Latvijā trūkst vectētiņu, nevis vīriešu precību gados

Foto: www.flickr.com/photos/h-k-d/

Ir viens mīts, kurš klīst pa Latviju un tiek izplatīts arī citviet pasaulē.

Mīts ir šāds:
Latvija ir zeme, kur ir ļoti maz vīriešu.
Šeit sievietes ir ļoti izmisušas, jo nevar atrast vīrus.
Ārzemniekiem jāmeklē sievas Latvijā, jo vietējo vīriešu trūkuma rezultātā sievietes šeit ir pretimnākošas gandrīz jebkuram ārzemju vīrietim.

Šis mīts tiek skandēts nepārtraukti, un galu galā cilvēki sāk tam ticēt.
To apstiprina arī 2011. gada oktobra žurnālā „Ieva” ievietotā reklāma, kuras teksts bija sekojošs:

„Vai Tu zināji, ka sieviešu Latvijā ir par 165 000 vairāk nekā vīriešu?
ATRODI SAVU MĪĻOTO ĀRZEMĒS!
Jauns bezmaksas iepazīšanās portāls sievietēm”.

Kāda ir patiesā situācija ar vīriešiem Latvijā?

Dabā ir iekārtots tā, ka cilvēkiem bērni dzimst gan zēni, gan meitenītes un bērnu abu dzimumu attiecība ir ļoti tuva 1:1. Tomēr zēnu gandrīz visās pasaules valstīs piedzimst nedaudz vairāk.

Uzziņai.

Dzimumu skaita savstarpējo attiecību izsaka skaitlis, kas norāda vīriešu skaita attiecību pret sieviešu skaitu.
Piemēram, dzimumu skaita attiecība 1,06 nozīmē, ka uz 106 vīriešiem ir 100 sievietes.

Lūk, 2011. gada ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes „CIA World Factbook” dati par pasaules valstīm, kur proporcionāli piedzimst visvairāk zēnu:
1. Ķīna – 1,13
2. Armēnija – 1,12
3. Albānija – 1,12
4. Azerbaidžāna – 1,12
5. Indija – 1,12
6. Vjetnama – 1,12
7. Gruzija – 1,11
8. Grenāda – 1,10
9. Kosova – 1,09
10. Taivāna – 1,08

Valstis, kur proporcionāli piedzimst vismazāk zēnu:
1. Lihtenšteina – 1,00
2. Barbadosa – 1,01
3. Bermuda – 1,01
4. Haiti – 1,01
5. Izraēla – 1,01
6. Dienvidāfrika – 1,02
7. Kaimanu salas – 1,02
8. Kenija – 1,02
9. Malāvija – 1,02
10. Mozambika – 1,02

Baltijas valstīs dzimušo bērnu dzimumu skaita savstarpējā attiecība ir:
• Igaunija – 1,06
• Lietuva – 1,06
• Latvija – 1,05

Tas nozīmē, ka vidēji Latvijā uz 100 meitenītēm piedzimst 105 puisīši.
Vidēji pasaulē un arī Eiropas Savienībā dzimušo bērnu dzimumu skaita savstarpējā attiecība ir 1,06.

Dažkārt, lai analizētu dzimumu skaita savstarpējo attiecību, to veic 3 cilvēku attīstības un dzīves pakāpēs:
1. pakāpe – apaugļošanās brīdī, kad var noteikt augļa dzimumu zigotās.
2. pakāpe – dzimšanas brīdī.
3. pakāpe – posmā, kad cilvēki ir spējīgi radīt pēcnācējus.

Pētījumi uzrāda, ka 1. pakāpē vīriešu dzimums ir vēl lielāks nekā 2. pakāpē. Spontāno abortu un nedzīvi dzimušo bērniņu dzimumu analīze uzrāda, ka vīriešu dzimums šajos nelaimes gadījumos ir 2 – 4 reizes lielāks nekā sieviešu. Tas liecina, ka vīriešu dzimums dominē grūtniecības periodā un dzimumu skaita savstarpējā attiecība apaugļošanās brīdī ir vēl lielāka par 1,06 nekā tas ir dzimšanas brīdī vidēji pasaulē. Jāatceras arī tas, ka vēl līdz šim daudzviet pasaulē bērnu dzimums dzimšanas brīdī tiek mākslīgi regulēts ar plānotiem abortiem un nevēlama dzimuma bērnu nogalināšanu.

