Aptaujas rezultāti par kontrabandu Latvijā

Noslēgusies aptauja par to, kā tiek vērtēta Latvijas pierobežas iedzīvotāju nodarbošanās ar kontrabandu. Savu viedokli izteica 68 NeoGeo.lv lasītāji.

Aptaujas rezultāti par kontrabandu Latvijā

2011. gada aptuvenais kontrabandas īpatsvars no attiecīgā produkta tirgus Lartvijā:
• Degviela – 40%;
• Cigaretes – 38%;
• Alkohols – 30%.

Gada kopējais nelegālās degvielas, cigarešu un alkohola apjoms Latvijā ir vērtējams apmēram 700 miljonu latu vai 1 miljarda eiro apmērā.

Ir vairāki iemesli, kāpēc pierobežas iedzīvotāji iesaistās kontrabandas preču nelegālajā biznesā:
1. Latvijai ir gara robeža ar kaimiņvalstīm Krieviju (276 km) un Baltkrieviju (173 km), kurās degviela, cigaretes un alkohols ir 2 – 3 reizes lētāks.
2. Augstais bezdarba līmenis, kad iesaistīšanās nelegālo preču vešanā un realizācijā nodrošina daļas tautas izdzīvošanu.
3. Zems ienākumu līmenis, kas stimulē lietot kontrabandas preces.
4. Mentalitātes īpatnības – daudzi cilvēki nesaskata nekā slikta tajā, ka lieto valstī nelegāli ievestas preces, par kurām valsts budžetā nodokļos un nodevās nav samaksāts ne santīms.

Kā uzskata Valsts ieņēmumu dienesta (VID) darbinieki, tad kontrabandas preču tirgus samazināsies tad, kad samazināsies kontrabandas preču patēriņš.
Tāpat VID uzskata, ka Latvijas muita un robežsargi aiztur apmēram 15 – 25% no visām nelegāli ievestajām precēm.

Pasaules pieredze rāda, ka kontrabandu nav iespējams pilnībā izskaust. To var tikai samazināt līdz līmenim, kas būtu mazāk kaitīgs.

Reti kurš no mums ir svētais, tomēr nebūtu slikti šad un tad apsvērt, ko mēs katrs darām.
Svarīga ir gan mūsu ikviena šodienas eksistence un vajadzības, gan arī Latvijas valsts nākotne. Mēģināsim saglabāt līdzsvaru starp tām!

Paldies par dalību aptaujā!
Gaidām jūsu viedokli nākamajās aptaujās!

Ziņas izveidotas 447

14 komentāri par “Aptaujas rezultāti par kontrabandu Latvijā

 1. Esmu no Daugavpils. Braucu uz BY tikai priekš sevis. Vīza uz 3 mēnešiem un apdrošināšana izmaksā 60 Ls. Drīkst braukt ik pēc 8 dienām. Tātad var aizbraukt 10 reizes. Bāka man ir maza, bet vienā reizē pilna bāka un 10 litri kaņistrā = 60 litri benzīna. 60 * 0,40 Ls = 24 Ls. Pie mums 60 Ls! Pa nedēļu 60 litrus nobraukāt nevaru, tāpēc 20 litrus pārdodu paziņām pa 0,80 Ls. Tātad pa 10 reizēm es atpelnu savu vīzu. Vedod atļauto normu cigarešu un alkoholu arī var nopelnīt. Neuzskatu sevi par kondrobandistu…

 2. No vienas puses saprotu, tos cilvēkus, ja viņi brauc uz Krieviju un Baltkrieviju iepirkties savām vajadzībām, jo tur ir lētāk, bet tai pat laikā nosodu viņus ja viņi to dara lai gūtu peļņu.
  Jo: 1) Viņi nemaksā nodokļus.
  2) Konkurē ar vietējiem veikaliņiem, kuri negūst peļņu un dod darbu tiem pašiem vietējiem. Bet ja viņos neiet pirkties cilvēki, tad nav jēga tādus veikaliņus uzturēt un līdz ar to tiem pašiem Latgales iedzīvotājiem ir mazāk darba vietu.

  3) Nu nebūsim naivi, nejau Latgales parastais iedzīvotājs spēj nodrošināt ar kontrabandas precēm visu Latviju. Visticamāk, ka kontrabanda tiek ievesta lielos apjomos un to piesedz kāds no augšas Rīgā.

  4) Lielā mērā, šī aptauja joprojām parāda PSRS okupācijas drausmīgākās sekas – Padomju domāšanu, kura izpaužas, kaut vai tādā filisofijā, ka apčakarēt savu valsti ir svēta lieta, nevis kauns.

  Kamēr mēs neiznīdēsim šo Padomju domāšanu, tikmēr mēs būsim tur kur mēs esam.

  Un tie kuri baigi jūt līdzi “nabaga” Latgales iedzīvotājiem, jūs varētu izdarīt vienu baigi labo lietu – “iespert” viņiem pa pakaļu, lai beidzot sāk kustināt savas smadzenes, kā attīstīt Latgali.

