Atrast bankomātu

Bankomāti
https://www.flickr.com/photos/catatronic/

Latvijā par galveno maksāšanas līdzekļa veidu arvien vairāk nostiprinās bezskaidrās naudas norēķini. 

Taču, neskatoties uz bezskaidrās naudas norēķinu pieaugumu, skaidrās naudas norēķini joprojām ir aktuāli – saskaņā ar Latvijas Bankas aptaujas “Maksājumu radars” datiem 2024. gada februārī skaidrās naudas maksājumi vidēji veidoja 23% no ikdienas maksājumiem.

Valstī izskan domas, ka skaidras naudas apriti vajadzētu ierobežot aizvien spēcīgāk – pakāpeniski virzīties uz pilnīgu bezskaidra naudas norēķina sistēmu. Taču Latvijas valdība 2024. gada aprīlī ir atbalstījusi grozījumus Kredītiestāžu likumā, kuru mērķis ir nodrošināt skaidrās naudas pieejamību iedzīvotājiem visā Latvijas teritorijā. 

Finanšu ministrija uzskata, ka skaidrās naudas pieejamības nozīme pieaug situācijās, kad nav pieejamas bezskaidrās maksājumu sistēmas.

Kopš 2013. gada beigām kredītiestāžu filiāļu skaits Latvijā ir samazinājies par 91,5%. Saskaņā ar Latvijas Bankas datiem 2013. gada beigās klientu apkalpošanas vietu skaits kredītiestādēm bija 319 vietas, savukārt 2023. gada maijā – 77 vietas. No tām skaidrās naudas izmaksas nodrošināja 27 klientu apkalpošanas vietās.

Bankomāti ir kļuvuši par galveno skaidrās naudas pieejamības avotu iedzīvotājiem, bet arī to skaits samazinās. 

Minētais likumprojekts paredz papildināt Kredītiestāžu likumu ar pantu, kurā tiek noteiktas prasības attiecībā uz:

  • bankomātu ģeogrāfisko izvietojumu,
  • skaitu,
  • minimālo darbības laiku.

Tātad ir paredzēts, ka Latvijas Bankas noteiktā attālumā no jebkuras vietas Latvijas teritorijā klientam ir jābūt pieejamam vismaz vienam bankomātam, kurā klients var saņemt skaidrās naudas izmaksas pakalpojumu.

Situācijā, kad kādā noteiktā Latvijas teritorijā iedzīvotājiem Latvijas Bankas noteiktajā attālumā nebūs pieejams neviens kredītiestāžu bankomāts, katrai kredītiestādei, būs obligāts individuāls pienākums uzstādīt bankomātu. Šāds pienākums pastāvēs kā minimums līdz brīdim, kad bankomātu uzstādīs kāda cita kredītiestāde un kredītiestāde, kurai attiecīgajā teritorijā nav sava bankomāta, nodrošinās, ka arī tās klienti attiecīgajā bankomātā var saņemt skaidrās naudas izmaksas pakalpojumu ar līdzvērtīgiem nosacījumiem.

Kredītiestāžu nodrošināto bankomātu skaits Latvijā nedrīkstēs būt mazāks par Latvijas Bankas noteikto skaitu, bankomātiem jābūt klientam pieejamiem un jādarbojas Latvijas Bankas noteiktajā bankomātu darba laikā.

Lūk Bankomātu karte https://www.bank.lv/pakalpojumi/bankomatu-karte

Izmantojot karti, ir iespēju atrast sev vistuvāko bankomātu, kurā var izņemt skaidro naudu.

Ziņas izveidotas 440

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ierakstiet savu meklējamo atslēgvārdu vai frāzi un nospiediet taustiņu Enter, lai meklētu. Nospiediet taustiņu Esc, lai meklēšanu atceltu.

Atpakaļ uz augšu