Grupu ceļotāju gadu slieksnim ir tendence samazināties

Populāru tūrisma galamērķu apskatei organizēto grupu ceļotāju vecums vidēji ir no 40-60 gadiem, un aizvadītajos divos gados pēc pandēmijas ceļotāju grupām pievienojas aizvien vairāk tieši gados jaunāki ceļotāji. Viņiem aktuāls ir ceļojums ar komfortu un tūrisma aģentūras noorganizētām aktivitātēm, ekskursijām.

Turklāt Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati liecina, ka 2023. gadā biežāk ārvalstu vairāku dienu braucienos iedzīvotāji 35-44 gadu vecumā, protams, no tiem liela daļa gan ceļo individuāli, kas šādā ekonomiski aktīvā vecumā ir raksturīgi. Tomēr dalīšanās ar pieredzi ir svarīga un vienatnē ceļojot var būt tā, ka dienām nav ar ko padalīties redzētajā un iespaidos – grupā uzreiz tuvumā ir līdzīgi domājošie, kuri tobrīd piedzīvo to pašu. Emocijās un priekā jādalās!

Pieaugušie bērni ceļo kopā ar vecākiem un maina statistiku

Līdz šim tūroperatoru pakalpojumus izmantojoši seniori, kuri grupās ceļo pēc 60, 70 gadu vecuma ir ierasta prakse, īpaši, ja sasniegta pensija un ceļojumiem ir vairāk laika un vēlme mierīgi paskatīties pasauli. Nav taisnība, ka tikai ārzemēs seniori atļaujas ceļot, arī Latvijā viņi ir aktīvi un pietiekami drosmīgi, turīgi, lai dotos paskatīties, kas notiek citās valstīs, vismaz netālajās. Daļai gan nav pieņemama doma, ka vajadzēs lidot, tādēļ populāri ir izvēlēties arī autobusu tūres. Nereti ir situācijas, kad seniori sākumā saka, ka nelidos, tomēr sarunās ar tūrisma speciālistiem saprot, ka lidojums bieži vien ir mazāk nogurdinoši un pieņem lēmumu par labu ceļojumam ar lidmašīnu. Ceļojumus saviem vecākiem bieži vien apmaksā arī bērni, mazbērni, pieaug tendence doties kaut kur kopā visai ģimenei.

Motivācija šādai pieaugušo bērnu, mazbērnu rīcībai ir dažāda, bet bieži vien tā ir vēlme kompensēt mazo kopā būšanas laiku, kas mūsdienu noslogotajā ikdienā daudzās ģimenēs ir izteikta problēma. Jaunās ģimenes dzīvo vairāku stundu brauciena attālumā vai pat citā valstī, vecākus satiek reti, vai arī dzīvo tuvu, bet savu darīšanu gan darbdienās, gan brīvdienās ir tik daudz, ka nesanāk vecākus satikt tik bieži kā gribētos. Līdz ar to šie gados jaunie cilvēki ir vieni no tiem, kuri maina arī ceļojumu grupu vidējā vecuma statistiku.

Grupās vieglāk atrast kopīgas intereses un iepazīties

Saplānotais maršruts ir papildu ērtība, īpaši, ja nav pieredze ceļojumu plānošanā. Cik bieži ir tā, ka atbraucam mājās no kāda individuāla ceļojuma, bet izradās, ka tajā vietā vajadzēja apskatīt vēl to un to, bet nezinājām, kas tā nav grupu ceļojumos – gidi ir zinoši, bieži vien vietējie iedzīvotāji. Ja vēl interesē vēsture un kultūra, tad gida stāstījumu ļoti novērtē, bet arī šeit lielāku ceļotāju mīlestību bauda tie gidi, kuri prot pastāstīt interesanti, uzdot āķīgus jautājumus, izdomāt kādas pārsteiguma aktivitāte – zina vairāk kā grāmatās vai internetā var par konkrēto vietu izlasīt.

