Infografika: Romi Latvijā

2011. gada sākumā Latvijā dzīvoja 10 tautības, kuru iedzīvotāju skaits valstī ir lielāks par 2 300 cilvēkiem. Starp šīm TOP 10 Latvijas tautībām ir arī čigāni, jeb romi. Tā kā “romi” ir šīs tautības pašnosaukums, tad turpmāk tekstā tiks lietots šis vārds.

Ko mēs zinām par Latvijas romiem?

Ļoti maz.

Ar „Sorosa Fondu – Latvija” atbalstu, NeoGeo.lv ir izveidojis infografiku, kuras uzdevums ir informēt par romiem un to dzīvi Latvijā. Informācijas ir daudz, tāpēc infografikā ir attēlots tikai būtiskākais un aktuālākais.

Pirms iepazīšanās ar infografiku daži interesanti un, iespējams, nezināmi fakti par romiem un to dzīvi:


• Gādžo (daudzskaitlī – „gādže”) – romu lietots termins, lai apzīmētu jebkuru cilvēku, kurš nav roms. Vēl joprojām romu kopienā pastāv sabiedrības iedalījums divās daļās – „mēs” un „viņi”.

• Romu nacionālo identitāti veido gan sociālā atmiņa, gan tautas atmiņa. Tāpēc romiem īpaši tiek godāta vecākā paaudze.

• Romiem nav savas nacionālas valsts, un tie tēlaini izsakās, ka viņi atrodas mūžīgā ceļā uz mītisko Sapņu zemi, ko viņi dēvē par Romanistanu.

• Latvijas romu ikdiena mūsdienās ir mainījusies, atradinoties no klejojošā dzīves veida.

• 2002. gada Latvijas romi atjaunoja seno tradīciju svinēt rudens svētkus “Šarad”. Šie svētkiem ir zināma analoģija ar latviešu veļu dienu, ar to starpību, ka “Šarad” svētkos tiek godināti romu senči. Šos svētkus romi svin oktobrī vai novembrī. Nozīmīgākie svētki romiem ir kāzas un iesvētības.

• Romu kopienas čigāniskuma stūrakmens ir romu likums, kas ir nerakstīts uzvedības, juridisko normu un tiesību kārtības rullis, – tas vārdos nododams no paaudzes paaudzē.

• Latvijas romi bieži apmeklē baznīcu, viņu mājās vienmēr ir izvietotas vairākas svētbildes, lielākoties viņi ir kristīti.

• Romu tautā galvenais ģimenē ir vīrietis.

• Tēja romu tautā ir iecienīts dzēriens. Tējas dzeršana ir gan aromātiskā dzēriena baudīšana, bet goda izrādīšana ciemiņam, apliecinot, ka viņš šajā mājā ir gaidīts viesis. .

• Romi dzer arī kafiju. Taču kafijas dzeršana ir pēdējo laiku iezīme un tēja tiek uzskatīta par svarīgāku dzērienu. Tējas dzeršanas tradīcijas ir saistītas ar atmiņām par romu tālo dzimteni – Indiju.

• Romu sievietēm nav pieņemts valkāt bikses, jo bikses ir vīriešu apģērbs. Sievietei ir jāciena vīrietis, tāpēc tā nedrīkst līdzināties vīrietim.

• Latvijas romi iemīļojuši dažāda veida gaļas ēdienus, zupas „Boršču” un „Mārikļu” (treknu jēra gaļas zupu ar kviešu klimpām). Taboru laikos lielā cieņā ir bijis cepts vai sautēts ezis.

Infografika: Romi Latvijā


Ziņas izveidotas 443

21 komentārs par “Infografika: Romi Latvijā

 1. Visu mūžu čigānus esam saukuši par čigāniem. Latviešu puiku starpā lietojām arī apzīmējumu ar nievājošu pieskaņu – “džauri”. Atceros arī kāda čigānu puikas piezīmi: “Mēs neesam džauri, mēs esam čigāni. Tie [kas dzīvo tur tālāk, nožēlojamos graustos] ir džauri!”
  Kāpēc tagad pēkšņi viņi ir kļuvuši par romiem? Un vai “čigāns” tagad arī skaitās apzīmējums ar nievājošu pieskaņu?
  Faktiski tieši tāds pats jautājums ir par ebrejiem – agrāk šo tautu latviski sauca par žīdiem. Tagad tas laikam skaitās aizvainojoši. Kāpēc tā?

 2. Pie čigānu sliktās dzīves iemesliem “aizmirsāt” pieskaitīt NEVĒLĒŠANOS mācīties vai strādāt!

 3. Atbilde Mārim: 13. un 15. gs. čigāni no savas sākotnējās ieceļošanas vietas, Balkāniem, sāka
  migrēt tālāk pa Eiropu. Viņi sadalījās trīs lielās grupās: sinti, kale un romi. Latvijā dzīvojošie čigāni pieder romu grupai, tādēļ nereti dēvē sevi tieši par romiem, nevis čigāniem. Otrs iemesls: vārdam “čigāns” patiešām piemīt negatīva, nievājoša nokrāsa, tādēļ romu NVO pārstāvji iesaka lietot neitrālāko vārdu “romi”, ko plaši lieto arī Eiropā.

