Aptauja par piena produktu lietošanu

Noslēgusies aptauja par to, cik bieži tiek lietoti piena produkti. Savu viedokli izteica 95 NeoGeo.lv portāla apmeklētāji.Tātad nevar teikt, ka lielākā daļa lieto piena produktus katru dienu, taču vairākums no mums piena produktus lieto pietiekoši regulāri.

Atgādināsim, ka piena produkti ir produkti, kuru ražošanā izmantotais pamatprodukts ir piens. Populārākie piena produkti ir piens, kefīrs, jogurts, saldējums, sviests, biezpiens, siers un krējums. Protams, ka ir vēl citi daudzveidīgi piena produkti, piemēram, kondensētais piens, piena pulveris, paniņas, lakto, rjaženka, kazeīns u.c.

Mēs Latvijā pienu galvenokārt iegūstam no govīm, taču neaizmirsīsim, ka daudzviet pasaulē pienu lielos apjomos iegūst no kazām, ķēvēm, kamieļiem, aitām, jakiem, ziemeļbriežiem un ūdens bifeļiem.

ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas (Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO)) datubāzes dati par 2009. gadu uzrāda, ka pasaulē vislielākie piena produktu patērētāji ir somi.

Piena patēriņš (pārrēķināts no piena produktiem) uz 1 valsts iedzīvotāju
2009. gadā


1.
Somija – 375 kg
2. Nīderlande – 357 kg
3. Zviedrija – 357 kg
4. Lietuva – 354 kg
5. Luksemburga – 321 kg

Latvijā piena produktu patēriņš ir 183 kg gadā uz katru iedzīvotāju, kas ir mazāks nekā Igaunijā (272 kg) un tomēr gandrīz divas reizes lielāks nekā vidēji pasaulē (87 kg).

2009. gadā pasaulē vismazāk pienu (pārrēķinātu no piena produktiem) uz 1 valsts iedzīvotāju patērēja:
1. Laosa – 2,2 kg
2. Libērija – 2,5 kg
3. Kongo – 3,7 kg
4. Mozambika – 4,1 kg
5. Kambodža – 4,3 kg

Latvijas Centrālās statistikas pārvaldes dati uzrāda, ka Latvijā 2011. gadā vidēji uz vienu mājsaimniecības locekli tika patērēts šāds piena produktu daudzums:
• Pilnpiens – 36,7 litri
• Piens ar pazeminātu tauku saturu – 12,2 litri
• Krējums – 12,2 kg
• Raudzēta piena produkcija – 11,5 litri
• Mājas siers un biezpiens – 7,8 kg
• Jogurts – 6,4 kg
• Siers – 6,1 kg
• Piena konservi un sausais piens – 0,3 kg

Te gan jāatzīmē, ka Latvijas Centrālās statistikas pārvaldes dati uzrāda piena produktu patēriņu mājsaimniecībā, neņemot vērā piena produktu patēriņu restorānos, ēdnīcās u.tml. ēdināšanas uzņēmumos.

Persiešu zinātnieks, fiziķis, filozofs, astronoms, ķīmiķis, matemātiķis un dzejnieks Avicenna jeb Abū Alī Sīnā (dzimis ap 980. gadu, miris 1037. gadā) bija pārliecināts, ka kazas piens ļoti uzlabo veselību un prāta asumu.
Tāpēc, dzersim pienu!

Paldies par dalību aptaujā!
Gaidām jūsu viedokli nākamajās aptaujās!

Ziņas izveidotas 443

10 komentāri par “Aptauja par piena produktu lietošanu

  1. Vai ir tāda lieta, ko Latvijā ēd/dzer vairāk nekā jebkurā citā pasaules valstī?

    Pēc pārtikas patēriņa datiem varētu “uzcept” rakstu par to, kurās valstīs cilvēki ēd visvairāk, kurās vismazāk un cik daudz ēd cilvēki Latvijā un kaimiņvalstīs.

  2. Vispār es jau gan nepriecātos par tā piena veselīgumu. Cilvēki ir vienīgie dzīvnieki, kas lieto citu dzīvnieku krūts pienu arī pieaugušā vecumā. Tiesa gan, jo vairāk uz ziemeļiem, jo vairāk cilvēki arī lieto pienu. Savukārt, jo tuvāk uz ekvatoru, jo mazāk tiek patērēts piens. Āfrikas valstīs pieaugušu cilvēku kuņģis pienu nepārstrādā, tāpēc arī maz lieto.

  3. vajadzētu parrādīt statistiku ar valstīm, kam ir visvairāk osteoporozes slimnieku. Domāju šīs pašas nosauktās atrastos arī tā topa augšpusē

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ierakstiet savu meklējamo atslēgvārdu vai frāzi un nospiediet taustiņu Enter, lai meklētu. Nospiediet taustiņu Esc, lai meklēšanu atceltu.

Atpakaļ uz augšu