Mēs Latvijā ilgu laiku esam dzīvojuši sociālismā un tuvojošās komunisma gaidās. Liela daļa no mums atceras šīs sociālisma dzīves jaukumus, jaunatnei par to ir stāstījuši vecāki.
Nav ideālas valsts iekārtas. Gandrīz katrai no tām ir savas labās puses, bet trūkumi ir visām.
Tomēr, lai arī cik dažkārt ekonomiski grūti mums klājās, dzīvojot kapitālistiskajā Latvijā, reti kurš no mums vēlētos atgriezties „sociālisma paradīzē”.
Taču pasaulē gandrīz katrā valstī ir ļaužu grupas, kuras sapņo par sociālismu un komunismu. Sociālisms un komunisms atrisināšot tautas un visas cilvēces problēmas, tad valstī un pasaulē iestāsies patiesa miera un labklājības laiki.
Šāda ļaužu grupa ir arī Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV), un sevi viņi dēvē par komunistiem, kuri ir apvienojušies ASV Komunistiskajā partijā.
NeoGeo.lv bija interesanti iepazīties ar šīs mūsdienu pasaules kapitālisma citadeles ASV komunistiem, lai saprastu, kāda ir viņu vīzija, lai pārvērstu ASV par Amerikas Savienotajām Komunistiskajām Valstīm (ASKV).
Uzziņai:
- Oficiālā partijas ideoloģija – marksisms un ļeņinisms.
- ASV Komunistiskā partija dibināta 1919. gadā.
- Kā savu galveno uzdevumu partija noteikusi darbaļaužu tiesību aizstāvību, dzimumu, nacionālo un seksuālo minoritāšu līdztiesību, pasauli bez kariem, ekspluatācijas, nabadzības un nevienlīdzības izskaušanu.
- Valsts varas maiņu ASV no kapitālisma uz sociālismu paredz realizēt demokrātiskā ceļā bez vardarbības un sociālistiskas revolūcijas.
- PSRS pastāvēšanas laikos saņēma regulāru finansiālu pabalstu. Piemēram, 1987. gadā tas bija 3 miljoni ASV dolāru.
- Līdz 1984. gadam pieteica kandidētus ASV prezidenta vēlēšanās.
- Lielākais partijas biedru skaits ir bijis 1944. gadā – 80 000 biedru. 2011. gadā partijā ir aptuveni 2 000 biedru.
Savā mājas lapā ASV Komunistiskās partija klāsta par to, cik slikti ir dzīvot kapitālismā un cik jauki tas būs sociālismā un komunismā.
Lūk, ko ASV komunisti klāsta savas mājaslaspas rakstā „Feeling locked out of the American Dream?”. Tulkots šī raksta fragments.
21. gadsimta zinātnes un tehnoloģiju sasniegumi dod iespēju visus pasaules cilvēkus nodrošināt ar labu pārtiku, labu veselību, labu izglītību, labu darbu un pilnvērtīgu dzīvi.
Kas ir šķērslis, lai to panāktu?
Kapitālisms – ekonomiskā un politiskā sistēma, kur peļņas gūšana ir prioritāte pār cilvēkiem.
Jautājums: Kas ir nepareizi kapitālismā?
Atbilde: Tajā peļņas gūšana ir prioritāte pār cilvēkiem.
Kapitālismam rūp tikai aizvien lielākas peļņas radīšana bankām un korporācijām neatkarīgi no tā, kas notiek ar mūsu valsts cilvēkiem un vidi. Šādas radītas alkatības rezultāti ir briesmīgi:
• 20 miljoni cilvēku ir bez darba, tai skaitā 25% no mūsu jauniešiem.
• Graujam ASV ražošanu, maksājot niecīgas algas viesstrādniekiem.
• Noplicinām valsts kasi ar nodokļu atlaidēm, glābjot superbagātos cilvēkus un milzu korporācijas.
• Cilvēku vajadzības ir noskalotas tualetē. Valsts skolas, veselības aprūpes dienesti, parki, bibliotēkas un sakaru sistēmas tiek samazinātas vai slēgtas.
• Indē mūsu dzeramo ūdeni, gaisu, pārtikas produktus un okeānus.
• Samazina darbinieku atalgojumu un pabalstus, zog pensijas.
• Korumpēts ir mūsu Kongress un mūsu demokrātiskās institūcijas, ko nodrošina korporatīvie dolāri un lobētāji.
