Galvenais par GPS

GPS satelīts (Navstar-2F). Avots: http://www.flickr.com/photos/13868867@N06/

Pēdējos 10 – 15 gados Zemes mākslīgo pavadoņu navigācijas sistēmas ir revolucionāri ielauzušās visas cilvēces dzīvē. Ir kļuvis tik pierasti un ērti, izmantojot šo pavadoņu navigācijas sistēmu, noteikt atrašanās vietu un augstumu, mērīt kustības ātrumu un virzienu.

Šajā rakstā NeoGeo sniegs jums galveno informāciju par to, kā strādā Zemes mākslīgo pavadoņu navigācijas sistēmas.

Pašreiz globālā līmenī pasaulē pilnībā darbojas tikai 2 valstu pavadoņu navigācijas sistēmas, bet vēl 2 ir izstrādes un izpētes stadijā. Ir arī 2 navigācijas sistēmas, kas darbojas reģionālajā līmenī.


GPS direktorāta logo | Neogeo.lvGPS direktorāta logotips

GPS (ASV) – pilnībā darbojas globālajā līmenī;

Glonass logo | Neogeo.lvGLONASS logotips

GLONASS (Krievija) – pilnībā darbojas globālajā līmenī;

Galileo logo | Neogeo.lvGalileo logotips

Galileo (Eiropas Savienība) – plānots pilnībā globālajā līmenī realizēt 2014. gadā;

Beidou logo | Neogeo.lvBeidou logotips

Beidou (Ķīna) – darbojas reģionālajā līmenī. Plānots pilnībā globālajā līmenī realizēt 2020. gadā;

IRNSS logo | Neogeo.lvIndijas kosmosa izpētes organizācijas logotips

IRNSS (Indija) – darbojas reģionālajā līmenī.

JAXA logo | Neogeo.lvJapānas kosmosa pētniecības aģentūras logotips

QZSS (Japāna) – darbojas reģionālajā līmenī.

ASV Aizsardzības ministrijas izstrādāto globālās pozicionēšanas sistēmu (GPS) sākotnēji izstrādāja militāriem mērķiem, bet kopš 1989. gada, pakāpeniski atceļot dažāda veida ierobežojumus, to sāka izmantot arī civilie lietotāji.

Neliels ieskats ASV izstrādātās GPS vēsturē:
– 1967. gadā tika palaists pirmais pavadonis, ar kuru veica navigācijas eksperimentus;
– 1974. gadā startēja pavadonis, ar kuru izmēģināja GPS tehnoloģijas;

GPS-Block I satelīts. Avots:www.kowoma.de

– 1978. gadā tika palaists pavadonis Navstar 1, kurš bija pirmais eksperimentālais 1. grupas (GPS Block 1) pavadonis. Līdz 1985. gadam tika palaisti vēl desmit GPS pavadoņi;

– Pēc 1983. gada avio traģēdijas, kad PSRS iznīcinātāji notrieca Korejas civilo pasažieru lidmašīnu, nogalinot 269 cilvēkus, ASV sāka pievērsties jautājumam par GPS izmantošanu arī civiliem mērķiem. Sākās pakāpeniska GPS ieviešana civilā lietošanā.

24 GPS satelītu simulācija. Avots:http://en.wikipedia.org

– 1988. gadā tika pieņemts lēmums par modernizētas GPS sistēmas (GPS Block 2) izveidi, kas sastāvētu no 24 pavadoņiem;
– 1989. gadā startēja pirmais 2. grupas pavadonis;
– 1994. gadā orbītā ievadīts 24. GPS pavadonis. Līdz ar to GPS sistēma ir pilnā sastāvā;
– 2000. gada 1. maijā tika atslēgta traucējumu sistēma (Selective Availability) civilajiem lietotājiem, kā rezultātā koordināšu noteikšanas precizitāte pieauga 5 reizes (no 100 m līdz 20 m);


GPS ir atsevišķi signālu kanāli militāriem un civiliem mērķiem. Nepieciešamības gadījumā ASV var pilnībā atslēgt GPS civilo kanālu.
– Pašreiz GPS uztur ASV Gaisa spēki.

