Aptaujas rezultāti par Latvijas nacionālo zivi

Noslēgusies aptauja par to, kura no zivju sugām būtu cienīga saukties par Latvijas nacionālo zivi. Savu viedokli izteica 101 NeoGeo.lv lasītājs.

Ar ievērojamu balsu pārsvaru par Latvijas nacionālo zivi NeoGeo.lv lasītāji iesaka noteikt – līdaku!
Lūk, aptaujas rezultāti:
Aptaujas rezultāti par Latvijas nacionālo zivi

Visai iespējams, ka nēģis 2. vietu ieguvis, pateicoties gardēžu balsojumam, un makšķernieku viedoklis nav bijis noteicošais. Bet arī tas ir vērtīgs viedoklis!

Uzziņai.

Kopš 1965. gada par Latvijas nacionālo dzīvnieku ir noteikta baltā cielava.
Šādu lēmumu pirms 46 gadiem, apspriežoties salīdzinoši šaurā lokā, pieņēma Latvijas ornitologi.
Lai arī baltā cielava ir sastopama ne tikai Latvijā, bet apdzīvo bezmaz visu Eirāziju, tomēr tas patiešām varētu būt vislatviskākais putns.
Kurš mūsdienās nav redzējis cielaviņu gan pilsētā, gan laukos? Tādu Latvijas iedzīvotāju nesastapt!

Baltā cielavaBaltā cielava. Foto: www.flickr.com/photos/yeliseev/

Lai arī cielava neizceļas ne ar krāšņu tērpu, ne ar skanīgu dziesmu, tomēr jau no senseniem laikiem tā ir iemantojusi šejienes iedzīvotāju labvēlību. Ne velti cielava ir minēta vismaz 230 tautasdziesmās! Smuidrs augumiņš, gracioza tekalēšana – dainās cielaviņa itin bieži izmantota sieviešu dzimuma cilvēku raksturošanai dažādās situācijās. Skaists un graciozs ir cielavas lidojums – viegls, ātrs, uzkrītoši viļņveidīgs un, kad vajag, arī apsviedīgs.

Ļoti bieži pasaulē, lai noteiktu kādas valsts nacionālos dzīvniekus, tiek rīkotas plašas iedzīvotāju aptaujas.
Tā tas bija Anglijā, kur 1960. gadā populārais laikraksts «THE TIMES» organizēja tautas aptauju. Tās rezultātā tapa zināms, ka Anglijas iedzīvotāju vairākums balso par sarkanrīklīti.

Zviedri ar avīzes «DAGENS NYHETER» starpniecību par Zviedrijas tautas nacionālo mīluli izvēlējās melno meža strazdu. Dānijā par nacionālo putnu kļuva lauku cīrulis, Norvēģijā – ūdensstrazds, Beļģijā – lauku piekūns, Luksemburgā – Eiropas vismazākais putniņš zeltgalvītis.
NeoGeo.lv aicinājums balsot par iespējamo Latvijas nacionālo zivi ir solītis pretī tam, lai apzinātu mūsu valsts raksturīgākos un mīlētākos faunas pārstāvjus.

Ja runājam par zivīm, tad dažās pasaules valstīs tieši zivis ir atzītas par to (vai arī vienu no vairākiem) nacionālajiem dzīvniekiem.

Piemēram, tā tas ir:
Bahamas – zilais marlins;
Bangladeša – hilsa;
Filipīnas – banguss jeb piena zivs;
Indonēzija – Āzijas arovana;
Japāna – koi;
Maķedonija – Ohridas forele;
Maldivija – dzeltenspuru tuncis;
Pakistāna – mahašers;
Somija – asaris;
Singapūra – pāva asaris;
Dienvidāfrika – melnais asaris.

Arī agrāk Latvijā ir bijuši vairāki mēģinājumi noskaidrot Latvijas nacionālo zivi.
Tā 2006. gadā daži Latvijas ihtioloģijas pārstāvji un sabiedriskie darbinieki ieteica, ka Latvijas nacionālā zivs varētu būt lasis. Savukārt Latvijas makšķerēšanas piederumu veikalu pārstāvji par Latvijas nacionālo zivi pārsvarā vēlējās redzēt līdaku.

Arī Igaunijas Zivsaimniecību apvienības rīkotajā konkursā, kurā tika veikts Igaunijas iedzīvotāji balsojums par Igaunijas nacionālo zivi, ir ieteikta līdaka.

Redz kāds ir bijis igauņu balsojuma TOP 5:
• līdaka – 36,4 % balsu;
• reņģe – 35,6 % balsu;
• bute – 19,3 % balsu;
• siļķe – 6,4 % balsu;
• asaris – mazāk kā 2 % balsu.

Kā savā laikā ierosināja Egīls Zirnis savā rakstā „Reņģu karš beidzies”, tad varbūt Latvijai nevajadzētu apmierināties ar vienu nacionālo zivi, ja reiz Latvija sevi uzskata par ūdeņu lielvalsti? Latvijai varētu būt sava militārā zivs (te nopietni konkurētu asaris, līdaka un taimiņš), tirdzniecības zivs (te neapstrīdams līderis būtu šprote jeb brētliņa) un vēsturiskā zivs (te cīņa izvērstos starp Baltijas stori un kādu no devona bruņuzivīm).
Savas nacionālās zivis varētu būt arī katram Latvijas vēsturiskajam novadam: Vidzemei – žāvēts lucītis, Kurzemei – elektriskais zutis, Līvu krastam – puse no butes, Abrenei – vīķe…
Pie tam Egīls Zirnis uzskata, ka, ja balsotājiem ienāktu prātā zivis vērtēt pēc to atbilstības latviešu nacionālajam raksturam, vislabākās izredzes uzvarēt būtu glumajam zutim.

Jautājums par Latvijas nacionālo zivi paliek atklāts!

Paldies par dalību aptaujā!
Gaidām jūsu viedokļus nākošajās aptaujās!

Ziņas izveidotas 444

7 komentāri par “Aptaujas rezultāti par Latvijas nacionālo zivi

  1. Pēc jaunākās klasifikācijas nēģi nokļuvuši bezžokļaiņu (Agnatha) virsklases nēģu (Cephalospidomorphi) klasē.
    Bet ilgu laiku tos lika kopā ar zivīm.
    Lai arī šobrīd tas nav pareizi, bet tomēr interesanti bija redzēt aptaujas dalībnieku viedokli.

  2. iedomājos Zuti, bet tad sapratu nav īsts latvietis, ne dzimst, ne vairojas Latvijā, pat mirt dodas prom uz dzimteni. vai NeoGeo nepastāstītu mums par Zuti, parasti cilvēki ir pārsteigti, kad uzzina, ka Zutis tikai dzīvo Latvijā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ierakstiet savu meklējamo atslēgvārdu vai frāzi un nospiediet taustiņu Enter, lai meklētu. Nospiediet taustiņu Esc, lai meklēšanu atceltu.

Atpakaļ uz augšu