Kāpēc Kolumbs devās uz Āziju, bet nokļuva Amerikā?

Ar Toskanellī kartes palīdzību NeoGeo uzskatāmi parādīs to, kāpēc Kristofors Kolumbs devās uz Āziju, bet atrada Ameriku? 

Šis piemērs uzskatāmi parāda to, ka pareizu un precīzu karšu izmantošana jebkurā dzīves situācijā ir atslēga panākumiem. Toskanellī kartes izmantošana Kolumbam un viņa ekspedīcijai varēja beigties ar bojāeju, taču šoreiz paveicās – tika atklāta Amerika.


Sākumā par kartes autoru Paolo Toskanelli.

Paolo Toskanelli
Paolo Toskanelli.
Avots: https://www.wikidata.org

Paolo Toskanelli (itāliski: Paolo dal Pozzo Toscanelli) (1397 – 1482) bija Florences zinātnieks astronomijas, medicīnas, ģeogrāfijas un matemātikas jomā. Seno un viduslaiku kosmogrāfu darbu pētnieks, stingrs Zemes sfēriskuma doktrīnas piekritējs. Viņš izvirzīja ideju par iespēju sasniegt Indiju pa Rietumu ceļu.

Paolo Toskanellī pazīstams ar savu saraksti ar Kolumbu. Tiek uzskatīts, ka Toskanelli 1474. gadā nosūtīja vēstuli Portugāles karaļa galmam, norādot, ka, tā kā Zeme ir lodveida, tad Indiju var sasniegt pa ūdensceļu pāri Atlantijas okeānam. Savai hipotēzei Toskanelli pievienoja paša sastādīto Zemes karti, kurai pirmo reizi tika izmantots grādu tīkls. Šī Toskanelli vēstule nonāca Kolumba rokās un tā ļoti iedvesmoja viņu.

Diemžēl Toscanelli savā kartē rupji kļūdījās un nenovērtēja Zemes apkārtmēru. Tāpat Toskanelli savos aprēķinos kļūdījās, dubultojot Āzijas izmērus un attiecīgi samazinot aplēsto Atlantijas okeāna apmēru, kuģojot Lisabonas uz Japānu. Šo kļūdu dažkārt sauc par lielāko kļūdu cilvēces vēsturē, taču tā noveda pie lielākā atklājuma. 


Kolumbs savā pirmajā transatlantiskajā ceļojumā 1492. gadā paņēma līdzi Toskanelli karti. Šī karte parāda, kā Kolumbu ne tikai iedvesmoja Toskanelli karte, bet arī ļoti maldināja. Kļūda lika Kolumbam domāt, ka viņš ir sasniedzis Cipangu (Japāna), nevis pilnīgi jaunu, nezināmu kontinentu, kas atrodas starp Eiropu un Āziju.

Paolo Toskanelli karte, kura savietota ar Ziemeļamerikas kontinentu

Toscanellli kartes austrumu daļa, kas parāda Eiropas galējos rietumus un Āfrikas ziemeļrietumus, ir diezgan precīza. Portugāles jūrnieki bija ceļojuši diezgan tālu uz dienvidiem gar Āfrikas krastu un zināja par Azoru salām (atklātas 1427. gadā). Kanāriju salas no 1402. gada iekaroja kastīlieši. Tomēr daudzas no Toscanellli kartē attēlotajām salām Atlantijas okeāna rietumu daļā ir izdomātas, jeb fantomu salas. Dažas no daudzajām fantoma salām, kas ilgu laiku tika attēlotas dažādās tā laika  kartēs nebija nekas vairāk, kā tikai leģendas. Viens no šādiem piemēriem ir viena no salām, kas šajā kartē ir attēlotas netālu no Īrijas. Vēl viena fantoma sala, kas kartē pieminēta ar nosaukumu, ir Antillia, kas pazīstama arī kā Septiņu pilsētu sala, un to bieži izmantoja kā svētīgo vai laimīgo salu sinonīmu. Neskaidrās leģendas par Antilliju pastāv vismaz kopš Plutarha laikiem (apmēram mūsu ēras 74. gadā). Tās nosaukums varētu būt saistīts arī ar mītisko Atlantīdas nogrimšanu.  Toskanelli savā kartē izmanto Antillia kā galveno marķieri attāluma mērīšanai starp Portugāli un Cipangu.

Tā laika atsauce uz Sete Ciudades (“Septiņas pilsētas”) attiecas uz Ibērijas leģendu par septiņiem bīskapiem, kuri bēg no arābiem un nodibināja katrs uz savas salas pa pilsētai, kas kļuva par sava veida utopisku sadraudzību. Daži apgalvo, ka leģenda par Antilliju ir agrāks salu atklājums, kas galu galā kļuva pazīstams kā Antiļu salas. Jūrniecības zināšanu uzlabošana galu galā lika Antillijai pazust no kartēm, taču leģendas, kas to apņēma, vēl ilgi iedvesmoja pētniekus.

Toscanellli kartē attēlotā Cippanga ir nosaukums, ar kuru Japāna bija pazīstama Eiropā kopš Marko Polo ceļojuma. Nosaukums cēlies no agrīnā ķīniešu vārda, kas apzīmē Japānu un, kas nozīmē “saules izcelsmes valsts”. Marko Polo aprakstīja Cippangu kā ārkārtīgi bagātu ar sudrabu un zeltu, kas rosināja eiropiešu iztēli daudzus turpmākos gadus. 

Savukārt Toscanellli kartē attēlotā Cathay ir Ķīnas nosaukums tā laika Eiropā un ir cēlies arī no Marko Polo, kurš to izmantoja aprakstot Ķīnas ziemeļus (viņa pārskatos Ķīnas dienvidi ir “Manji”). Cathay, iespējams, nāk no vārda Khitan, kas ir cilts Ķīnas ziemeļos. Tikai 19. gadsimtā Cathay lietojumu angļu valodā aizēnoja vārds “Ķīna”. 

Tā lūk – Kolumbs brauca uz Āziju, bet nokļuva Amerikā.

Ziņas izveidotas 470

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ierakstiet savu meklējamo atslēgvārdu vai frāzi un nospiediet taustiņu Enter, lai meklētu. Nospiediet taustiņu Esc, lai meklēšanu atceltu.

Atpakaļ uz augšu