Vēl viena daļa ir ceļotāji vecumā pēc 50, kuri līdz šim devušies pašu organizētos ceļojumos, bet tagad vēlas, lai pašiem nebūtu jāvelta laiks ceļojuma plānošanai, realizēšanai un nepārtrauktai situācijas kontrolei, kur jādodas, kāds transports nepieciešams no punkta A līdz punktam B, ko konkrētajā vietā apskatīties vispirms, kas ir svarīgākais apskatīt vērtais, vai, kur un ar kādiem nosacījumiem īrēt automašīnu, lai redzētu vismaz daļu no valsts, kā tas ir lielākoties grupu braucienos. Vēl pirms pieciem gadiem šī ceļotāju grupa bija vecumā virs 55 gadiem, bet šim gadu slieksnim ir tendence pamazām samazināties – grupās pieaug aizvien gados jaunāku šādu ceļotāju skaits. Vēl viena gados jauno ceļotāju ir tie, kuri vēlas aktīvi doties ekskursijās un reizē iepazīties ar citiem cilvēkiem, kuriem ir līdzīgas intereses. Jāatzīst, ka aktīvākās ceļotājas vecuma grupā kategorijā zem 50 ir sievietes. Pēc mūsu vērojumiem aizvadītajos gados lielā mērā ceļojumu paradumus ietekmējuši sociālie tīkli, ja paša draugi vai sabiedrībā zināmi cilvēki piedzīvojuši interesantu ceļojumu, tādā vēlas doties arī citi. Daudz atkarīgs no ceļotāju interešu loka, bet tieši kur piemērotāk doties, tiek jautāts profesionāļiem. Piemēram, Santa Klausa apciemošana Lapzemē ir aktuālāka ģimenēm ar bērniem, sievietes vēlas piedzīvot romantisko Itāliju vai Franciju.

Kā senioram vienam ārzemēs risināt nestandarta situācijas?

Kā redzams Latvijas oficiālajā statistikā, 2023. gadā Latvijas iedzīvotāji devās 2,1 milj. vienas dienas un vairāku dienu ceļojumos uz ārvalstīm (par 21,8 % vairāk nekā 2022. gadā) Pieprasījums pēc ceļojumiem uz ārvalstīm ir liels un šogad turpina pieaugt, īpaši tas attiecas uz vasaru, kā arī laiku, kad valstī ir noteiktas papildu brīvdienas, skolēniem ir brīvlaiks u.tml. Diemžēl nereti šogad ir gadījumi, kad lidmašīnās ir pārdots vairāk biļešu nekā ir sēdvietu, uz reisu ierodas visi un kādam jāpaliek bez lidojuma. Tiesa gan, aviokompānijas uz vietas aktīvi risina šādus gadījumus, bet tūrisma aģentūrai ir lielāka pieredze, lai palīdzētu klientiem nestandarta situācijā. Visbiežāk tiek piedāvāts neaizlidojušajam pasažierim apmaksāt nakti vietējā viesnīcā, izsniegt jaunas biļetes lidojumam citā laikā un vēl kompensāciju, kas starpkontinentālos lidojumos ir pat vairāki simti eiro. Ja šāda situācija būtiski neizmaina plānus, var piekrist, bet ir gadījumi, kad esam iesaistījušies, lai tiešām palīdzētu ceļotājam gūt labāko risinājumu. Piemēram, nesen atrisinājām gadījumu, kad ceļoja pāris gados, vienam no viņiem tika atteikta iekāpšana lidmašīnas reisā un piedāvāta kompensācija, bet ne otram, kurš ne vēlas, ne spēj ceļot tālāk viens, ja otrs paliek viens pats svešā valstī.

Tūrisma aģentūrā svarīgāko informāciju ir apkopojuši pieredzējuši speciālisti, gan par izvēlēto maršrutu, dzīvošanas iespējām, ekskursijām utt. Jo eksotiskāka valsts, jo šis aspekts ir svarīgāks, jo neparedzētās situācijās nepieredzējušiem ceļotājiem bez svešvalodu zināšanām risināt situāciju var izrādīt grūti vai pat neiespējami. Tūrisma aģentūrām bieži vien izvēlētajā valstī ir vietējie gidi, kuri pārzina ne tikai piedāvāto maršrutu, bet arī vietējās kultūras nianses, par kurām brīdina grupas ceļotājus, lai viņi nenonāktu nepatikšanās, ja kādu būtisku neievērotu, piemēram, apmeklējot vietējos dievnamus u.tml. Ja pat cilvēki bez iepriekšminētajām zināšanām un pieredzes tomēr izvēlas ceļot tālu un vieni, vismaz vērts pakonsultēties kādā tūrisma aģentūrā, vecākiem cilvēkiem sagatavot līdzi sīkas instrukcijas, kā rīkoties neparedzētās situācijās, ar ko sazināties.

Fotogrāfija: Publicitātes

Ziņas izveidotas 466

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ierakstiet savu meklējamo atslēgvārdu vai frāzi un nospiediet taustiņu Enter, lai meklētu. Nospiediet taustiņu Esc, lai meklēšanu atceltu.

Atpakaļ uz augšu