 3. Cilvēkus saprotu, bet pilnībā nosodu. MILZĪGA nauda iziet gar degunu valstij un tādējādi arī LIELAI daļai iedzīvotāju, iēspējams, arī viņiem pašiem. (nejau tikai 100 galvas dzīvo uz to naudu..)

 4. Esmu dzimis PSRS, bet kad sāku iet skolā LV kļuva par neatkarīgu valsti. Tāpēc ar Padomju domāšanu man nav nekāda sakara, jo man to neviens nemācija. Domāju vienkārši reāli, un lai no savas algas, kura teiksim tā priekš Daugavpils ir vidēja, varētu arī kaut kur paceļot utt. man nekas cits neatliek kā uz kaut ko ieekonomēt….Ko tad darīt tiem, kuri saņem minimālo, ko starp citu ir noteikusi mūsu nabaga “piečakarētā” valsts. Protams te uzreiz var runāt par to, ka es pērkot tepat uz vietas ar nomaksātajiem nodokļiem celšu savu valsti…kamēr es sagaidīšu to brīdi, kad no mana nopirktā benzīna litra man pieliks pie algas es jau sen būšu kapā. Gribu dzīvot TAGAD, nevis gaidīt brīnumus.

  Ir skaisti runāt par patriotismu, bet reālā situācija ir pavisam cita. Piem. veikalā maize maksā 60 sant., pāri ielai apstājas maizes vedējs un to pašu kukulīti bez čeka pārdod pa 30 sant.!Jā, es nopērkot pa 30 sant. piečakarēju valsti, bet man atliek 30 sant. par ko es varu nopirkt saldējumu, kuru es nevarētu atļauties pērkot pa 60 sant.

  Un par “nabaga” latgali tas ir pilnīgs izdomājums, lai tik ES naudu atmazgātu. Kas mani no vienas puses, protams priecē, jo beidzot ceļi tiek sakārtoti utt. Nav nemaz te tik slikti kā runā. Lauki paliek tukši visā Latvijā. Dzer un nestrādā visā Latvijā. Īsāk sakot, kas grib tas strādā un darbu atrod.

 5. –> d
  Protams tev ir spēcīga argumentācija un nauda jebkurā gadījumā nekad nebūs pa daudz.

  Bet tu paskaties no otras puses. Nu tā vnk biki padomā. Kādēļ pie mums notiek lietas tā kā tās notiek (arī valstī) un kādēļ t.s “Rietumeiropā” nenotiek.

  Kādēļ mums līdz Zviedrijas līmenim ir tikpat tālu, kā amerikāņiem līdz Marsam? 🙂

  Tātad paskatīsimies uz tevis minētajiem piemēriem.
  Vai tu vari iedomāties, ka Zviedri masveidā brauktu pirkties pie mums? Viņiem mūsu cenas liekas ļoti lētas. Kas traucē tiem pašiem zviedriem nopirkt prāmja biļeti un atbraukt pie mums un sapirkt pilnu mašīnu ar paiku, šmigu un cigaretēm? Nekas, taču viņi tā nedara. Jautājums kādēļ? Šo jautājumu es viņiem pašiem esmu uzdevis un viņi tā īsti nevar uz to atbildēt?
  Vēlviens piemērs. Zviedrijā šmigas tirzniedzība tiek ļoti stingri kontrolēta, tikai valsts veikalos un tā tālāk. Vai tu vari iedomāties, kaut ko tādu pie mums un pat ja valdība tā rīkotos, cik daudz pilsoņu šo likumu ievērotu?

  Arī tā ir sava veida padomju domāšana.

  Saproti, kamēr paši neapzināsimies, ka mēs ar savām darbībām reāli paši sev rokam bedri it kā sava labuma dēļ, tikmēr mēs arī neuz ko labāku nevaram cerēt.
  Tiem kuri nemaksā nodokļus, pērk kontrabandu u.t.t. nav nekādas morālas tiesības prasīt no valsts ne tos labos ceļus, ne bērnudārzus, ne lielākas algas un pārējos labumus.

 6. Kāpēc zviedri nebrauc…tāpēc, ka prāmja biļete kopā ar mašīnu izmaksā diezgan dārgi.Ar prāmi jābrauc vesela nakts uz vienu galu. Lai atmaksātos brauciens jāņem diezgan liels apjoms…uzreiz jāiegulda liela nauda. Pie tam jāievēro normas, jo Šengena zonā arī ir ierobežojumi akcīzes precēm.Pirms pāris gadiem bija gadījums, kad zviedrs no Vācijas veda 100tiem litru visāda veida dzērienu… šo paņēma, bet viņš pierādīja, ka savām vajadzībām 🙂 tipa dzimene tuvojās.

