Līdz 2016. gada martam Jaunzēlandes iedzīvotājiem būs iespēja izvēlēties savas valsts karogu. Jau no 20. gadsimta 60. gadiem valstī tiek debatēts par jauna karoga nepieciešamību, taču tā izvēles process ilgu laiku ir ticis atlikts. Pēc likuma, karogu valstī var mainīt parlaments, taču valdība ir nolēmusi, ka šo izvēli izdarīs Jaunzēlandes iedzīvotāji ar 2 referendumu palīdzību. Šo referendumu iznākums negarantē pilnīgi jaunu karogu Jaunzēlandei, jo būs iespēja balsot gan par veco karogu, gan par jaunā karoga priekšlikumu. Kopējās šī projekta izmaksas ir 25,7 miljoni Jaunzēlandes dolāru.
Karoga izvēles process
Ieskats Jaunzēlandes karoga vēsturē
Šobrīd oficiālā Jaunzēlandes karoga zilā pamatkrāsa (Royal Blue) ir ņemta no Lielbritānijas Karaliskās flotes karoga. Labajā pusē esošās Dienvidu Krusta zvaignes uzsver valsts atrašanās vietu Klusā okeāna dienvidu daļā. Lielbritānijas karogs (Union Jack) augšējā kreisajā pusē simbolizē Jaunzēlandes vēsturisko saikni ar Lielbritāniju.
Karogs šādā veidolā ne vienmēr ir bijis Jaunzēlandes oficiālais karogs. To pieņēma 1902. gadā pēc patriotisma uzplūdiem Angļu-Būru kara laikā (1899–1902). Sešus gadu desmitus pirms tam, pēc kolonijas nodibināšanas, jaunzēlandiešu karoga mastos plīvoja Lielbritānijas Union Jack.
Vēl pirms kolonijas nodibināšanas starp 1834. un 1840. gadu, par šo salu karogu tika uzskatīts Apvieno cilšu karogs. Tas tika pieņemts 1834. gada martā maori cilšu sanāksmē Vaitangi. Starp trim karoga priekšlikumiem, vislielāko atbalstu ieguva karogs ar Svētā Jura krustu un kreisā augšējā stūrī esošo vēl vienu krustu un četrām zvaigznēm uz zila fona.
Jaunzēlandei ir vēl virkne citu oficiālo karogu – ieskaitot personisko Jaunzēlandes karalienes un ģenerālgubernatora karogus.
2012. gadā Vaitangi dienā pirmoreiz valsts galvaspilsētā Velingtonā sāka plīvot maori nacionālais karogs – Tino Rangatiratanga. To atzīmējot Vaitangi līguma 150 jubileju izvēlējās dizaina konkursā. Karoga krāsas simbolizē zemi, debesis un gaismu, kas radās tām atdaloties.
godīgi sakot neviens no šiem karogiem neiepatikās
kaa sveshas valsts iedziivotaaji var piedalities konursaa par citas valsts karoga izskatu?
Inčīgi ar tiem jaunzēlandiešiem, bet beigās jau tāpat panelis pieņems lēmumu.
Iegājuši azartā 😀 Man jau tas 3. patīk vislabāk, bet vispār- kāda nozīme 😀
Ja godīgi tad man otrs galvenais variants ar to paparžlapas attēlojumu pa vidu patika vislabāk. Šeit gan jūs neesat parādījuši to labāko variantu ko uzgāju citā mājas lapā, bet… vai nav vienalga, galvenais, ka karogs. 🙂