Daudz kas pasaulē notiek nemanāmi un bez liekas reklāmas.
Tomēr mūsdienu tehniskās iespējas rada labus priekšnoteikumus izziņot visiem par kādu aktivitāti, paveiktu darbu vai pat saistošu laika kavēkli.
Šoreiz nerunāsim par sociālo tīklu iespējām un dažādiem reklāmas trikiem, bet par risinājumu, kas arī nodrošina ļoti labu pamanīšanas iespēju.
Šī iespējas pamatprincips – veidot liela izmēra un ilgstoši saglabājamus vides objektus uz Zemes, kuri skaidri atšķiras no apkārtējās vides un ir lieliski pamanāmi no putna lidojuma.
Un ticiet – to noteikti pamanīs!
Gaumīgus, saistošus un lielus vides objektus, kurus brīnišķīgi var saskatīt no putna lidojuma, izveidot nav viegli. Tas prasa izdomu, pietiekamu teritoriju, laiku un arī naudu. Ne katrs šāds objekts iekaro skatītāju simpātijas, citus bojā vai iznīcina laika zobs.
Piedāvājam apskatīt dažus skaistus vides objektus, kas radīti, lai tos pamanītu no gaisa un priecātos gan par autora izdomu, gan par sasniegto rezultātu.
Meža ģitāra (Forest Guitar) Argentīnā
1977. gadā pēc 25 gadus jaunās sievas traģiskās nāves Argentīnas fermeris Pedro Martins Ureta nolēma iemūžināt sievas piemiņu, izveidojot instrumentu, kurš sievai bija īpaši mīļš – ģitāru.
Nenogurstoši strādājot, atraitnis no cipresēm un eikaliptiem pie savas fermas iestādīja mežu – milzu 1 km garu ģitāru, kura nes prieku ikvienam, kurš pārlido Argentīnas pampu.
Zaļā katedrāle (Green Cathedral) Nīderlandē
Parīzes Dievmātes katedrāles (franču valodā: Notre-Dame de Paris) kontūras atveidot no gaisa pamanāmā objektā 1987. gadā uzsāka holandiešu tēlnieks Marinus Boezems (Marinus Boezem).
Iestādot 178 Lombardijas papeles (Populus nigra italica), tika izveidots Parīzes Dievmātes katedrāles atdarinājums. Zaļā katedrāle ir 150 m gara un 75 m plata. Pieaugušās papeles sasniegs 30 m augstumu.
Zaļā katedrāle ir kļuvusi par vietu kāzām, bērēm, sanāksmēm un reliģiskiem pasākumiem. Blakus esošajā dižskābaržu mežā ir veikts izcirtums, kura forma ir Zaļās katedrāles kontūras kopija.
Spirāles mols (Spiral Jetty) ASV
Spirāles molu 1970. gadā izveidoja amerikāņu tēlnieks Roberts Smitsons (Robert Smithson) (1938 – 1973). Vides objekts izveidots Lielā Sālsezera krastā, kas atrodas ASV Jūtas štatā un ir lielākais sālsezers Rietumu puslodē.
Spirāles mols ir 460 m garš un 4,6 m plats, būvēts no bazalta klints gabaliem, zemes un lieliem sāls kristāliem.
Objekts ir tūristu iecienīta apskates vieta.
Sirds formas pļava (Heart-Shaped Meadow) Lielbritānijā
Vēl viens aizkustinošs veltījums savai mirušajai sievai ir veikts Anglijā, kur 70 gadus vecais atraitnis Vinstons Hoves (Winston Howes) ozolu mežā izveidojis sirds formas pļavu.
Slepenā mīlestības apliecinājuma pļava bija ģimenes noslēpums līdz 2012. gada jūlijam, kad to pamanīja pāri lidojoša gaisa balona pilots.
Ērglis (Bunjil) Austrālijā
Aborigēnu valodā Bunjil nozīmē ērglis. Vides objektu 2006. gadā veidoja Austrālijas mākslinieks Endrjū Rodžers.
Ērgļa spārnu vēziena platums ir 100 m, un tā izgatavošanai bija nepieciešamas 1500 tonnas akmeņu.
Viens no paņēmieniem, kā var radīt liela izmēra un no gaisa pamanāmus vides objektu, ir veidot geoglifus. Geoglifu izveides vēsture sniedzas dziļā pagātnē un diezgan bieži tiek pielietota arī mūsdienās.
Kā piemēru par senatnes geoglifiem var pieminēt Naskas geoglifus Peru, kuru izveide pēc vēsturnieku domām ir notikusi mūsu ērā laika posmā no 1. – 12. gadsimtam. Vēsturnieku uzskata, ka izveidotie geoglifi kalpoja nasku kultūrai par palīglīdzekli astronomiskiem novērojumiem, kalendāram un astroloģiskiem uzdevumiem.
Mūsdienu geoglifu izveides uzdevumi ir visdažādākie – gan izklaidei, gan reklāmai, gan aģitācijai.
Latvijā dzīvo cilvēki ar labu izdomu, mums ir plašas teritorijas, arī laiku un naudu var atrast.
Varbūt Latvijā var izveidot skaistus un saistošus liela izmēra vides objektus, kuri priecēs jebkuru, kurš mūs vēros no augšas?
Starpcitu, tādi kā ērglis bija atrasti Krievijā, ASV un citur. Bet nav mūsdienu cilvēku veidojumi…
saistībā ar Naskas zīmējumiem, jautājumu ir vairāk nekā atbilžu. daudzi to saista ar ārpuszemes viesiem. interesanti – kā gan tajā laikā bez precīziem rīkiem būtu izveidoti šie prcīzie zīmējumi (un vēl tādos mērogos). no google maps var diezgan labi saskatīt.
Vācu puiši pamanījās izveidot šito.
http://en.wikipedia.org/wiki/Forest_swastika
Johans.
par to nesen noskatījos dokumentālo filmu. Nekādi NLO mūs nav apciemojuši. Tie zīmējumi kukurūzas laukos ir tīrākais mārketinga triks/dažu entuziastu darbiņš dienakts tumšajā laikā.
Pierādīja, ka tos ģeometriskos zimējumus var izveidot vienas nakts laikā 10 vai vairāk cilvēku liela komanda.
+ es domāju, ka fermeri par to piķo, lai piesaistītu tūristus.
Es arī esmu redzējis pat NatGeo, kur arī entuziasti taisīja slavenos NLO apļus, visi mani priekštati par NLO apļiem sabruka viens-divi 😀