 4. No kurienes viņi vispār ir cēlušies? Ienākuši Eiropā?
  Nez, es lietoju vārdus “čigāni” un “žīds”, nevis politkorektos “roms” un “ebrejs”. Lietoju šos vārdus nevis lai diskriminētu, bet tādēļ, ka tie ir vēsturiskie šo tautu nosaukumi, kurus mūsu senči lieto jau gadsimtiem ilgi.

 5. Pie romu nodarbinātību ietekmē neredzēju viņu nevēlēšanos neko prātīgu darīt pierakstītu…
  Kāpēc visas citas mazākumtautības var un viņi nevar?
  un par tiem mūziķiem arī nedaudz dīvaini uzrakstīts… Pirmoreiz dzirdu ka tieši šeit nosauktie ir ieguvuši vislielāko uzmanību… žēl, nekad nebiju domājis ka kādam rakstam šeit likšu mīnusu 🙁

 6. Patiesībā īstie Cigāni ir labi cilvēki. Ja tu pret šiem labi, viņi arī būs tādi pret tevi, iz dzīves, un pat sargās. Diezgan slēgta sabiedrība. Ir ar vairāki labi izglītoti ko pazistu, un ar nē. Bet kā cilvēki labi, ja pazīsti. Arī šiem pašiem savā sabiedrībā daudz nesaskaņu. Īpaši starp vecākiem un jauno paaudzi. Tas dēļ musu dienu dzives kas grauj šo veco ierasto pantu un noteikumu dzīvi. Ne visi, diemžēl, seko vecāko mācībai. Tā jau var ar teikt par mums Latviešiem, ne visi vienādi. Nevajag vērtēt vīru pēc cepures, var smagi vilties…

 7. Es arī bērnībā dzīvoju kaimiņos čigāniem un viņi paši vairākas reizes uzsvēra, ka ir čigāni. Nekādas negatīvas pieskaņas tam vārdam nav. Piekrītu Mārim, ka viņi paši negrib, ka sauc par džauriem. Ja kādu tā nosauca, tad gan palika dusmīgs. Nezinu, kas tos romus izdomāja, laikam jau no Krievijas iebraukušie čigāni.
  tieši tāpat ir ar žīdiem. Latvijā dzimušie un pirmskara žīdi paši sevi tieši tā arī sauca. bet tad atbrauca no Krievijas žīdi un pieprasīja, lai viņus sauc par ebrejiem, jo Krievijā notika grautiņi ar saukli “bei židov”. Atkal Krievija siebraucēji ir uzspieduši mūsu tautai savu viedokli. Mēs gadsimtiem lietojām šos vārdus un nekādas negatīvas pieskaņas tur nav.

 8. Čigānu nodarbinātība, pretstatā parādītajam,ir pat ļoti apmierinoša, protams, es saprotu, ka zagšanu un narkotiku tirdzniecību nav politkorekti norādīt. 🙂

 9. Acīmredzami ar terminoloģiju NeoGeo iebraucis staignajā politkorektuma purvā.
  Čigāni ir čigāni, nevis kaut kādi “romi”!!!
  Bet Sorosa fonds ir nevis “nevalstiska organizācija”, kā to pazemīgi dēvē NeoGeo, bet gan drīzāk pretvalstiska organizācija, kas ir pret nacionālu valsti.

 10. Mana vecmāmiņa ir čigāniete, nekad neesmu dzirdējis, ka viņa sevi par kaut kādu romu sauktu. Dīkdieņi ir katrā tautā, arī starp čigāniem, bet ne visi. Čigāni ir ļoti ģimeniski, kuru latvieši tā viens otru aizstāv un atceras? Esmu uzaudzis latviskā ģimenē, daudzus radus nezinu, bet ejot pa ielu čigāni vienmēr laipni sveicina, man nav ne jausmas cik tāli radi vai ģimenes draugi viņi ir, bet man nav grūti atbildēt. Čigāni savējo vienmēr aizstāvēs. Un kādas ir čigānu bēres? Ja cilvēks vecs, viņam ir jāmirst, tāpēc čigāni neraud. Kura tauta tā dejo un kurai tautai tāda balss? Es priecājos, ka manī rit arī daļa no čigānu temperamenta, sirsnīguma un attapības.

 11. smiekligi un skumji ciganu valoda saglabajusies un saglabasies bet latviesu sak zust varbut ari mums macities ciganu? cigans ir cigans un neko sliktu taja nesadzirdu 🙂 bet to ,romu, busenu izdoma cilvecini kam smadzenes pavisam sacepusas no lielas macisenas …

 12. Ticu,ka manī virmo Romu asinis…tik kā to uzzināt pilnībā?Tēva saknes vel pagaidām slēptas……Viņi dzīvo…..ardziesmu…kā LV??Un kurš sevi par tādu uzskata,ja atstājot savu dzimtu dodas pēc Kā????Ārpus dzimtas robežām???Kur m”””””””””Kur Lv Kultūra???Tie kas saprata!!Mīlēsim viens otrru!!!!!

