Mūsdienās ir sarežģīti precīzi pateikt, kurš un kad pirmais ir izdomājis krustvārdu mīklu.
Veicot arheoloģiskos izrakumus gan senās Romas, gan citviet antīkās pasaules apdzīvotās vietās, ir atrasti īpatnēji vārdu izkārtojumi, kas attālināti atgādina krustvārdu mīklas.
Tomēr tādā izskatā, kā mēs šobrīd esam pieraduši tās redzēt, krustvārdu mīklas ir radušās samērā nesen – tikai aptuveni pirms 100 gadiem. Uz moderno krustvārdu mīklu dzimtenes statusu pretenzijas ir izteikušas četras valstis – Dienvidāfrikas Republika, Lielbritānija, Itālija un ASV. Protams, ka katrā no šīm valstīm ir savs stāsts par to, kā radās pirmā krustvārdu mīkla.
DIENVIDĀFRIKAS REPUBLIKA
Šajā valstī 20. gadsimta sākumā kāds cietumnieks, kuru sauca Viktors Orvills, tika notiesāts uz 3 gadiem cietumsoda par to, ka ar auto sabrauca un tādā veidā aiz nejaušības nogalināja savu sievu.
Sēdēt cietumā bija garlaicīgi, un cietumnieks sāka sevi izklaidēt uz cietuma kameras grīdas flīzēm rakstot burtus un tādā veidā veidojot vārdus dažādos virzienos. Kad visas grīdas flīzes bija aprakstītas, tad V.Orvills sāka uz papīra veidot kvadrātu tīklu ar vārdiem. Papīra otrā pusē tika uzrakstīts jautājums katram vārdam. Tādā izskatā jaunā spēle tika nosūtīta vietējās avīzes redaktoram. Iesākumā redaktors šai spēlei nepievērsa īpašu uzmanību, bet, kad to ieraudzīja viņa draugi, tad tie ļoti ieinteresējās un pierunāja redaktoru publicēt jauno spēli avīzē.
Panākums bija grandiozs! Avīzes redakciju appludināja lasītāju vēstules ar lūgumiem turpināt publicēt šo spēli. V.Orvills turpināja sūtīt avīzes redakcijai savas krustvārdu mīklas un no cietuma iznāca jau kā visai turīgs cilvēks.
Uz Viktora Orvilla kapakmens ir iekalta krustvārdu mīkla un teksts:
“Viktors Orvills
Zaudēja savas dzīves laimi,
Tomēr radījis ko tādu, kas
Nesa prieku cilvēkiem.”
LIELBRITĀNIJA
Šajā valstī uzskata, ka tomēr pirmā krustvārdu mīkla tika radīta pie viņiem. To esot izdomājis Maikls Deivis jau 19. gadsimta vidū, bet tās pirmpublicējums ir noticis krietni vēlāk laikrakstā „TIMES”.
ITĀLIJA
Par krustvārdu mīklas radītāju Itālijā tiek uzskatīts Džuzepe Airoldi, kura pirmā krustvārdu mīkla tikusi publicēta itāļu avīzē jau 1890. gada 14. septembrī ar nosaukumu: „Laika kavēklis”.
AMERIKAS SAVIENOTĀS VALSTIS
Amerikāņu versija ir tāda, ka pirmās krustvārdu mīklas autors ir amerikāņu žurnālists Artūrs Vinns, kurš sāka pilnveidot savā bērnībā spēlēto spēli „Maģiskie kvadrāti”. Spēlē „Maģiskie kvadrāti” vārdi tika izvietoti gan pa vertikāli, gan horizontāli, bet tie varēja atkārtoties. A.Vinns nolēma, ka interesantāk ir tad, ja vārdi neatkārtojas.
1913. gada 21.decembrī avīzē „NEW YORK WORLD” tika publicēta A.Vinna pirmā krustvārdu mīkla, kura izskatījās, kā rombs ar 31 uzminamiem vārdiem.
A.Vinna krustvārdu mīklai jau bija daudzas mūsdienu krustvārdu mīklu pazīmes: regulārs vārdu izkārtojums pa vertikāli un horizontāli, konkrēti jautājumi un vārdu neatkārtošanās. Tā nu sanācis, ka tieši 21. decembri pasaulē uzskata par krustvārdu mīklas dzimšanas dienu.
