas bij loti skaisti, bailu sajuta bij ieksa, bet soreiz es vismaz zinaju kas tas ir. Pirmaja reize es to uzzinaju velak atstastot vecakiem redzeto.

 8. NeoGeo.lv komentē:

  30.06.2011 pulkst. 12:34(#)

  Paldies Līga par interesanto stāstījumu.

 9. Māris komentē:

  12.05.2012 pulkst. 22:14(#)

  Apmēram divus gadus iepriekš vasaras vidū lodveida zibens ar spēcīgu eksploziju ietriecās zemē apm. 5 metrus no manis vadītas automašīnas pie Vecumniekiem. Bija samērā mierīgs pērkons, tveicīga diena, braucu no Ķeguma caur vecumniekiem uz Bausku, kad pēkšņi ceļa malā lielā ātrumā zemē ietricās ugunīga bumba apm. 10 – 15 cm diametrā. Dzirksteles pārlidoja pār mašīnas motora pārsegu. norībēja pamatīgs sprādziens, bet nebija ne triecienviļņa, ne kādu citu traucējumu. Pēc tam viss mierīgi. Apstājos, apskatīju to vietu – zālē varēja redzēt apm iepriekš minētā diametra regulāru apaļu apdegušu laukumu. Viss notika tik ātri, ka pat tā īsti nepaspēju sabīties.

 10. anna komentē:

  16.07.2012 pulkst. 00:45(#)

  0:17 redzēju pa logu no debesīm krītošu lodveida zibens bumbu ,kas triecās lielā ātrumā un vēlāk uzsprāga. Sprādzienā bija redzama zila un spoži dzeltena krāsa. Vēl tagad sēžu nobijusies. Labi,ka visi logi bija ciet.

 11. cucina komentē:

  07.06.2013 pulkst. 16:54(#)

  es vienreiz apdirsos no zibensbumbas,skatijos pa logu uznaca tads taka miziens un noliku kluci zem divana un saka rekt ka sušķis,tipsis bija uztraucies cūciņš

 12. Ieva komentē:

  07.06.2013 pulkst. 16:57(#)

  Es dzirdēju kā bomba izlidoja pāri mājai,es no 2 stāva nolecu ar 2 pakāpieniem,beigas tā ari izrādas kad nekas,bet antra cepa pankūkas,gatis speleja konterstrike

 13. Dana komentē:

  11.07.2014 pulkst. 00:40(#)

  Lodveida zibeni esot redzējusi mana mamma piecdesmitajos gados Rīgā, kad negaisa laikā ar draudzeni gājušas pa Artilērijas ielu.

 14. zibens komentē:

  27.04.2016 pulkst. 16:07(#)

  Wow…lodveida zibens nudien ir reta parādība. Interesanti ir to piedzīvot (kaut vai tikai caur youtube atspoguļojumu). Un kā tie koki izskatījās…tiešām stihija, kuras spēku nevar noignorēt..

 15. Lol komentē:

  27.06.2016 pulkst. 16:27(#)

  Tā jau ticu šai parādībai, bet kā jau teikts apmēram tikai 5% ir redzējuši šo parādību. Pēc šiem stāstiem izskatās, ka lielākā daļa bijuši latvieši

 16. Anonymous komentē:

  14.06.2019 pulkst. 11:44(#)

  žēl, ka mūsidenu telefonkameru laikmetā neviens šo brīnumu tā arī nav spējis nofilmēt… 🙂

 17. Tipisks piemeers komentē:

  27.07.2019 pulkst. 09:17(#)

  Tipiskais letinju “lodveida” zibens bija meedijos dazhus gadus agraak. Vechi savaa nodabaa dzerstaas pirtii, pa tam laikam shiem maajaa iesper zibens(pilniigi parastais), mazliet izpurgaa elektriibas vadus un pat nemaz ne kaartiigu aizdegshanos neizraisa. Aviizhniekjelji un pashi vechi peec tam ar pilnu kruuti melkuljo ka shamiem “lodveida” esot bijis, kaut arii neviens no vechiem iespershanas briidii nemaz nebija tuvumaa un neredzeeja neko.

Pievienot komentāru


Visas tiesības aizsargātas © 2013 NeoGeo.lv

kontakti: info@neogeo.lv

RSS plūsma – Raksti un Komentāri


Atbalstām: octa,
cukursaldi.lv