Tagad par to, vai Latvijā sievietēm trūkst vai netrūkst vīriešu.

Lūk, dati no Latvijas Republikas Centrālās statistikas pārvaldes par 2011. gada sākumā esošo situāciju Latvijā dzimumu skaita jomā:
Vīriešu un sieviešu skaits Latvijā 2011. gada sākumā


Vecums Komentārs
Līdz 1 gadam Bērniem pašiem vēl ir gluži vienaldzīgs savs dzimums un arī
intereses par pretējo dzimumu nav.
5 gadi Pirmās simpātijas bērnudārza grupiņā. Puiku ir vairāk kā meiteņu.
8 gadi Pirmie gadi skolas solā. Cik patīkami, ja kāds jauks puisis uzdāvina Valentīna dienas kartiņu! Puiku arvien ir vairāk kā meiteņu.
14 gadi Pirmās saldās bučas ballītēs. Zēni ir sarežģītākā situācijā, jo meitenes ir mazākā skaitā.
18 gadi Nu var likumīgi tikt pie vīra! Puišu ir vairāk, tāpēc izvēles iespējas meitenēm ir labvēlīgākas.
23 gadi Daļa draudzeņu jau apprecējušās.
Vēl studiju gadi vai karjeras veidošanas pirmsākumi. Viss vēl priekšā! Vīriešu vēl joprojām ir vairāk.
30 gadi Būtu pēdējais laiks domāt par ģimeni. Varētu jau novelt vientulību uz to, ka trūkst vīriešu … bet statistikas dati ir pretēji.
38 gadi Tā nu sanācis, ka gandrīz visi sakarīgie vīrieši jau apprecējušies. Palikuši sīkstie vecpuiši, šķirteņi un citi vientuļnieki. Aizbildināties ar mazo vīriešu skaitu arvien nevar!
45 gadi Jā, tā ir patiesība – vīrieši pēc 40 sāk izmirt! Neveselīgais dzīvesveids un pārgalvība retina vīriešu rindas. Sievietēm ir pēdējais laiks nopietni padomāt par laulību.
55 gadi Mīlestībai gadi nav šķērslis, taču šajā vecumā uz 10 sievietēm ir tikai 8 vīrieši.
65 gadi Pensijas gadi atnākuši. Vectētiņu uz ielām mana par 1/3 mazāk kā vecmāmiņu.
80 gadi Uz 10 sievietēm tikai 4 vīrieši. Kā tie vīrieši izmiruši!
90 gadi Sieviešu ir 4 reizes vairāk nekā vīriešu. Te jau vīru atrast ir reāla problēma!
100 gadi un vecāki Šinī vecumā laikam vairāk par dvēseli jādomā nevis par vīra atrašanu?

Secinājumi:

• Latvijā cilvēku dzīves periodā (15 – 39 gadi), kad visintensīvāk tiek meklēti draugi, dzīvesbiedri un veidotas ģimenes, ir 405 222 vīriešu un 391 723 sieviešu. Vīriešu ir par 13 499 vairāk. Mīts par vīriešu trūkumu šajā periodā ir apgāzts!
• Pēc 40 gadiem vīriešu skaits sāk strauji samazināties.
• Ja sievietes vēlās atrast vīru laika periodā no 40 – 60 gadiem, tad jārēķinās, ka Latvijā ir 290 248 vīriešu un 326 280 sieviešu. Vīriešu ir par 36 032 mazāk. Jo lielāks vecums, jo vīriešu paliek arvien mazāk!

Galvenais secinājums:

Mums Latvijā trūks vectētiņu, bet nevis vīriešu precību gados!
Ziņas izveidotas 434

23 komentāri par “Latvijā trūkst vectētiņu, nevis vīriešu precību gados

 1. Sievietes droši vien statistikā neieskaita dzērājus, neuzticīgos, bez savas mantas un naudas esošos un tā tālāk 🙂
  Tad nudien pāri paliek pavisam maz.

