Cik krāsu ir varavīksnē?

Varavīksne ir optiska dabas parādība, kura novērojama, Saules vai Mēness gaismai izgaismojot ūdens pilienus lietū vai miglā. Varavīksne izskatās kā pusloks vai pat pilns aplis, kurā novērojams viss krāsu spektrs. Jāatzīst, ka ne visi krāsu toņi neapbruņotai cilvēka acij ir saskatāmi.

Varavīksne pār Vecrīgu
Varavīksne pār Vecrīgu.
Foto: www.flickr.com/photos/latvia-bestenjoyedslowly
Mēness varavīksne. Foto: www.flickr.com/photos/motorpsiclist/Varavīksne rodas, gaismai lūstot ūdens pilienos, kuri atrodas gaisā. Kad baltās gaismas kūlis ieiet ūdens pilienos, tad katras krāsas stari lūzt dažādi. Tā notiek tāpēc, ka dažādām krāsām ir dažādi laušanas koeficienti un līdz ar to arī laušanas leņķis ir atšķirīgs. Tāpēc gaismas stariem iznākot no ūdens pilieniem, tie ir vērsti katrs uz savu pusi un veidojas krāsainas josliņas.

Varavīksnes loka centrs vienmēr atrodas uz taisnes, kas savieno varavīksnes novērotāju un Sauli (Mēnesi), kura atrodas novērotājam aiz muguras. Tas nozīmē, ka novērotājs nekad vienlaicīgi nevar redzēt Sauli un varavīksni.

Varavīksnes veidošanās shēma.
Foto: http://commons.wikimedia.org

Jo augstāk novērotājs atrodas (kalnos vai gaisa kuģī), jo pilnīgāks ir varavīksnes loks.

No lidmašīnas novērota varavīksne.
Foto: www.flickr.com/photos/ramona_ungureanu/

Kad Saule paceļas 42o virs horizonta, tad varavīksni uz Zemes virsmas novērot vairs nevar.

Lai arī krāsu spektrs varavīksnē ir nepārtraukts un tā krāsas pakāpeniski no vienas pāriet citās krāsās caur neskaitāmām toņu variācijām, tomēr daudzviet pasaulē mūsdienās ir pieņemts, ka varavīksnē ir 7 krāsas.

Varavīksnes 7 krāsu uzskaitījums no loka ārmalas uz iekšpusi:
1. Sarkana
2. Oranža
3. Dzeltena
4. Zaļa
5. Gaiši zila
6. Zila
7. Violeta

Varavīksne
Varavīksnē saskatāmais krāsu spektrs.
Foto: www.flickr.com/photos/antrak<

Vai vienmēr un visur pasaulē varavīksnē ir saskatītas 7 krāsas?

Dažādos laika posmos un dažādās tautās varavīksnē ir saskatīts dažāds krāsu skaits. Ir saredzētas trīs, četras, piecas krāsas un vēl cits krāsu skaits.
Sengrieķu filozofs Aristotelis (dzimis 384. gadā p.m.ē., miris 322. gadā p.m.ē.) varavīksnē saskatīja tikai 3 krāsas – sarkano, zaļo un violeto.
Austrālijas aborigēni varavīksni redzēja 6 krāsās.
Dažas afrikāņu ciltis varavīksni redz tikai 2 krāsās – gaišajā un tumšajā.

13. gadsimtā persiešu astronomi izskaidroja varavīksnes rašanās fenomenu, bet 17. gadsimtā angļu fiziķis, matemātiķis un astronoms Īzaks Ņūtons (1643 – 1727) sākotnēji varavīksnē noteica 5 krāsas – sarkano, dzelteno, zaļo, zilo un violeto. Tad zinātnieks varavīksnē ieskatījās vērīgāk un tur ieraudzīja sesto krāsu (oranžo), taču skaitlis 6 dziļi ticīgajam Ņūtonam nepatika. Zinātnieks ieskatījās varavīksnē vēl rūpīgāk un saskatīja tur jau 7 krāsas. Skaitlis 7 viņam patika – ir gan 7 nedēļas dienas, gan 7 nāves grēki. Kā septīto krāsu Ņūtons saskatīja – indigo.
Tā Ī.Ņūtons kļuva par septiņkrāsu varavīksnes pirmnoteicēju.

Tomēr mūsdienās ne visur uzskata, ka varavīksnē ir 7 krāsas.
Gan amerikāņu, gan angļu, gan vācu, gan franču un japāņu bērniem māca, ka varavīksnē ir 6 krāsas. Pie tam problēma ir ne tikai tanī, ka krāsas ir par vienu mazāk, bet arī krāsas ir savādākas.

