SIA Lattelecom ir sagatavojusi infografiku par jaunu optiskā interneta ātruma standartu Latvijā – 1 Gbit/s. Sākot ar oktobri, vairāk nekā pusei Latvijas mājsaimniecību būs pieejams viens no ātrākajiem interneta pieslēgumiem pasaulē. NeoGeo.lv veica šīs informācijas vizualizāciju.
Man tikai nav skaidrs kādam mērķim mājas lietotājam pat teorētiski vajadzētu vairāk par 100 mbit/s pieslēgumu….
Pat nežēlīgam torrentu kačātājam…
Reti kuram serverim ir vairāk kā 1 gb/s tīkla karte. Tā jā pat userim mājās ir 1 gb/s pieslēgums un dators to spēj pavilkt uz pilnu jaudu visticamākais otrajā galā tāds pieslēgums nebūs.
Tīri mārketinga gājiens bez reāla labuma.
Piekrītu xxx2 – 100 mbit/s jeb normāliem cilvēkiem saprotamā valodā – 12 megabaiti sekundē – ir labs ātrums. Filma atnāks 5 – 10 minūtēs. Piemēram, man ar šo ātrumu mēdz būt, ka disks nespēj tik ātri ierakstīt (disk overload), tiesa gan – fragmentēts šis disks ir vienkārši nejēgā. 🙂
es pat teiktu – zagšanu, par kuru var arī piesiet pantu
Tukša lielība. Faktiski Lattelecoma attīstība ir sasniegusi savu galapunktu: daudzstāvu namos ir ievilkta optika, bet privātmājām 1km rādiusā ap centrālēm – VDSL. Atlikušajiem 50% paliek vai nu lēns DSL vai nekas. Tālāka attīstības scenārija visticamāk nav (jo prasa pamatīgas investīcijas) + vēl masveida atteikšanās no fiksētiem telefoniem = Lattelecom noriets. Tādēļ arī mārketinga speciālisti ir izdomājuši šo gājienu, lai kaut kā vēl atgādinātu par Lattelecom.
Nez, Lattelecom man patīk, bet cenas gan varēja būt zemākas.
Tiem daudzjiem download megabitiem ir drusku jēga tik, cik iegūt kaut cik lietojamu upload ātrumu – piemēram, foto kolekcijas rezerves kopiju aizdzīšana uz mākoni vairs neprasa trīs dienas. Vai arī tad, ja gribi kaut ko vilkt no vairākām vietām vienlaicīgi, kas pie lielajiem ātrumiem kļūst nebūtiski.
Paskaidroju gudrīšiem, kam vajadzīgi 100 mb/s ātrums. Man mājās ir 3 portatīvie datori + 3 veidtalruņi. Ņemot vērā ka sīkais visu laiku spēlē online spēles, kurām pie normāla pieslēguma vajag vismaz 1-5 mb/s, sieva lādē savus seriālus dienām un naktīm ( 1 seriāla apjoms vismaz 70 Gb HD kvalitātē). Es lādēju filmas Blue ray kvalitātē, viena šāda filma sver vismaz 50 gb, kā arī darbam jānosūta vismaz 10 gb informācijas dienā. Pat 100 mb/s šķiet par maz, gribētos ātrāk!
Augot interneta ātrumam vispārīgi, aug arī un attīstās gan mūsu paradumi, gan pakalpojumu klāsts, ko internets var piedāvāt. Piemēram, ne jau Skype trūkuma dēļ 1998. gadā nebija pieejams normāli lietojams videočats, bet tādēļ, ka to toreiz nepieļāva interneta ātrums. Augot ātrumiem videosarunas kļūs tikai kvalitatīvākas, arī serveru galā būs iemesls upgreidot datu plūsmas ātrumu izejas. Filmu skatīšanās internetā (piemēram, kā lovefilm.com), nevis lejupielādēšana kļūs arvien populārāka, datu glabāšana mākonī kļūs arvien populārāka un racionālāka. Principā, kamēr internets nav sasniedzis tādus pašus datu apmaiņas ātrumus, kādi ir starp operatīvo atmiņu un procesoru, tikmēr tam ir vēl kur augt, jo arī šādu ātrumu varētu izmantot principiāli tehnoloģiski jauniem pakalpojumiem tīklā (bāzēt “datora iekšas” serverī, izplatīt lētus, teju bezmaksas datorus, kas strādā izmantojot tīkla dzelžus un sazin ko vēl). Un arī pēc tam, kad internets būs sasniedzis šādus ātrumus, arī tad tam vēl būs kur augt, jo idejas kā to izmantot, nāks klāt. Nevajag domāt tik šauri un tikai par to kā mēs filmas tagad 0.3 sekundēs kačāsim, bet paskatīties plašāk. Iespējas ir daudz plašākas.