Geizers

Geizers ir karstais avots, kuram raksturīga periodiska karstā ūdens un tvaika izšaušanās no Zemes dzīlēm.

Geizeri ir viena no vulkānu darbības vēlīno stadiju izpausmēm, kura notiek teritorijās, kur mūsdienās ir vulkāniskā aktivitāte.
Geizeri ir samērā īslaicīga ģeoloģiska parādība un, laikam ritot, gan dabas procesu (zemestrīces, noslīdeņi u.c.), gan cilvēku darbības rezultātā (gruntsūdens līmeņa izmainīšana u.c.) tā var izbeigties vai arī uzsākties jaunā vietā. Geizeri rodas, kad karstie vulkāniskie ieži apakšzemes kambaros sakarsē ūdeni līdz vārīšanās temperatūrai, tad radušies tvaiki izspiež ārpusē spēcīgu tvaika un ūdens strūklu.

Geizera darbības shēmas animācija.
Attēls: upload.wikimedia.org

Geizeri var pastāvēt tikai vulkāniski aktīvajās teritorijās, un to pastāvēšanai nepieciešami 3 svarīgi apstākļi:
1. Pietiekošs karstums ūdens uzsildīšanai.
Karstums nepieciešams, lai geizerā nodrošinātu ūdens uzkarsēšanu. Karstuma avots ir sakarsēta magma, kura atrodas tuvu zemes virskārtai.
2. Dabisks apakšzemes ūdens rezervuārs.
Ūdens, ko geizers izšauj, rodas no kūstoša sniega un lietus, kurš pa Zemes plaisām nonāk geizera apakšzemes ūdens rezervuārā un pēc tam tiek izšauts virszemē.
3. Dabiska apakšzemes cauruļveidu sistēma.
Geizera cauruļveida sistēmā nodrošina sakarsēta ūdens un tvaika nonākšanu zemes virspusē. Cauruļveida sistēma veidojas no apakšzemes plaisām, alām, porainiem iežiem un apakšzemes tukšumiem.

Ir sastopami geizeri, kuriem ūdens un tvaika izšļākšanās notiek regulārā periodā pēc noteikta minūšu, stundu, dienu vai mēnešu intervāla. Tomēr citiem geizeriem izvirdumi notiek ļoti neregulāri.

Mūsdienās uz Zemes aktīvi geizeri ir salīdzinoši reta dabas parādība.
Kopā pasaulē ir saskaitīti tikai 1041 aktīvs geizers un 272 „snaudoši” geizeri. Ir informācija arī par 331 „izdzisušu” geizeru. Dati par geizeru skaitu var būt nepilnīgi, jo geizeru izpēte aizvien vēl turpinās un to eksistencei ir mainīgs raksturs.

Valstis, kurās ir aktīvi geizeri

# Valsts Aktīvu geizeru skaits
1. ASV 567
2. Krievija 142
3. Čīle 94
4. Jaunzēlande 76
5. Papua – Jaungvineja 37
6. Ķīna 30
7. Islande 30
8. Indonēzija 20
9. Kenija 13
10. Peru 10
11. Meksika 8
12. Fidži 5
13. Taizeme 4
14. Zālamana salas 2
15. Turcija 1
16. Japāna 1
17. Etiopija 1
KOPĀ: 1041

Uz Zemes ir divas vietas, kurās vienkopus ir koncentrēti ap 2/3 no visas pasaules geizeriem.

Jeloustonas nacionālais parks, Vaiomingas štats ASV

Jeloustonas Nacionālajā parkā atrodas aptuveni 540 aktīvu geizeru jeb 52% no visiem pasaules aktīvajiem geizeriem.
Parkā geizeri atrodas dažādās vietās vairākos geizeru laukos (baseinos). Viens no tādiem geizeru laukiem ir Norrisa geizeru baseins (Norris Geyser Basin), kurā atrodas Steamboata geizers (Steamboat Geyser), kurš ir ar visaugstāko sakarsēta ūdens un tvaika izvirdumu mūsdienu pasaulē.

Norrisa geizeru baseins Jeloustonas Nacionālajā parkā

Norrisa geizeru baseins.
Foto: http://www.flickr.com/photos/mikeandlid/2425526967/in/photostream/

Steamboata geizera augstākais izvirdums ir sasniedzis aptuveni 90 m augstumu.
Jāatzīmē, ka Steamboata geizera izvirdumi ir ļoti neregulāri un līdz šim izvirdumu atkārtošanās ir novērota ar intervālu no 4 dienām līdz 50 gadiem (!).
No 1911. gada līdz 1961. gadam Steamboata geizers neizdarīja nevienu izvirdumu. Vēlāk notika diezgan bieži nelieli izvirdumi 3 – 5 m augstumā. Izvirdumi ilgst no 3 – 40 minūtēm.

Pēdējais lielākais izvirdums Steamboata geizerā notika 2005. gada 23. maijā. Pirms tam mūsu gadsimtā ir notikuši vēl seši lieli Steamboata izvirdumi:
• 2000. gada 2. maijā;
• 2002. gada 26. aprīlī;
• 2002. gada 13 septembrī;
• 2003. gada 26. martā;
• 2003. gada 27. aprīlī;
• 2003. gada 22. oktobrī.

Līdz 1904. gadam pasaules augstākais izvirduma rekords piederēja geizeram, kurš atradās Jaunzēlandē. Tas bija Vaimangu geizers (Waimangu Geyser), kura izvirduma ūdens un tvaika strūkla sniedzās pat līdz 490 m (!) augstumam. Taču 1904. gadā zemes nogruvums izmainīja gruntsūdeņu stāvokli un geizers izzuda.

Piedāvājam noskatīties viena no Jeloustonas Nacionālā parka geizera izvirduma video. Tas ir Milzu geizera (Giant Geyser) izvirdums 2007. gada 28. jūnijā. Šī geizera izvirduma augstuma rekords ir 76 m.

Milžu geizera (Giant Geyser) izvirdums 2007. gada 28. jūnijā

Ziņas izveidotas 444

Viens viedoklis par “Geizers

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ierakstiet savu meklējamo atslēgvārdu vai frāzi un nospiediet taustiņu Enter, lai meklētu. Nospiediet taustiņu Esc, lai meklēšanu atceltu.

Atpakaļ uz augšu