Eiropas valstu veikalu darba laiks svētdienās

Kur Eiropā iepirkties svētdienās? 

Papildus tradicionālajiem atpūtas veidiem daudzi no mums iepērkas ceļojot. Dažkārt īsi nedēļas nogales ceļojumi ir ideāla iespēja apmeklēt ārzemju veikalus un galvenais paņemt līdzi kādu suvenīru, piemēram, jaunu T-kreklu. Taču ir zināms, ka ne visās Eiropas valstīs svētdienās veikali strādā, tie ir slēgti vai arī strādā ļoti ierobežoti.

Eiropas Patērētāju centri (ECC-Net) ir apkopojuši informāciju par to, kur Eiropā var iepirkties svētdienās. 

ECC-Net dati uzrāda, ka:
Juridiska aizlieguma pilnīgai svētdienas tirdzniecībai nav nevienā Eiropas valstī.
19 Eiropas valstīs svētdienās nav itin nekādu tirdzniecības ierobežojumu.
Daļējs tirdzniecības aizliegums ir 11 Eiropas valstīs.
Eiropas valstu veikalu darba laiks svētdienās
https://konsument.gov.pl/en/news/where-to-shop-on-sunday/

Nav aizlieguma tirdzniecībai, bet ir dažas piebildes:

Beļģija: svētdienas tirdzniecība nav aizliegta, taču ir pienākums slēgt veikalu vienu dienu nedēļā. 

Portugāle: nav aizlieguma, pašvaldības var regulēt veikalu darba laiku un ierobežot to līdz noteiktam laikam konkrētos rajonos. Lielākā daļa pašvaldību gan atļauj veikalus atvērt svētdienās. 

Slovēnija: nav pienākuma slēgt veikalus, taču darba likumā ir noteikts, ka konkrētais darbinieks var strādāt līdz divām svētdienām mēnesī (ne vairāk kā 15 svētdienas gadā).

Daļējs aizliegums tirdzniecībai. Tikai noteiktās svētdienās/stundās: 

Dānija: veikalus var atvērt no pulksten 10:00 līdz 17:00 katra mēneša pirmajā svētdienā un katru decembra svētdienu (līdz 24. decembrim). Turklāt veikalus var atvērt sešas svētdienas gadā no pulksten 10 līdz 17 (diviem no tiem jāiekrīt no 1. jūlija līdz 1. septembrim). 

Francija: pašvaldības padome nosaka divpadsmit svētdienas gadā, kurās veikalus var atvērt. Saraksts jāsastāda līdz iepriekšējā gada 31. decembrim, datums var tikt mainīts divus mēnešus pirms pirmās atvēršanas. 

Grieķija: veikalus var atvērt: ziemas izpārdošanas pirmajā svētdienā, vasaras izpārdošanas pirmajā svētdienā, maija pirmajā svētdienā, novembra pirmajā svētdienā. Ja valsts svētku diena ir kādā no uzskaitītajām svētdienām, veikalu var atvērt Pūpolsvētdienā vai vienā no divām svētdienām pirms Ziemassvētkiem vai gada pēdējā svētdienā. 

Spānija: aizliegums neattiecas uz noteiktām svētdienām. Taču veikaliem jābūt slēgtiem vismaz 10 līdz 16 svētdienas gadā (to nosaka pašvaldības – autonomie apgabali).

Malta: visus veikalus var atvērt no 1. novembra līdz 7. janvārim no pulksten 4:00 līdz 22:00; savukārt no 8. janvāra līdz 31. oktobrim veikali būs atvērti no pulksten 7 līdz 17. ar nosacījumu, ka tiek ziņots citā dienā, kad veikals būs slēgts. 

Polija: 2018. gadā (kopš marta) veikali tiks atvērti mēneša pirmajā un pēdējā svētdienā 2019. gadā veikali tiks atvērti mēneša pēdējās svētdienās, no 2020. gada gandrīz katru svētdienu 

Lielbritānija: lielus veikalus (virs 280 m2) var atvērt no pulksten 10:00 līdz 18:00 līdz 6 stundām.

Atsevišķas veikalu/produktu kategorijas, kas ir atbrīvotas no tirdzniecības aizlieguma:

Lielākajā daļā valstu aptiekas (vismaz dežūras) un veikali degvielas uzpildes stacijās, dzelzceļa stacijās, lidostās parasti ir atvērtas. 

Austrija: ziedi, sveces, reliģiskas preces, pastkartes, sporta priekšmeti vasaras un ziemas tūrisma sezonā, ēdieni un ziedi baznīcas ceremonijās. 

Francija: veikali bez personāla, maizes ceptuves, konditorejas veikali, visi pārtikas veikali var būt atvērti līdz plkst.13:00.

Grieķija: konditorejas veikali, floristi. 

Spānija: konditorejas veikali, maiznīcas, floristi, avīžu kioski, mazi veikaliņi (mazāki nekā 300 m2). 

Vācija: floristi, konditorejas veikali, veikali, kas atrodas tūrisma rajonos. 

Norvēģija: pārtikas veikali un kioski ar platību līdz 100 m2, tūristu veikali vai nelieli vietējie veikaliņi. 

Polija: floristi, suvenīru veikali, maiznīcas, konditorejas izstrādājumi, kioski, pasta nodaļas, veikali viesnīcās, slimnīcās un kultūras un sporta pasākumos. 

Lielbritānija: lauksaimniecības veikali, kas pārdod savu produkciju (arī zivju pārdevēji); mazie veikaliņi ar platību līdz 280 m2.

Atšķirības atkarībā no reģiona:

Austrija: ir izņēmumi attiecībā uz svētceļojumu vietām, tūrisma reģioniem, piemēram, Vīni: dāvanas un saldumus var pārdot bez ierobežojumiem; floristus var atvērt sešās svētdienās vai svētku dienās gadā (līdz plkst. 17:00). 

Francija: aizliegums neietver tūristu zonas; komercplatībās ar mazumtirdzniecības platību virs 20 000 m2, vairāk nekā 2 000 000 klientu un 100 000 iedzīvotāju. 

Grieķija: reģiona varas iestādes var nolemt atvērt veikalus tūrisma reģionos. 

Spānija: veikali, kas atrodas tūristu kūrortos un pierobežas zonās. 

Vācija: aizliegumam ir daudz izņēmumu, tos regulē reģions. 

Malta: veikalus var atvērt tūrisma galamērķos.

Ziņas izveidotas 443

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ierakstiet savu meklējamo atslēgvārdu vai frāzi un nospiediet taustiņu Enter, lai meklētu. Nospiediet taustiņu Esc, lai meklēšanu atceltu.

Atpakaļ uz augšu