Bībele mums vēsta, ka Dievs pasauli radīja 6 dienās.
Zinātnieki sliecas domāt, ka Zeme ir veidojusies 4 miljardu gadu laikā.
Katrā ziņā, mums vienkāršiem ļaudīm ir grūti spriest, kā nu tur īstenībā ir bijis. Taču mēs skaidri zinām, ka dāņu zemnieks Sērens Poulsens (Søren Poulsen) nevis spriedelēja, bet pats ņēma un praktiski uzbūvēja savu pasaules modeli. Un to paveica tieši 26 gadu laikā (1943 – 1969). Tagad čaklā dāņa radītā pasaule ir aplūkojama visiem tūristiem, kuri ierodas nelielā Dānijas ciematā Klejtrupā, kurš atrodas pie tikpat neliela Klejtrupa ezera Jitlandē Dānijā.
Viss sākās 1943. gadā, kad dāņu zemnieks Sērens Poulsens veica savu lauku nosusināšanas darbus pie Klejtrupa ezera un atrada akmeni, kas pēc formas ļoti līdzinājās Jitlandes kontūrai. Tā kā citas izklaides nacistu okupētajā Dānijā tolaik atrast bija grūti, Poulsens sāka vākt lielus akmeņus ar domu veidot valstu un kontinentu kontūras.
Viņa pasaules radīšanas mehānisms bija ģeniāli vienkāršs – ziemā, kad ezeru klāja ledus, viņš uz ledus saveda lielus akmeņus, kurus sāka izvietot pasaules kartes kontūrās, un pavasarī, kad ledus izkusa, akmeņi nogrima seklajā ezera ūdenī. Tā sāka rasties Sērena Poulsena pasaules karte akmeņu un zemes veidolā.
Pasaules radīšanas darbs notika 26 gadu garumā. Un rezultāts bija iespaidīgs – pasaules karte ir 45 m x 90 m liela. Ar visiem kontinentiem un okeāniem pasaules karte aizņem gandrīz 5000 kv.m. platību. Tā ir radīta matemātiski diezgan precīzā Zemeslodes projekcijā uz plakni. Kontinenti un visas pasaules valstis ir atzīmētas ar to nosaukumiem un karodziņiem.
ASV štatu robežas Sērens Poulsens iezīmēja dzelteniem ķieģeļiem, kas iespējams saistīts ar to, ka viņš tur 20 gadus bija nodzīvojis emigrācijā. Katrā ziņā dāņu zemniekam bija liela interese par ģeogrāfiju, un viņš to realizēja ļoti uzskatāmā veidā.
Sērens Poulsens pabeidza pasaules karti 1969. gadā un arī nomira drīz pēc tam 81 gadu vecumā. Viņa radītā pasaules karte līdz mūsdienām ir palikusi nemainīgā izskatā. Vienīgais, kas regulāri kartē tiek precizēts, ir valstis un to nosaukumi. Katru gadu parka komanda atjauno karodziņus kartē. Viņiem īpaši daudz darba sākās pagājušā gadsimta 90. gados, kad kartē bija jāatzīmē daudz jaunas valstis, tajā skaitā arī Latvija. Pēdējie labojumi karē – Austrumtimora (2002), Melnkalne (2006), un Dienvidsudāna (2011).
Līdzīgu, bet daudz vērienīgāku projektu ar mākslīgo salu arhipelāga “Pasaules salas” izveidi 1998. gadā uzsāka šeihs Mohameds Ben Rašids Almaktums (Mohammed bin Rashid Al Maktoum) Dubaijā, un par to arī ir rakstījis NeoGeo.lv, taču lielākoties bezveidīgās smilšu salas Dubaijas piekrastē nevar līdzināties iedvesmojoša, čakla un gudra Dānijas zemnieka Sērena Poulsena radītajai skaistajai pasaulei.
Iedvesmojoši!
Ja Latvija lepojas ar to, ka esam zaļi un mums ir koki, varbūt uztaisam mežu Pasaules kartes formā ? Pamanāmu no liela augstuma 😉
Atbilde Kartes.
Doma laba! Un katrs kontinents no savas koku sugas 🙂
Milzīgs “respect” šim cilvēkam. Ko ir vērta forša ideja + attapība + neatlaidīgs darbs 🙂 Par karti no meža – žēl, ka man zemes mazliet par maz, tur vajadzētu vismaz 3 – 4 ha apstādāmas platības – tad gandrīz vai tūlīt ķertos pie darba 😀
Bet ir vēl kāda ideja pushektāru lielai pļavai.
Krievija 70 gados par godu Volodjam iestadija mežu ar rakstu LENIN 100.Tagad viņš ir redzams no kosmosa.