Dažkārt cilvēki dzied dušā, citi dzied līdzi radio mājās vai braucot automašīnā. Vēl citi nopietni vai savam priekam dzied koros. Tātad daudzi cilvēki dzied, vēl vairāk dungo…
Vai esat kādreiz iedomājušies, kāds cilvēkam ir ieguvums no dziedāšanas?
Pētnieki ir mēģinājuši noskaidrot, kā dziedāšana ietekmē mūs.
Izrādās dziedāšana padara mūs laimīgus! Un tas vēl nav viss, jo no dziedāšanas ir vēl citi labumi. Izrādās, ka dziedāšana ir patiešām izcils veids, kā uzlabot savu fizisko labsajūtu un emocionālo stāvokli. Dziedāšana ir gan psiholoģiska, gan veselību uzlabojoša nodarbe.
Kā uzlabojas veselība, kad cilvēks dzied?
Pozitīvas izjūtas un veselības uzlabošanās
Iemesls pozitīvajām izjūtām dziedāšanas laikā ir tas, ka pastiprināti organismā izdalās 2 hormoni: endorfīni un oksitocīns.
Endorfīni izstrādājas cilvēka neironos sporta un citu fizisku aktivitāšu laikā, uzbudinājumā, mīlestībā un orgasmā. Līdzīgi kā citas opioīdu grupas narkotiskās vielas, piemēram, morfīns, endorfīnu nonākšana smadzenēs rada labsajūtu, eiforiju un nomierinošu efektu. Dažos pētījumos noskaidrota dziedāšanas ietekmi uz sāpēm: pacienti, kuri klausījās mūziku vai dziedāja pirms operācijas, juta mazāk sāpju, salīdzinot ar pacientiem, kuri muzikālās darbības pirms operācijas nebija iesaistījušies.
Savukārt oksitocīns nomierina un uzlabo garastāvokli, pazemina asinsspiedienu un spēj nomākt smadzeņu daļas, kas atbild par baiļu veidošanos. Šis hormons var palīdzēt mazināt iekaisumu, stimulē vielmaiņas procesus, piemēram, tādus kā gremošana un augšana. Oksitocīns atbild par tādām sajūtām kā relaksācija, pašaizliedzība un mīlestība. Šis hormons veicina uzticēšanos apkārtējiem. Tieši oksitocīns liek „sirdij izkust”, kad cilvēks ierauga mazus zīdaiņus, kaķēnus vai kucēnus.
Dziedāšana uzlabo imūnsistēmu, palīdz cīņā ar slimībām un depresiju. Dziedāšana nodrošina sava veida elpošanas vingrinājumus kā rezultātā, dziedāšana uzlabo asinsriti un palielina skābekļa piegādes procesu, pazemina asinsspiedienu.
Psiholoģiskie ieguvumi.
Kā jau bija rakstīts iepriekš, dziedot pastiprināti izdalās labsajūtas hormoni. Pētījumu rezultāti liecina, ka dziedāšana samazina trauksmes, stresa, depresijas un vientulības līmeni. Tie, kas dzied koros, izjūt kopības, komandas, sociālās saliedēšanās un atbalsta sajūtu. Koristi jūtas vairāk saistīti ar savu kopienu un vienlaicīgi arī katrs par sevi spēj no jauna atklāt savu identitāti. Jautāti par dzīves kvalitāti, daudzi dziedātāji uzsver, ka dziedāšana ir ievērojami veicinājusi viņu dzīves kvalitāti.
Ieguvumi bērniem no dziedāšanas.
Pētījumi bērnu psiholoģijas jomā parāda, ka dziedot bērniem uzlabojas domāšanas un spriešanas procesi, uztvere, gatavība skolas gaitām, lasīšana, matemātikas prasmes, pašapziņa un pašcieņa. Bērniem, kuri dzied koros, vidusmērā ir labākas atzīmes nekā viņu klasesbiedriem, kuri nedzied koros. Dziedāšana palīdz vairāk koncentrēties klasē. Bērni, kas ir iesaistīti mūzikas nodarbībās un dziedāšanā, uzskata, ka jūt lielāku gandarījumu no skolas gaitām pat jomās, kas nav saistītas ar muzikālo audzināšanu. Izklausās lieliski, vai ne?
Ieguvumi gados vecākiem cilvēkiem no dziedāšanas.
Arī gados vecākiem cilvēkiem ir ieguvumi no dziedāšanas. Dziedāšanu var uzlabot veselību un labsajūtu. Tie, kas dzied, retāk dodas vizītes pie ārsta, un viņiem nav nepieciešams tik daudz medikamentu, kā cilvēkiem, kuri nedzied regulāri. Gados vecāki cilvēki, kuri dzied korī ir arī mazāk nomākti, nejūtas pamesti, uzlabojas garastāvoklis un atmiņa.
manuprāt šis jau diezgan labi bija parādīts ”Likteņdzirnās”
Skolēnu dziesmu un deju svētkos būs daudzi priecīgi, dziedoši bērni. Prieks.
https://www.youtube.com/watch?v=VEM0q5pQaJ8
Paldies Kārli par Ziedoni!