 2. Cik REĀLI Latvijā ir vīriešu un sieviešu? Ļoti daudzi taču šobrīd atrodas ārzemēs. Būtu interesanti redzēt, kurš dzimums vairāk dodas prom no Latvijas. Tad arī proporcija “meklēšanās” vecumā varētu izskatīties citādāka.

 3. Manuprāt, galvenais, par ko LV sievietes uztraucas, ir nevis vīriešu kvantitāte, bet gan kvalitāte. Nav nekāds noslēpums, ka sievietēm ir labāka izglītība nekā vīriešiem. Un tad man ir vienalga, cik man to vīriešu ir apkārt, ja viņi neviens nav bijis spējīgs vismaz bakalauru pabeigt.

 4. Atvainojiet, bet vai sieviete, kur apprecējusi dzērāju, kausli, stulbeni, bomzi, nespejiģu uzturēt ģimeni, utt, ir laimīga? Vai ir vērts precēties tikai precēšanās dēļ?

 5. Sāksim ar to sievietes ar nav Dieva dāvanas: histēriķes, nercistes, dzērājas, stulbenes, ar niecīgiem ienākumiem, nespējīgas pat uzturēt sevi un tā tālāk.

 6. Nedaudz izmisuma piegarša argumentācijā. Jā, jā mūs džeku ir vairāk, ja ņem tīri pēc fizioloģiskiem parametriem. Bet sakarīgu džeku gan ir jēmeklē ar uguni un nav jau brīnums, jo vajag būt kaut cik gudram, kaut cik patstāvīgam, asprātīgam, kaut cik skaistam, kaut cik labsirdīgam. Un tad te atbirst daudzu daudzi. Standarta varbūt augstāki, kā jau visā dzīvnieku pasaulē iekārtots. Džusītei jābūt kaut cik smukai, lai nevarētu atkauties no uzmanības. Tad tikai parādās kvalitātes jautājums uzmanības izrādītāju vidū.

 7. Vīrieša pazīme nav tikai kā, piedodiet, pauti apakšā. Vīrietim ir arī jāspēj savu sievieti nodrošināt un aizstāvēt – un es nerunāju te par visādām cacām ar prasībām kā kinozvaigznēm, bet kājstarpi kā galveno eksistences veidu/līdzekli, bet normālu ģimeni, kur sieviet audzina 2 – 3 bērnus.

 8. To pašu der attiecināt uz sievietēm, nu no tavām minētām īpašībā. Šī ir statistika. Tik pat labi autors varēja veikt statistiku par izglītību un vecuma/dzimuma sadalījumu, par vecuma/dzimuma un ienākumu līmeni. Tur tie cipari ar ir visādi 😉

 9. Pēc tiem pašiem jūsu piesauktajiem “2011. gada ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes „CIA World Factbook” datiem vīriešu/sieviešu proporcija Latvijā ir 0,86 (kopā ņemot visus vecumus). Citi avoti pat norāda, ka Latvija ir ar visā pasaulē ar lielāko sieviešu pārsvaru pār vīriešiem- piemēram http://www.geohive.com/earth/pop_gender.aspx (jāatzīst, ka tie gan ir 2008 gada dati), kur Latviju apsteidz tikai ZiemeļMarianas salas..)
  Tā ka secinājums- vājš raksts, kur pat uzrādītie avoti ir pretrunā ar secinājumiem, kā arī “-” par vēl šeit neredzēto “dzelteno” pieskaņu.. 🙁

 10. Atbilde Vētrai.
  Lai saprastu raksta vēstījumu, tas ir jāizlasa rūpīgi.
  Ja tas nav izdevies, tad nevajag satraukties.
  Gan tas kādreiz izdosies!

