NeoGeo.lv informē par 6 augstākajām cilvēka radītām būvēm Latvijā.
1.vieta
VAS Latvijas valsts radio un televīzijas centra Rīgas radio un televīzijas stacijas tornis Zaķusalā, Rīgā. Augstums ~ 368 m.
Tornis ir viens no mūsdienu Rīgas siluetiem, kas no citiem tipveida torņiem atšķiras ar individualitāti un izteiksmīgumu. Taču tā nav tikai būve, kas simbolizē Rīgu, bet arī tehniska celtne, kura veic noteiktas funkcijas – pārraida radio un televīzijas programmas un nodrošina elektronisko sakaru pakalpojumus.
Rīgas radio un televīzijas staciju ar pārējām stacijām visā Latvijā savieno mikroviļņu radioreleju līnijas, izveidojot specializēto telekomunikāciju tīklu, kas nodrošina radio un televīzijas signāla uztveršanas iespējas 96% Latvijas teritorijas.
Rīgas radio un televīzijas stacija Zaķusalā pirmos raidījumus sāka raidīt 1986. gadā.
Torņa pamatu veido dzelzsbetona pāļi, kas 24 – 27 m dziļumā balstās uz dolomīta slāņa. Projektētāji ir rēķinājušies arī ar plūdu un zemestrīču varbūtību. Tornis celts, lai izturētu 7,5 balles stipru zemestrīci pēc Rihtera skalas. Pati Zaķusala ir 6 – 7 m virs jūras līmeņa. Tornim jāiztur arī maksimālais vēja stiprums – 44 m/s. Torņa svārstību amplitūda ir neliela tāpēc, ka 198 m augstumā tam ir piestiprināti trīs svārsti torņa svārstību samazināšanai – katrs 10 tonnu smags.
Torņa galvenā nesošā konstrukcija ir trīs balsti jeb kājas, kas piedod tornim unikālo izskatu un neatkārtojamību. Divos torņa balstos izvietoti ātrgaitas slīpie lifti, kas 42 sekundēs nogādā cilvēkus skatu laukumā. Trešajā balstā atrodas kāpnes un dažādas tehniskas komunikācijas.
Centrālā torņa daļa (88 – 222 m) ir izveidota, savienojot torņa balstus un apšujot tos ar speciālu materiālu – dzelzs un alumīnija sakausējumu. Aiz centrālās daļas apšuvuma izvietotas dažādas tehniskās iekārtas. Šajā daļā darbojas vertikālais lifts.
Augšējā torņa daļa jeb antenu daļa (222 – 368 m) ir cilindrveida uz augšu sašaurināta konstrukcija. Šajā daļā ir izvietotas radio un televīzijas raidošās antenas. Antenu daļa noslēdzas ar karogmastu. Antenu daļā līdz 308 m augstumam darbojas pacēlājs. Atlikušos 44 m līdz karogmastam var pieveikt, kāpjot pa iekšējām kāpnēm.
Karstās vasarās lielā karstuma iespaidā, torņa metāla konstrukcijai sasilstot virs 32o, tornis kļūst par garāko Eiropas Savienībā, apsteidzot savu sīvāko konkurentu – televīzijas torni Berlīnē (368 m).
2. vieta
Sakaru tornis Upīškalnā, Kurmāles pagastā, Kuldīgas novadā. Augstums ~ 250 m.
Padomju laikos Upīškalnā atradās Baltijas flotes sakaru centrs, kura uzdevums bija uzturēt sakarus ar kuģiem un zemūdenēm. Tas bija viens no 17 šāda veida centriem posmā starp Kaļiņingradu un Ļeņingradu. Sakaru centru PSRS armija sāka ierīkot 20. gadsimta 50. gados un sākumā sakaru nodrošināšanai tika izmantots gaisa balons, pie kura tika piestiprināts raidītājs signāla raidīšanai, bet šāda veida risinājums nebija efektīvs sliktos laika apstākļos.
1988. gadā Upīškalnā tika uzsākta stacionāru antenu būve. Viss antenu komplekss sastāvēja no viena centrālā torņa, kurš bija aptuveni 250 m augsts un sešiem ap centrālo torni pa perimetru izvietotiem nedaudz virs 200 m augstiem torņiem.
1990. gada 16. oktobrī Kuldīgas rajona izpildkomitejas tautas deputātu padomes 6. ārkārtas sesijā tika pieņemts lēmums “Par garo viļņu (15 – 100 kHz) radiostacijas antenas būves pārtraukšanu Kuldīgas rajonā”. Par lēmuma pieņemšanu tika paziņots sakaru centram, piedraudot, ka lēmuma nepildīšanas gadījumā tiks uzsākta karaspēka daļas blokāde. Celtniecības darbi uz laiku tika pārtraukti, bet 1991. gada pirmajā pusē atkal tika atjaunoti un 1992. gada beigās antenas tika pilnībā uzstādītas.
Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas 1993. gada vasarā sakaru centrs tika nodots Kuldīgas rajona pašvaldībai. Mūsdienās saglabājušies tikai centrālais tornis un daži no perimetra torņiem, kuri tiek izmantoti sakaru nodrošināšanai.
3. vieta
Valmieras radio un televīzijas stacijas tornis Valmierā. Augstums ~ 205 m.
Torņa būvniecība uzsākta 1968. gadā un tas ekspluatācijā nodots 1972. gadā.
4.vieta
Daugavpils radio un televīzijas stacijas tornis Daugavpilī. Augstums ~ 205 m.
Tornis ekspluatācijā nodots 1957. gadā.
5. vieta
Rēzeknes radio un televīzijas stacijas tornis Griškānu pagastā, Rēzeknes novadā. Augstums ~ 205 m.