20. gadsimta 20. gados krustvārdu mīklas sāka uzvaras gājienu pa visu pasauli. Gandrīz visu valstu avīzes sāka publicēt krustvārdu mīklas, un arī paši lasītāji aktīvi piedalījās jaunu krustvārdu mīklu izgudrošanā. Pagāja tikai daži gadi, un sāka iznākt arī pirmie krustvārdu mīklu apkopojumi grāmatu veidā.
Attīstoties un radoši pilnveidojoties, krustvārdu mīklas līdz mūsdienām ir nonākušas neskaitāmos attēlojuma, uzbūves, tematikas un risinājumu veidos.
Pasaulē regulāri tiek rīkoti gan nacionālie, gan dažādi starptautiskie krustvārdu mīklu risināšanas čempionāti.
ASV kopš 1978. gada notiek Amerikas krustvārdu mīklu turnīrs (American Crossword Puzzle Tournament), kurš ir vecākais un lielākais šāda veida pasākums ASV. Pēdējā 2011. gadā turnīrā piedalījās 655 dalībnieki, kuri bija sadalīti dažādās turnīra divīzijās gan pēc vecuma, gan iepriekšējo turnīru dalības un panākumiem. Turnīrs norit 7 kārtās ar dažādu veidu un sarežģītības krustvārdu mīklām.
Arī Latvijā tiek rīkoti Latvijas krustvārdu mīklu risināšanas čempionāti.
2011. gada 12. martā norisinājās 14. Latvijas krustvārdu mīklu risināšanas čempionāts, kuru organizēja Latvijas Erudītu Līga. Kopumā čempionātā piedalījās 80 dalībnieki un uzvaru guva Oskars Simsons no Priekuļu novada.
Lai radītu savdabīgu interešu stūrīti tiem NeoGeo.lv lasītājiem, kuri ir draugos ar krustvārdu mīklu risināšanu, arī NeoGeo.lv rada iespēju gūt gandarījumu, meklējot un rodot atbildes uz krustvārdu mīklu jautājumiem.
Tā kā NeoGeo.lv interešu lokā ir daba, ģeogrāfija, vēsture un sabiedriskie procesi Latvijā un pasaulē, tad arī mūsu krustvārdu mīklas būs ciešā saistībā ar visu minēto. Daudzas pareizās atbildes ir atrodamas tieši NeoGeo.lv rakstos.
Piedāvājam interesentiem pirmo NeoGeo.lv krustvārdu mīklu! Kad mīklu būsiet atminējuši jums tiks piedāvāta iespēja saglabāt savu atminēšanas laiku. Tādā veidā veidosies labāko mīklas minētāju tops, kuru varēsiet atrast šīs lapas lejasdaļā.
Varam pateikt priekšā, ka pirmais vārds horizontāli sākas ar “JĒK…”… Atbildes variet arī mēģināt atrast ar NeoGeo.lv meklētāju, kas atrodas lapas augšējā labajā stūrī.
Lai veicas, risinot krustvārdu mīklas!
[eclipse-crossword url=”http://neogeo.lv/ekartes/kmiklas/mikla1b.html”]
Daudz, daudz to jautājumu, bet paldies par saturīgu izklaidi. Gaidīšu ko īsāku!
Atbilde Šņibītim.
Paldies par labiem vārdiem!
Pirmā krustvārdu mīkla bija eksperimentāla.
Nākošās mēģināsim pieskaņot minētāju vēlmēm.
Valsts, kuras darbojošās atomelektrostacija, atrodas vistuvāk Latvijas robežai ?
Nesapratu atbildi sanak tikai Lietuv !!!
Atbilde apgaismotājam.
Lietuvā esošā Ignalīnas AES vairs nedarbojas.
Kurā valstī esošā darbojošās AES it tuvākā Latvijas robežai?
Atvainojos, shis fakts bija pagajis garam 🙂
Interesantāk (un varbūt godīgāk)būtu, ja jautājumi parādītos tikai uzsākot mīklas minēšanu, pēc noklikšķināšanas uz tās.
Šī ir ļoti slikta parodija par tēmu – krustvārdu mīkla.
Ne zīmējums, ne formulējumi neatbilst krustvārdu mīklas nosaukumam.
Ivars Mauriņš,
kr.mīklu satādītājs ar 55 gadu stāžu.
Atbilde Ivaram Mauriņam.
Neapšaubot Jūsu profesionalitāti krustvārdu mīklu sastādīšanā, gribam arī mēs kaut nedaudz parosīties šajā sfērā. Esam krustvārdu mīklu veidošanas amatieri. Tā arī to uztveriet…