  Biju komandējumā Zviedrijā uz 2 nedēļām, tad speciālajos alkohola veikalos lieliem bariem iepirkās norvēģi, kuriem tas viss ir vēl dārgāks. A kas Tallinā darās!Atbrauc prāmis no Somijas un veci, jauni ar speciāliem ratiņiem skrien uz veikalu pēc pāris kastēm alus.Austrijas piemērs, tuvākajos Itālijas veikalos iepērkas austrieši, jo lētak. Nelaimīgā degvielas tēma – Slovēnijas pierobežas benzīntankā jāstāv rindā aiz neskaitāmām austriešu mašīnām, lai uzpildītos, jo Slovēnijā lētāk. Visas iepriekšminētās lietas esmu redžejis savām acīm!

 7. Kāpēc man liet degvielu par 1ls/litrā, ja varu to darīt par 0.75ls/litrā ?
  Ja starpība būtu ~5 santīmi litrā, es apsvērtu domu liet uzpildes stacijā.. kamēr cenas nebūs daudz maz vienādas visur, jebkurš normāli domājošs cilvēks izvēlēsies tur, kur ir lētāk un šajā gadījumā arī kvalitāte ir viena un tā pati!
  Kāpēc man rūpēties par Valsti, ja valsts nerūpējas par mani?
  Lai paceļ vēl pensionēšanās vecumu, lai paceļ nodokļus..
  Ceļi katastrofālā stāvoklī, medicīna mēnesi rindā jāmirst, ceļa nodoklis tāds, ka šķiet ka tajā ietverts bezmaksas auto remonts un vēl tik kāš un kāš..

 8. a ta ko mūsu maizestēvi nesamazina akcizi? ka grib lai visi legāli iepērkas. a jūs te vēl slavējat viņus.

 9. atbalstu kontrobandu par visiem 100% neredzu iemeslu maksāt nodokļus, ārsti pie mums maigi izsakoties muļķi, policisti – noziedznieki, vēlāk dzīvot ar latvijas pensiju ar negribās!! es labāk nodzīvoju labi līdz pensijai nemaksājot nodokļus, nekā izdzīvoju līdz pensijai, un nomokos līdz nāvei maksājot viņus… pēc idejas latvijā dzīvot ar likumu vajadzētu aizliegt!!

 10. Peleks, Andy divi analfabēti.

  Jebkurš tiešām normāli domājošs cilvēks saprot kāpēc jāpērk ir degviela benzīntankā un jābrauc mazāk. Ceļi tiek laboti par nodokļu naudu un ja nav nodokļi no akcīzes nav arī labu ceļu un nebūs.

  >Kāpēc man rūpēties par Valsti, ja valsts nerūpējas par mani?

  Nav tādas mistiskas valsts, valsts eam mēs visi paši. Parūpēsies par valsti, valsts parūpēsies par tevi.

  >Lai paceļ vēl pensionēšanās vecumu, lai paceļ nodokļus..

  Pensiju apjoms ir tieši atkarīgs no algām iekasētā nodokļa. Patreiz strādājošie maksā pensijas tagadējiem pensionāriem. Ja alga tiek saņemta aploksnē nav arī ko sadalīt pensijās. Viss ir vienkārši. Jo mazāk strādājošie, jo augstāk jāceļ pensionēšanās vecums.

  Kamēr šo elementāro cēloņu-seku likumsakarību galvās antiņiem(kas atbalsta kontrobandu par visiem 100%) neieborēs tikmēr nav pat vērts diskutēt. Ieborēt to var tikai ar mietu(lasi sodiem), lai smadzenes vietā nostājas, izglītot laikam ir neiespējami.

  Argumentus kāpēc kaut ko nedarīt pareizi vienmēr var atrast, kapēc man nezagt, ja citi zog, kāpēc man nemēslot mežā ja tā ir taču ērtāk un tāpat vēlreiz uz to mežu nebraukšu. Ačkgārnā loģika.

 11. Zinu, ka tēma varbūt ir aizmirsta, bet tomēr, oto, kurš kontrobandists nemaksā ceļa nodokli, NO KURA TIEK UZTURĒTI CEĻI? visi maksā. Un kāds pievelna sakars kontrobandai ar aplokšņu algām? Ja pašam nav nekādu argumentu, vai tie ir pilnīgi nesakarīgi, nu paklusē.

 12. kontraband nenak no ladgales,jo pašubridi no rigas ir lieli piedavajumi cigaretes kadas velies degvilas cik velies un letak ka ladgalē kur ir patiesiba konrabandisti ir musu likumu pienemeji groza likumus priekš sava labuma nevis tautas labumā to ko ministri stasta par nodokļu iekasešanu ta tirā acu aizmalešan domajiet sanemsiet vecuma pencija nasanemsit vinkarši nespesiet cik ilgi nodzivot, visi nodokļu nauda aiziet ministru kabatas

 13. esmu zemniks pateikšu vienkarši labak perku kontrabandas degvilu nevis latvijas degvilu jo ar latvijas dizeli nau iespejams apart tirumus traktoam vienkarši nau speka ar kontrabandas degvilu traktors adzivojas un pateriņš ir mazaks

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ierakstiet savu meklējamo atslēgvārdu vai frāzi un nospiediet taustiņu Enter, lai meklētu. Nospiediet taustiņu Esc, lai meklēšanu atceltu.

Atpakaļ uz augšu