• Darba ņēmējiem ir liegtas tiesības pievienoties arodbiedrībām.
• Rekordliela nevienlīdzība.
• Peļņas kāre ir stimuls karam – naftas dēļ, par kundzību citu valstu tirgos un peļņu militāro piegāžu uzņēmējiem.
• Kapitālisma fenomens ir rasisms, dzimumu nevienlīdzība, homofobija un kampaņas pret imigrantiem.
Kapitālisms nav domāts amerikāņiem. Mūsu dzīvība, brīvība un laime ir iekritusi slazdā, kuru izlikusi mūsu politiskā sistēma, kas vērsta uz alkatību un milzu peļņu gūšanu.
FAKTS: 400 bagātākajiem ASV iedzīvotājiem ir vairāk bagātības nekā 155 miljoniem pārējo amerikāņu.
FAKTS: Vidēja uzņēmuma izpilddirektors saņem 500 ASV dolārus par katru 1 ASV dolāru, ko nopelna vidusmēra strādnieks, kurš faktiski rada mūsu tautas bagātību.
Sociālisma ekonomikā pirmais ir cilvēks, bet nevis peļņa
Sociālisms nozīmē pārveidotu ekonomiku, padarot to godīgāku un demokrātiskāku.
Jau pašreiz amerikāņi ražo mūsu tautas bagātību. Mēs kopā strādājam rūpnīcās, birojos, skolās, veikalos, laboratorijās, slimnīcās, fermās un būvlaukumos. Tā bagātība, kuru mēs kopā veidojam, nav godīgi sadalīta. Sociālisma ekonomikā būs sociālā atbildība un sociālā kontrole, nevis privātās īpašumtiesības un privātā kontrole.
Cilvēki varēs paši lemt. Korporāciju peļņa vairs nebūtu noteicošais faktors.
• Bankas, naftas kompānijas, komunālo pakalpojumu firmas un galvenās tautsaimniecības nozares, piemēram, metālrūpniecība un transporta kompānijas nonāks valsts īpašumā un tiks pārvaldītas.
• Mazie uzņēmumi aizvien būs svarīgi mūsu tautsaimniecībai.
• Atbrīvosies un būs pietiekami resursi, lai finansētu valsts izglītību, veselības aprūpi, sabiedrisko transportu, bērnu aprūpi un citas prioritātes, kuras izvēlēsies amerikāņi.
• Sociālisma sabiedrībā cilvēki saņems naudu par darbu, kuru viņi dara, un tiks atalgota arī iniciatīva, kuru tie izrāda. Kāda atšķirība? Pašreiz korporācijām maksā miljardus par to, ko izdara citi.
• Karš, rasisms, dzimumu nevienlīdzība un homofobija zaudēs savu korporatīvo sponsoru.
• Tiks ieslēgta atpakaļgaita klimata pārmaiņām, attīstīsies „zaļā” rūpniecība, ilgtermiņa stabilitāte būs galvenās prioritātes. Bez šaubām, miljoniem jauniešu būs šādu izmaiņu avangardā.
• Bagātais un daudzveidīgais amerikāņu kultūras mantojums varēs attīstīties mūzikā, literatūrā, dejās, sportā, kino un mākslā.
…..
Vai šādi teksti mūsu vēsturē jau nav dzirdēti?
Cik naiviem cilvēkiem ir jābūt, lai ticētu solītai leiputrijai?
Vienmēr jau ir labāk tur, kur mūs nav!
Kā apgalvo paši ASV komunisti, tad jau tagad 11% visu amerikāņu un 45% amerikāņu jaunatnes ir pārliecināti, ka sociālisms ir labāks par kapitālismu.
Kā saka, dolārs arī Āfrikā ir dolārs, tad komunists arī Amerikā ir komunists!
Cik nu man tā nelielā saprašana par tēmu, komunisma ideoloģija tiešām paredz visus tos labumus, problēma ar neseno pagātni ir tas, ka tie, kas ir valsts priekšā, komunismu pielāgo personīgā labuma gūšanai. T.i., PSRS nebija komunisms pēc grāmatas.
Problēma nav pārvaldes sistēmā, problēma ir cilvēkos un viņu alkatībā. Neviena sistēma nevar veiksmīgi darboties, ja ar to sāk manipulēt šauras cilvēku grupas savās interesēs.
Patiesībā abas šīs sistēmas (gan kapitālisms, gan komunisms) ir ļoti vāji aizsargātas pret cilvēkiem, kuri nerespektē spēles noteikumus.