 11. Ne vienmēr vīrietis ar bakaulauru kabatā ir labāks par vīrieti bez bakaulaura!!! Esmu saskāries ar pietiekami daudz bakalauriem un maģistriem, kuri nodzērušies, vai vienkārši sēž mājās un īd, ka ar savu izglītību par tādu naudu nestrādās un beigās nobomžojās ārzemēs…, te es runāju gan par vīriešiem, gan par sievietēm!
  Es ar savu vidējo profesionālo izglītību esmu nodibinājis normālu ģimeni, man ir 2 bērni, māja, auto un normāli ienākumi, lai varētu dzīvot un samaksāt kredītu bankai! Viss ir atkarīgs no paša cilvēka, kā viņš uztver dzīvi un ko grib tajā sasniegt! Latvijā daudzi cilvēki pabeidz universitāti un gaida, kad labi apmaksātu darbu pienesīs uz palātes…

 12. Tikai aizmirst vienu lietu, ir jāņem arī vērā kvalitatīvie rādītāji, ne tikai kvantitatīvie.

  Cik % no tiem vīriešiem ir intelektuāli, emocionāli, sociāli attīstīti un vispār nobrieduši attiecībām, nevis tikai ļaut paraustīt aiz alusvēdera noslēpto krānu kā piedevu sēdēšanai ar sasvīdušām padusēm un alu pie TV? 😉

 13. Vienmēr esmu domājis, bet tā arī netieku skaidrībā: kāpēc sievietes mātes tā neieredz savu dēlu nākošās sievas. ka tik sariebt! Tas, kā tiek lutināti dēliņi, reizēm ir vienkārši fantastiski…
  Mīļās sievietes! Saprotiet reiz, ka tās esat jūs, kas veido vīriešus. Sākot ar mātēm un beidzot ar meitenēm. Ko jūs pieprasīsiet, tādi mēs arī būsim!

 14. Wow! Paldies neogeo.lv par šo rakstu. Latvijā divdzimumu pāros vīrieši parasti ir vecāki par sievietēm, tā ka var droši uzskatīt, ka tikai ap 60 gadiem vīriešu skaits ir mazākumā, jo uz dāmas roku pretendē ne tikai vienaudži, bet arī vecāki.

  Komentāri gan paredzami… 😀

 15. Sieviešu sabiedrībā vīrieši parasti tiek skaitīti tā- visi mīnus precētie, mīnus dzērāji, mīnus no azartspēlēm un narkotikām atkarīgie, mīnus patoloģiski sliņķi un memmesdēliņi, mīnus, atvainojiet, jākļi = maz, maz ņemamu vīriešu… Protams, tieši tāpat var skaitīt arī sievietes, tomēr mēs esam sīkstākas un mazāk pakļaujamies dažādiem netikumiem, tāpēc dzīvojam ilgāk un varam nikni lamāt nīkulīgos večus. 🙂

 16. es reiz autobusā dzirdēju, kā kāds vīrietis pilnā nopietnībā stāstīja savai līdzbraucējai, ka Latvijā uz 1 vīrieti esot 10 sievietes :D.
  Labs raksts, cerams pašķīdinās stereotipus.

 17. Jau ģenētiski ir iekārtots tā,ka vīrietim jāaizstāv sievieti.Drosmīgākie riskē un zaudē.Vājākie nogaida,bet kā saka klasiķis-tie pēdējie būs tie pirmie.

 18. iespējams, ka vīrs jāmeklē starp tiem, kas ir vecumā virs 45, jo tie ir tie, kas palikuši pēc pirmās pusmūža krīzes viļņa, kas atsijājusi vārguļus un pārgalvjus. jo tie, kas izdzīvojuši pēc tās, emocionāli būs stabilāki un mazāk ticams, ka sievieti atstās atraitnēs.
  sanāk, ja apprecas ar vienaudzi 30 gados, kopdzīvi var rēķināt 15 gadu garumā, jo tad viņš vienkārši nomirs (sievasmāte nobeigs, jo tā būs dzīvāka par dzīvu 🙂 ).

 19. talbot rd, riktiigi izsmeejos par Tavu komentaaru, paldies 😀 Par to sievasmaati baigo smieklu uzraava. Nabaga viirieshi 🙁

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ierakstiet savu meklējamo atslēgvārdu vai frāzi un nospiediet taustiņu Enter, lai meklētu. Nospiediet taustiņu Esc, lai meklēšanu atceltu.

Atpakaļ uz augšu