Tornis ekspluatācijā nodots 1976. gadā.
Gan Valmieras, gan Daugavpils, gan Rēzeknes radio un televīzijas stacijas un to torņi ir Latvijas telekomunikāciju tīkla sastāvdaļa, kas paredzēta televīzijas un radio programmu izplatīšanai, kā arī datu pārraidei un mobilo sakaru nodrošināšanai.
6.vieta
VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centra Ulbrokas radio stacijas masts, Stopiņu novadā. Augstums ~ 205 m.
Ulbrokas radio stacijas masts nodrošina mobilo sakaru bāzes staciju darbību un radio apraidi.
Latvijas augstāko celtņu karte
Salīdzinājumam:
• Pasaules augstākā būve ir debesskrāpis „Halīfa tornis” (Burj Khalifa) Apvienotajos Arābu Emirātos, Dubaijā. Tas ir 828 m augsts un atklāts 2010. gada 4. janvārī.
• Eiropas augstākā būve ir Ostankinas TV tornis Maskavā, Krievijā.
Tas ir 540 m augsts un tās ir sācis darboties 1967. gadā.
P.S. Pēc medicīnas pētījumu datiem 2 – 5% cilvēku cieš no akrofobijas (bailes no augstuma), pie tam šāda fobija piemīt 2 reizes vairāk sievietēm nekā vīriešiem.
Cerams, ka ar šo rakstu nesabaidījām kādu ar šo fobiju sirgstošo mūsu lasītāju!
Labdien.
Raksts ļoti interesants! Paldies NeoGeo!
Gribu nedaudz papildināt par sakaru torni Upīškalnā.
Cilvēki, kuri atceras kara laiku, stāsta ka kara gados tajā pašā vietā ir atradies vācu armijas sakaru gaisa balons.
Pirms uzbūvēt torņus, PSRS armijai Upīškalnā bija 2 gaisa balonu pacelšanas laukumi.
Kopā tika uzbūvēti 7 torņi: 1 centrā un 6 pa perimetru. Torņu funkcikja bija balstīt antenu lauku, kas kā zirnekļu tīkls bija “izausts” starp torņiem.
Oficiālā versija ir, ka šis komplekss kalpoja jūras spēku sakaru nodrošināšanai.
Jaunais komplekss ar sakaru torņiem tā arī netika pabeigts līdz padomju armijas iziešanai no Latvijas.
OK, centrālais tornis ir būvēts uz augstienes 105 m virs jūras līmeņa, tātad kopējais augstums ir ~355 m virs jūras līmeņa.
Bijušās armijas daļas teritorijā ir ūdensapgādes dziļurbums. Ja es pareizi atceros (dokumentus pētīju 1994. gadā), tad tā dziļums ir ~380 m.
Tātad Upīškalnā kopējais inženierkomunikāciju “garums” pa vertikāli sasniedz ~630 m.
P.S. Es pats 3 reizes esmu pabijis torņa augšpusē (šodien tas diemžēl vairs nav iespējams). Nepieciešamais laiks lai veiksmīgi uzkāptu un nokāptu ir ~ 1,5 h.
Ar cieņu,
Piektdienis
Kapēc lai tas nebūtu iespējams? Pavisam nesen uzkāpu:
http://youtu.be/4i-ftU0b__U
Perfekts video no Jānis Krauklis!
http://youtu.be/4i-ftU0b__U
Iesaku noskatīties visiem, bet ne atkārtot.
Vienu brīdi visi torņi tika nobloķēti piekļuvei no malas, bet ne man par to spriest.
Es savulaik paspēju pabūt gandrīz visos.
P.S. Visu cieņu video autoriem par patiešām kvalitatīvu video!
Garlaicīgi, ka visas 6 augstākās būves Latvijā ir tikai torņi, masti. Arī Berlīnes TV tornis vasarā noteikti izstiepjas, tādēļ nekā vairāk par 2. vietu diez vai varam iegūt, vismaz tik ilgi, kamēr Latvijas augstākais tornis ir Rīgas radio un televīzijas tornis un Berlīnē atrodas Berlīnes TV tornis.
Vai Latvijas augstāko punktu (virs jūras līmeņa) tops daudz atšķirtos no augstāko būvju topa?
Atbilde xyz.
Noteikti atšķirtos.
Daudzi cilvēka radītie objekti (sakaru torņi, dūmeņi, baznīcas u.c.) Latvijas lielākajās augstienēs (Vidzemes, Latgales, Austrumkursas u.c.)rada kopējās augstuma vērtības, kuras ir virs 350 m un pat virs 400 m.
Tā kā tikai Rīgas TV tornis varētu ar tiem mēroties.
Augstākais tornis Eiropas Savienībā, bet internetā par to neviens nezin. Mums ar tūrismu kkā švaki, vienīgās atsauksmes ir tādas, ka gide māk tikai krievu un latviešu valodu. Galīgi garām. Tai vietai vajadzētu būt tūristu zelta āderei.
Gide (pirms pāris gadiem) mācēja arī vācu valodu!
Ir jau arī Cesvainē LVRTC TV tornis 204m augsts, un ja pierēķina pamatnes augstumu v.j.l. 196m, tad Cesvainē atrodās augstākais punkts Baltijā.
Atbilde Dz.
Jums varētu būt taisnība.
Upīškalna centrālā torņa augstums ir 245m, pārējo divu 202m.
Es tomēr nesaprotu, kā Eiropas augstākā būve var atrasties Krievijā??
“Eiropas augstākā būve ir Ostankinas TV tornis Maskavā, Krievijā…”
Eiropas robeža noteikta pa Urālu kalnu grēdu, kad braucot no Krasnojarskas to šķērsoju, līdz Maskavai bija apmēram 2000 km pa Eiropas kontinentu.