• Jebkura pavadoņu navigācijas sistēma (t.sk. GPS) sastāv no vairākiem elementiem:
– Pavadoņiem, kas atrodas Zemes orbītā.
– Vadības un kontroles sistēmām, kas atrodas uz Zemes. Tajās ietilpst arī iekārtas, kas nosaka pavadoņu precīzas koordinātas, lai vajadzības gadījumos nosūtītu komandas pavadoņa orbītas koriģēšanai, kā arī Zemes stacijas — radiobākas, kas palielina koordināšu noteikšanas precizitāti.
– Klientu uztvērēju ierīcēm, ar kurām nosaka objekta atrašanās vietu un citus navigācijas parametrus.

GPS pašreiz savai darbībai izmanto 30 pavadoņus, kaut gan nepārtrauktam un pilnīgam darbam pietiekoši ir 24 pavadoņi.

• Katrs no GPS pavadoņiem apriņķo Zemi 1 reizi 12 stundās pa precīzi aprēķinātu orbītu.

• Pavadoņi pārvietojas Zemes orbītā 20 000 km augstumā ar ātrumu 11 000 km/h. Pavadoņi ir aprīkoti arī nelieliem dzinējiem, lai vajadzības gadījumā varētu koriģēt to orbītas.

• Pavadoņu orbītas ir aprēķinātas tā, lai jebkurā vietā uz Zemes nepārtraukti uztverami būtu 6 pavadoņi.

• Lai GPS mērījumi būtu ticami, ir nepieciešams uztvert signālu no 3 – 4 pavadoņiem. Jo lielāks uztverto GPS pavadoņu skaits, jo precīzāki mērījumi.

• Katrs no GPS pavadoņiem nepārtraukti raida signālus, kurus uztver GPS uztvērējierīces (rokas GPS, uz auto, kuģos, lidmašīnās u.c.).

GPS uztvērēju darbība ir traucēta un mazāk precīza vietās, kur ir apgrūtināta pavadoņu signālu uztveršana – mežs, augstas ēkas u.c.

GPS uztvērēja darbības princips. Avots:www.gpsspec.com

GPS uztvērējs aprēķina objekta koordinātas, nosakot attālumu starp uztvērēju un GPS pavadoņiem, izmērot laiku, kāds pagājis starp signālu raidīšanu no katra pavadoņa un to saņemšanu uztvērējā.

GPS uztvērējs. Avots: www.flickr.com
GPS navigators. Avots: www.flickr.com

• Tiek ražotas dažādas GPS uztvērējierīces, kuras nodrošina dažādas precizitātes mērījumus. Mērījumu precizitāte var tikt paaugstināta, izmantojot arī pozicionēšanas sistēmas bāzes stacijas uz Zemes. Tādas ir arī Latvijā – LatPos.

• Katrs GPS pavadonis ir aprīkots ar vairākiem īpaši precīziem atompulksteņiem, kuru precīzie laika mērījumi ir svarīgi mērījumiem. Šis precīzais laika mērījums ir iekļauts signālā, ko pavadonis nosūta. Ar šī signāla palīdzību GPS uztvērējs var noteikt pašreizējo laiku ar sekundes 100 miljardās daļas precizitāti. Šos signālus izmanto arī, lai sinhronizētu bāzes stacijas mobilo telefonu tīklos.

• Uz GPS pavadoņu pulksteņiem, lai gan tie ir ļoti precīzi, attiecas Einšteina relativitātes teorija (ātrā kustībā laiks „rit lēnāk”), kas nozīmē, ka šajos pavadoņos pulksteņu laiks pamazām sāk atpalikt no Zemes laika. Tas tiek koriģēts ar kontroles signāliem no Zemes.

