Par cunami rašanās iemesliem NeoGeo.lv rakstīja jau rakstā „Liela meteorīta kritiens jūrā. I daļa” . Šajā rakstā jūs redzēsiet interesantākos pēdējo gadu postošāko cunami video, kā arī iepazīsieties ar dažiem papildus faktiem par cunami.
• Īpaši daudz cunami notiek Klusā okeāna Āzijas daļā (80%), it īpaši Japānas un Indonēzijas tuvumā. Bieži cunami ir arī Indijas okeāna Āzijas daļā.
• Pēc statistikas datiem cunami rodas no:
– zemestrīcēm – ap 85% no visiem gadījumiem;
– zemes noslīdeņiem un nogruvumiem – 7%;
– vulkānu izvirdumiem – 5%;
– citi iemesli (meteorīta kritiens, cilvēka darbība u.c.) – 3%.
Videoklipā varat redzēt National Geographic sagatavoto sižetu par cunami galvenajiem rašanās iemesliem, cunami sekām un radīto cunami brīdināšanas sistēmu.
httpv://www.youtube.com/watch?v=j9JDzBTwiig
Kāpēc cunami viļņi ir tik postoši? Kāpēc viļņi, kas rodas vētru rezultātā un kuri dažkārt ir pat augstāki par cunami viļņiem nerada tik lielus postījumus piekrastes zemēm?
Iemesli tam ir sekojoši:
– Vētras laikā viļņojas galvenokārt ūdens augšējais slānis, bet cunami gadījumā kustībā ir viss ūdens apjoms;
– Cunami viļņa ātrums ir lielāks kā vētras viļņiem (piemēram, 100 m dziļā ūdenī cunami viļņi pārvietojas ar ātrumu 115 km/h);
– Cunami viļņi seko viens pēc otra (ap 20 viļņi), katrs iepriekšējais vilnis attīra ceļu nākošajam vilnim, radot arvien lielākus postījumus;
– Vētras sākas pakāpeniski, un cilvēki var laicīgi aiziet no piekrastes, cunami sākas ļoti negaidīti;
– Vētras mazāk ietekmē upju grīvas, kas ir pasargātas no lieliem viļņiem, bet cunami gadījumos tieši otrādi – upju grīvās cunami viļņi pieaug un rada milzu postījumus;
– Cilvēki ir ļoti maz informēti par cunami briesmām, tāpēc daudzi iet bojā savas nezināšanas un ziņkārības dēļ.
Video jūs redzēsiet daudzus fragmentus no 2004. gada 26. decembra cunami Dienvidaustrumu Āzijā. Uzskatāmi redzams, kā briesmas pārsteidz cilvēkus nesagatavotus un kā rodas lielie postījumi.
httpv://www.youtube.com/watch?v=WhuqKhXZkkY
Nākošajā video ir nofilmēts unikāls materiāls no vienas ģimenes dzīves. Video sākas dažas minūtes pirms briesmīga cunami, un cilvēki mierīgi bauda atpūtu vienā no Taizemes kūrortiem netālu no Puketas 2004. gada 26. decembrī….
httpv://www.youtube.com/watch?v=Gbq412haY1c&feature=related
2004. gada 26. decembra cunami, ko izraisīja 9,3 balles spēcīga zemestrīce Indijas okeānā pie Sumatras rietumu krasta, bija postošākais zināmais cunami cilvēces vēsturē. Kopējais bojā gājušo skaits bija ap 250 000 cilvēku.
Nākošajā videoklipā varat iepazīties ar interesantu video, kurā redzams, kā rodas cunami no aisberga nobrukuma. Šajā gadījumā tas ir pavisam neliels cunami, bet lieli zemes noslīdeņi un nobrukumi var veidot ļoti postošus cunami.
httpv://www.youtube.com/watch?v=a6bgTCdkfTM
Padomi, kā cilvēkiem pareizi rīkoties cunami gadījumos, jau tika aprakstīti NeoGeo.lv rakstā „Liela meteorīta kritiens jūrā. II daļa”.
Nekad nav par lieku pārlasīt vēlreiz!
Informācijai piedāvājam arī Cunami brīdinājuma centra mājaslapu, kurā var iegūt informāciju par visiem aktuāliem pēdējā laika cunami trauksmes gadījumiem.