Kosmodroms Norvēģijā

Norvēģijā ir tapis licencēts kosmodroms, kurš atrodas vistuvāk Latvijai un nodrošinās visas Eiropas piekļuvi kosmosam un tā iespējām.

Andøya Space, ir raķešu palaišanas vieta, raķešu poligons un kosmodroms Annejas salā Norvēģijā. Jau kopš 1962. gada šo vietu izmantoja meteoroloģisko un nelielu raķešu palaišanai. 

View Larger Map

Andøya Space ir civila sabiedrība ar ierobežotu atbildību, kuras īpašumtiesības ir sadalītas divās grupās: 90% pieder Norvēģijas Karaliskajai Tirdzniecības un rūpniecības ministrijai un 10% uzņēmumam Kongsberg Defense Systems.

Andøya Space Annejas salā Norvēģijā. https://www.flickr.com/photos/150471423@N08/

2018. gadā tika izveidots projekts Andøya Spaceport, kura mērķis bija radīt pirmo Eiropas mazo satelītu palaišanas bāzi. Kosmodroms apkalpos nesējraķetes, kas paredzētas lietderīgās kravas līdz 1,5 tonnām nogādāšanai kosmosā, galvenokārt izmantojot nesējraķetes ar šķidro degvielu. Kā palaišanas vietas operators Andøya Space nodrošina tehnisko infrastruktūru, palaišanas platformas un ēkas, savukārt palaišanas pakalpojumu sniedzēji ieved kosmodromā savas nesējraķetes. Tālāk klientu satelīti tiek nogādāti viņiem paredzētajās orbītās kosmosā.

AZURE (Auroral Zone Upwelling Rocket Experiment) misijas raķešu palaišana no Andøya Space 2019. gadā. Avots: https://www.flickr.com/photos/musubk/

2024. gada 22. augustā Andøya Spaceport saņēma Norvēģijas Tirdzniecības, rūpniecības un zivsaimniecības ministrijas licenci, kas ļauj tam veikt raķešu palaišanu. Saskaņā ar ministrijas paziņojumu, licence ļauj kosmodromam veikt līdz 30 palaišanas reizēm gadā. Šīs palaišanas, kuras pārrauga Norvēģijas Civilās aviācijas pārvalde, var veikt ar azimutiem no 280 līdz 360 grādiem, atbalstot misijas galvenokārt uz polārajām un Saules sinhronajām orbītām. Pirmā satelīta palaišana no Annejas salas būs vēsturisks brīdis Norvēģijai kā topošajai kosmosa valstij. Norvēģijai būs tāda kosmiskā kapacitāte, kāda ir tikai dažām citām pasaules valstīm, un tas lieliski noderēs ne tikai Norvēģijai, bet arī tās sabiedrotajiem un partneriem ES un NATO.

2024. gada 2. septembrī no Andøya Spaceport tika veikts hiperskaņas testa transportlīdzekļa BOLT-1B veiksmīgs lidojums. BOLT-1B ir ASV Gaisa spēku biroja un zinātniskās pētniecības koordinēts projekts, ko veic Džona Hopkinsa lietišķās fizikas laboratorija, Gaisa spēku pētniecības laboratorijas Aerokosmosa sistēmu direktorāts un Vācijas Aviācijas un kosmosa centrs. Testa transportlīdzeklis sasniedza 254 kilometru apogeju.

2024. gada 10. novembrī no Andøya Spaceport tika palaistas divas NASA pētniecības raķetes, lai pētītu enerģijas pārnesi starp Zemes atmosfēras zemākiem un augšējiem slāņiem. Galvenais VortEx 2 zinātniskais mērķis ir izpētīt, kā vēji un enerģija no atmosfēras apakšējām daļām ietekmē augšējās daļas. Eksperimenta mērķis bija noskaidrot, kā gravitācijas viļņi mijiedarbojas viens ar otru un kā šī mijiedarbība veido virpuļus. Abas pētnieciskās raķetes tika palaistas ar divu minūšu intervālu, un pirmā raķete sasniedza 358 kilometru apogeju, bet otrā – sasniedza 144 kilometrus.

NASA VortEx 2 palaišana 2024. gada 10. novembrī no Andøya Spaceport.

Andøya Spaceport  kosmodroms būs sākotnējā starta vieta arī 2018. gadā dibinātajai Vācijas kosmosa kompānijai Isar Aerospace, kas izstrādā mazo nesējraķeti Spectrum, kas ir divpakāpju, ar šķidro kurināmo darbināma raķete, kas paredzēta 1000 kilogramu smaguma palaišanai zemā Zemes orbītā.

Isar Aerospace divpakāpju nesējraķetes Spectrum grafiskais attēlojums. Avots: Isar Aerospace

Ar Andøya Spaceport  kosmodroma licenci Isar Aerospace varēs turpināt sava transportlīdzekļa pēdējos testus, tostarp posmu karstuma testus pirms pirmās palaišanas. Kosmodroms vēl nav sniedzis grafiku šiem testiem un kad tas paredzējis pirmo palaišanu. Norvēģijas Tirdzniecības, rūpniecības un zivsaimniecības ministrija savā paziņojumā ir norādījusi, ka Isar Aerospace būs nepieciešama sava palaišanas licence atsevišķi no kosmodroma licences un ka Civilās aviācijas pārvalde pašlaik izskata uzņēmuma licences pieteikumu. Isar Aerospace varētu kļūt par pirmo no Eiropas jaunuzņēmumu grupas, kas vismaz mēģinās veikt orbitālo palaišanu.

2018. gadā dibinātais Vācijas jaunuzņēmums Isar Aerospace ir pozicionēts, lai kļūtu par pirmo jaunās paaudzes Eiropas palaišanas kompāniju vidū, kas sasniegs orbītu ar privāti finansētu raķeti. Isar Aerospace uzrāda, ka nesējraķeti Spectrumir kvalificēta lidojumam. Pirmais raķetes Spectrum lidojums notiks “cik drīz vien iespējams” pēc Norvēģijas civilās aviācijas pārvaldes apstiprinājuma un licencēšanas. Pilnībā samontētā Spectrum raķete būs aptuveni 28 m gara, un tās diametrs būs vairāk nekā 2 m. Nesējraķete ir paredzēta, lai zemās Zemes orbītā pārvadātu kravas, kuru svars nepārsniedz 1 tonnu. Spectrum pirmajā posmā darbina deviņi dzinēji, bet otrajā – viens dzinējs, kas sadedzina propāna un šķidrā skābekļa maisījumu.

Ziņas izveidotas 498

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ierakstiet savu meklējamo atslēgvārdu vai frāzi un nospiediet taustiņu Enter, lai meklētu. Nospiediet taustiņu Esc, lai meklēšanu atceltu.

Atpakaļ uz augšu