To pierāda tas, ka skandināvijā sistēma strādā daudz labāk nekā, piemēram, Krievijā, jo Skandināvijā vienkārši cilvēku morāle ir augstākā līmenī, kamēr Krievijā valda džungļu likumi.
Vienīgā vieta un reize, kur bija komunisms bija Parīzes komūna. Viss pārējais bija un ir +/- sociālisms.
Uzcepiet rakstu par lielajā talkā savākto atkritumu skaitu attiecībā pret vietējo iedzīvotāju skaitu. Lūkosim, kurš novads bijis aktīvāks! (:
hehehe, es gan ļoti ļoti gribētu socialismā atgriesties, nahren to kapitālismu, gana jau viņā dzīvojam, beigās reāli esam nokļuvuši muižkungu laikos, tikai legālos, tagad no mums valdība legāli savāc 2/3 no mūsu ieņēmumiem, pie kam uz katru cilvēku, kas kko ražo ir 100 grāmatveži un vel visādi čekotāji, kas pārbauda, un rūpējās par to, lai maksātu nodevas.. kur te izaugsme var būt, nekur! visi tie 100 ķēmi nav nekas cits, kā parazīti, kas sēž uz strādājoša cilvēka pleciem.
Tev peleks ir iespēja doties uz Z-Koreju, tur tevi pieņems kā savējo. Varēsi baudīt visus “sociālisma labumus”. Sociālisms ir utopija, kas darbosies, tad kad cilvēkus aizstās roboti. Tas nav ilgi jāgaida.
Jā, pie kamunistiem bijalabi, jo katram bija priekšnieks, kurš deva uzdevumu- nebija pašam jādomā , ko darit:; tāpat katram bija garantēta kaut kāda nauda, parasti 2* mēnesi. Slikti bija , jo notika nepārtraukta smadzeņu čakarēšana ar aģitāciju , dzelzs siena uz citu pasauli, pat uz it kā sabiedroto Austrumeiropu. Plānveida ekonomika buksēja, es domāju, galvenokārt birokrātijas un nekompetences dēl.Ta kur ir labāk? Pazistams bomžs teica: man patika kolhozā, tur varēja zagt.
Rakstā netika minēts ģenerāsekretārs,cik zinu G.Hoss ir miris un A.Dēvisa manuprāt bija tikai prezidenta kandidāte, ne partijas sekretāre.Nav jau viņiem tās naudiņas un liekas ka vadība arī vāja,ASV ir 50 miljoni ,nabagi ,trūcīgie nēģeru(afroamerikāņu)geto, iebraukušie meksikāņi un višadi dīvaiņi ,iztaisītu labu kampaņu ,padalītu banānus ,atbalsts būtu miljonos balsu.
Kāda gan problēma demokrātiskā valstī jebkuram komunistiski noskaņotam cilvēkam dibināt savu SIA “Komunists” vai nevalstisko organizāciju, kas darbotos pēc komunisma vai sociālisma principiem. Starp citu, sektantu draudzes (piemēram Visariona komūna Krievijā) un klosteri ir ļoti tuvi komunismam. Brīvais tirgus ir plašāks jēdziens, jo ļauj katram brīvi izvēlēties savu saimniekošanas modeli.
Kāpēc šādi komunistiskie uzņēmumi tomēr nevairojas kā sēnes pēc lietus? Tādēļ, ka Kārlis Markss, lai gan ideju pilns, tomēr bija ļoti nezinātnisks ekonomists – ignorēja faktus, kas bija pretrunā viņa teorijai, un pārspīlēja ar teoriju saskanīgos faktus. Dzīvē tomēr nav tā, ka ļaunajam uzņēmējam ir 100% vara pār nabaga bezpalīdzīgo darbinieku. Jo vairāk uzņēmēju, jo lielāka iespēja darbniekam izvēlēties kaut cik sakarīgu darba devēju.
…Brīvais tirgus ir plašāks jēdziens, jo ļauj katram brīvi izvēlēties savu saimniekošanas modeli…
Vismaz ES mēs īpaši nevaram neko izvēlēties. Uz katru strādājošo modri raugās VID, visādas inspekcijas, ES regulu tulkotāji utml. liekēžu bars. Un visbeidzot Eiropas komisija nolemj pieteikt sankcijas Krievijai, un tu savu biznesu vari iesālīt.