GPS ir process, kas ir izaugsmes stadijā. Sistēma tiek pastāvīgi uzlabota, jauni moderni pavadoņi sagatavoti darbam. Tas viss nozīmē, ka precizitāte būs arvien augstāka un sistēma kļūs aizvien noderīgāka.

Ziņas izveidotas 482

12 komentāri par “Galvenais par GPS

  1. Atbilde untitled.
    Pašreiz GLONASS atpaliek no GPS gan precizitātes, gan navigācijas pieejamības ziņā.
    Taču GLONAS var lietot ļoti lielā pasaules teritorijā, kuru jau varētu apzīmēt ar terminu – globāls.
    Saitē skatīt GLONAS navigācijas piejamības teritorijas
    http://www.glonass-ianc.rsa.ru/pls/htmldb/f?p=201:24:1602021536060257::NO:::
    Dažas nedēļas atpakaļ GLONASS piemeklēja arī ķibeles ar satelītu nogādi kosmosā
    http://www.delfi.lv/news/world/other/krievijai-neizdodas-palaist-orbita-glonass-pavadonus.d?id=35563803

  2. Glonass viss iet kā pa celmiem. Bija sākumā līdz 20 satelītiem , tad palika tikai 4 ! Tagad tiešām varbūt kas sanāks , bet cik ilgi turēsies. NAVSTAR vismaz projektē uz 7 gadiem , bet daži darbojas jau 18 gadus. Par pulksteņiem satelītos ir pārspīlēts. Ir tikai normāli ja tie nedaudz aizpeld. Visa sistēma ir jāsinhronizē no viena MASTER pulksteņa, ko ASV arī veiksmīgi dara. Ar Glonass ir visādi, jo seko tikai no Krievijas teritorijas. Pats svarīgākais ir tas ka GPS un Glonas pulksteņi nav sinhronizēti. Aizmirstiet par GPS+Glonass precizitāti , ja tas nav izdarīts.

  3. Atbilde matissam.

    GPS tiešām lido 20 000 km augstumā.
    20 000 m vai 20 km augstumā lido liela daļa militāro reaktīvo lidmašīnu. Absolūtais augstuma rekords reaktīvām lidmašīnām tika sasniegts ar padomju reaktīvo lidmašīnu MIG-25M 1977. gadā un augstuma rekords ir 37 650 m.

  4. >>> Pēc 1983. gada avio traģēdijas, kad PSRS iznīcinātāji notrieca Korejas civilo pasažieru lidmašīnu, nogalinot 269 cilvēkus, <<<
    Lūk šis fakts gan varētu būt arī savādāks – ka viņu notrieca japāņi vai paši amerikāņi – der pameklēt jaunākos materiālus par šo gadu gaitā atklātajiem materiāliem
    Protams, protams, oficiāli jau nekas nav mainījies

  5. Vēlos noskaidrot vai mūsdienu mobīlais telefons spēj aizstāt profesionālu GPS ierīci? Būtu vēlams pamatot jā vai nē.

  6. Atbile Artūram.
    Mūsdienu mobilais tālrunis noteikti nevar aizstāt profesionālas GPS ierīces. Ar tālruni Jūs varat noteikt savas koordinātas desmitu metru robežās, bet profesionāli GPS uztvērēji, piemēram, Latvijā izmantojot GNSS bāzes staciju sistēmu LATPOS nodrošina iespēju lietotāja GPS uztvērējam noteikt koordinātas ar 2 centimetru precizitāti reālajā laikā un ar 5 milimetru precizitāti, izmantojot uzkrātos datus.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ierakstiet savu meklējamo atslēgvārdu vai frāzi un nospiediet taustiņu Enter, lai meklētu. Nospiediet taustiņu Esc, lai meklēšanu atceltu.

Atpakaļ uz augšu