 13. Lai ko saka par čigāniem ja viņš dzīvo kaimiņos un apstrāda ar zirgu zemi un ja tu sarunāji tad viņš to izdarīs to zinu jau no 8 gadu vecuma kad mums bija dārziņš, ja tu esi pastāvīgs klients pat uz parādu apstrādāja zemi.
  Par zagšanu reiz mūsu darzā ielīda zemenēs tā paša čigāna dēls 20.gadu vecs kad to izstāstijām tēvam viņš savu dēļu nopēra ar grožiem tā ka 2 dienas čalis nevarēja pasēdēt.
  Šo čigānu ģimeni sauc par Kleiniem visi bērni ar vidusskolas izglītību,mazmeitai augstākā un viņiem visiem ir darbs atšķirībā no citiem čigāniem kas dzīvo Cēsīs.
  Par kārtību apkārt savai mājai varbūt nekārtība, bet telpās neatkarīgi vai jauna māja vai ļoti veca, tik ideāla kārtība un tīrība ka neatradīs ne tikai zirnēkļa tīklu pat putekļus, nerunājot par mantām kas kaut kur stūrī ir nomestas.Dažām latviešu sievām ir ko no viņiem pamācīties

 14. Esmu dzimusi Latvija pashlaik nu jau 17 gadus dzivoju Kanada. Esmu viss istaaka ” ciganiete”. Un tiesam mees esam romi… atseviska kasta kas migreja no Indijas uz Europu 13gs. Vesturiski un faktiski pieraadiits. Katraa tautaa savi trukumi es ar savu tautoesu trukumiem nelepojos, bet vairaak kaa lepni varu teikt Esmu “ciganiete”…

 15. Jokaini. Bērnībā bij labs draugs un sola biedrs Kleins, viens izbijis darba kolēģis Leimanis, skolas biedrene Neilande, un vismaz vienu Dombrovski droši vien zin visi! Bet kaut kā nekad nebiju iedomājies viņus saistīt ar čigāniem (vai romiem).

 16. Gandriz vai puse uzrakstita ir mulkiba gan komentaros gan apraksta par ciganu ,dzivi, man sveeti uzsplaut no piektaa staava kaa mani sauc kaut kadi pajolini kas pat savu veesturi nav maacejusi saprast.

 17. isteniba ir ta ka pasi nevieni neko nezin tikai muld pa tukso .cigani ir bija un vienmer bus.visur .jo pa tik cik ir zinams ka viniem savas zemes nav.,tas nozime,ka tur kur dzivo cigani,tur ari ir vinu dzimtene.neticat??pameginat atnemt!!cigani patiesiba ir vistipraka no visam citam rasam.to zinaja hitleris.tiesi tapec kara laika hitleris lika ciganus saut bez tiesas un bez iemesla jo tadu iemeslu pret ciganiem vinam nemaz nebija .bija bailes .bailes kuras zinaja ka cigani ir stiprakie un gudrakie .hitleris zinaja ja cigani tiks pie varas,tad tadiem idiotiem ka vins nebus vairs ne vietas ne varda uz sis zemes.zinaja vins par to jo pats bija maisits …….tiesi tas pats nesen notika francija,kur prezidents sarkozi izsutija tukstosus ciganus no francijas.ari vins pats sarkozi ir cigans .uz so dienu sarkozi pasam draud cietumsods.ari hitleris zaudeja savas imperijas kauju ,un tas ir tikai viena sika dalina no visa ta ko varetu rakstit,teikt,uzsvars ir jaliek seit tur ka ciganu tauta ir nakusi no dieva tada kada ta ir bijusi vel tad kad dievs vinus ir radijis.citas tautas jau neskaitamas reizes ir mainujas pa so laiku gan religijas,gan uzskatus pa dzivi,gan kulturu un visu parejo,ari dzimumu,haha.tada ir realitate.so tautu nedrikst ne aizskart ne nist ne vinas iekseja miera list,bazt savu degunu,jo preteja gadijuma tie kas to daris bus dieva prieksa noladeti, un neizbegt tiem no liela posta.

 18. ja sie komentetaji ir latviesu mazizglitotaju slanis,tad viniem ir piedodams.vards ….zids,var tikts pielietots jebkurai tautibai.sis vards burtiska nozime….skops cilveks.roms….nozime,cilveks ,tas skan lepni un celi,bet…cigans si varda tulkojumu neviens nav publicejis.

 19. romi ir loti gudra tauta.ne tikai muzikala,bet ari matematiski stipri attistita.roms var diskutet par jebkuru temu un vins bus temas augstumos bez specialas izglitibas.romu tauta mit labsirdiba,lidzjutiba un cilveka sapratne,kas citas tautas sen ir mirusi.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ierakstiet savu meklējamo atslēgvārdu vai frāzi un nospiediet taustiņu Enter, lai meklētu. Nospiediet taustiņu Esc, lai meklēšanu atceltu.

Atpakaļ uz augšu