Japāņi ir pārliecināti, ka varavīksnē ir 6 krāsas: sarkanā, oranžā, dzeltenā, gaiši zilā, zilā un violetā krāsa.
Kur japāņiem ir pazudusi zaļā krāsa?
Japāņi zaļo krāsu neuzskata par pamatkrāsu un tā, viņuprāt, ir zilās krāsas tonis, tāpēc zaļā krāsa varavīksnē netiek saskatīta.

Angļi, amerikāņi, franči un vācieši piekrīt japāņiem, ka varavīksnē ir 6 krāsas, taču nepiekrīt japāņu pieminētajām krāsām. Viņu izpratnē gaiši zilā krāsa ir tikai zilās krāsas tonis, tāpēc to varavīksnes krāsās nevajag pieminēt, un līdz ar to varavīksnē ir tikai sarkanā, oranžā, dzeltenā, zaļā, zilā un violetā krāsa.

6 krāsas varavīksnes karogā ir akceptējušas arī pasaules lesbiešu, geju, biseksuāļu, transpersonu (LGBT) organizācijas.

Tātad krāsu skaits un to uzskaitījums varavīksnē nav saistīts ne ar fiziku, ne bioloģiju, bet tas ir dažādu kultūru, lingvinistikas un filozofijas jautājums.

Cik tad krāsu ir varavīksnē?

Šim jautājumam praktiski nav jēgas.
No vienas puses, varavīksnē ir neskaitāmi daudz krāsu – pilns spektrs. Daļai krāsu ir nosaukumi, daļai mēs spētu izdomāt vēl kādus jaunus nosaukumus, bet visas nosaukt vārdos mēs nespētu nekad.
No otras puses, varavīksnē nav nevienas krāsas, jo krāsu ilūzija ir tikai mūsu iztēles auglis.

Ziņas izveidotas 440

6 komentāri par “Cik krāsu ir varavīksnē?

 1. Par krāsu kā ilūziju var pastrīdēties – nav tik romantiska tā padarīšana. Katra krāsa tomēr ir kāds konkrēts izmērams (redzamās) gaismas spektrs jebšu elektromagnētiska frekvence.
  Ja mēs mēģinātu uztvert šo spektru ar jaudīgāku ierīcu nekā pašu acīm, mēs secinātu, ka tur ir “visas krāsas” nevis nav nevienas 🙂

 2. Man šķiet, ka Ebreju autonomā apgabala (Krievija, galvaspilsēta Birobidžana) karogā arī ir varavīksne. Dodos pie grāmatas parbaudīt.

 3. Krāsu secību viegli atcerēties zinot pantiņu-tiesa, krieviski-KAŽDIJ-krasnij-OHOTŅIK-oranževij-ŽELAJET-žoltij-ZNATJ-zeljonij-GDE-goluboj-SIDJIT-siņij-FIĻIN-fioļetovij.

 4. Cilvēki ar trim vālīšu tipiem tīklenē var iegūt tikai sešas krāsu izjūtas – trīs pamat-
  krāsas RGB un trīs pretkrāsas – dzeltens, gaiši zilais un violetais. Visas citas – tās
  divmiljonu “krāsu” izjūtas ir tikai krāsu toņi, kuri rodas ja pietiekami vienlaicīgi ar
  gaismu tiek aktivizēti trīs dažādu vālīšu tipi kādā tīklenes punktā.
  Skolas grāmatās minētā 7. krāsa (oranžā) nav vis krāsa, bet tikai dažādu krāsu toņi, kuri rodas kā sarkano un zaļo pikseļu izkliedēts maisījums starp sarkanās
  joslas un dzelteno pikseļu joslas! Izjūtamo krāsu skaitu nosaka vienīgi tīklenē
  esošie gaismas kvantu enerģijas (frekvences) sensoru tipu skaits! Tā sunim ir
  tikai divi vālīšu tipi – suns izjūt tikai 2 krāsas – ja vienlaicīgi ierosināti abi sensoru
  tipi, sunim tas ir kā baltas (vai tonētas) gaismas izjūta. Putniem ir 4 gaismas
  enerģijas sensoru tipi un viņi spēj izjust 14 krāsas, bet parastais pilsētas balodis,
  kuram ir 5 dažādi sensoru tipi izjūt 30 krāsas! (pēc informācijas no rakstiem
  internetā.) Jautājumi tikai pa e-pasu temezs@inbox.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ierakstiet savu meklējamo atslēgvārdu vai frāzi un nospiediet taustiņu Enter, lai meklētu. Nospiediet taustiņu Esc, lai meklēšanu atceltu.

Atpakaļ uz augšu