Kur dzimst Latvijas aktieri?

neogeo.lv kur dzimst aktieri
Latvijā mīl teātri un apbrīno savus aktierus.
Vai jūs zināt, kur ir dzimuši mūsu cienījamie aktieri? Gan klasiķi no simtgadīgas pagātnes, gan pašreizējie.

NeoGeo piedāvā jums iepazīties ar vairāk kā 200 bijušo un esošo Latvijas aktieru dzimšanas vietu karti.

Aplūkojot šo karti, NeoGeo izdarīja sekojošus secinājums:
• Rīga – mūsu aktieru iemīļotākā dzimšanas vieta (>40% no visiem aktieriem);
• nākošās iecienītākās dzimšanas vietas – Liepāja un Jelgava;
• ap 20% aktieru dod priekšroku piedzimt ārpus trokšņainās pilsētu vides;
• daži aktieri ir dzimuši tālu un pat ļoti tālu aiz Latvijas robežām.

Aplūkojot aktieru dzimšanas vietu karti, mēs varam ne tikai izdarīt secinājumus, bet arī uzdot jautājumus:
• Kāpēc tik maz aktieru dzimst Latgalē?
• Kāpēc tādā lielā pilsētā kā Ventspils ir dzimis tik maz aktieru?
• Kāpēc gan pirms 100 gadiem, gan tagad tik daudz aktieru piedzimst Rīgā?

Mēs zinām, ka mūsu lasītājiem ir atbildes uz mūsu uzdotajiem jautājumiem!
Ko domājat Jūs?

NeoGeo ļoti atvainojas cienījamajiem māksliniekiem, kuri nav iekļauti mūsu „aktieru dzimšanas vietu kartē”. Tas nav aiz necieņas! Vienkārši, vācot publiski pieejamo informāciju par aktieru dzimšanas vietām, bieži trūkst ticamas informācijas.

Cienījamie lasītāji, ja jums ir pieejama droša informācija par citu kartē neuzrādīto Latvijas aktieru dzimšanas vietām, tad, lūdzu, sūtiet to NeoGeo, un mēs papildināsim šo karti!

Ziņas izveidotas 448

32 komentāri par “Kur dzimst Latvijas aktieri?

 1. Rīga vienkārši ir Latvijas ekonomiskais, sociālais un kultūras centrs.

  Savukārt Ventspils varbūt ir pēdējos 10-15 gads likusies kā salīdzinoši ekonomiski attīstīta pilsēta, taču nekad nav bijusi īpašs kultūras centrs. Tā vienkārši neieši kultūra sun sociālā potencialā ziņā Liepāja (kas pirms 100 bija tiešām lielpilsēta ar 100 tk iedzīvotāju) daudzkārt pārsniedz Ventspili. Ventspilī taču nav kino, nav neviena jēdzīga kroga – visa tā kultūrainava tur škiet diezgan mākslīgi uzkonstruēta pēdējo padsmit gadu laikā. Taču – tie ieguldīju, kas veikti sodien -(piem, tās bibliotēkas, augstskola) – tie tomēr varētu nest zināmus augļus kaut kad nākotnē.

 2. Atbilde mia.
  Jā tā ir, jo publiskā telpā mēs neatradām ticamu informāciju par Daugavpils teātra aktieru dzimšanas vietām.
  Ja Jums ir droša informācija, tad sūtiet!

 3. šī karte izskatās drizāk pēc aktieru deklarētajām dzīves vietām, šaubos, ka tajās uzrādītajās vietās viņi ir dzimuši..

  Maijas Apines punkts atbilst viņas dzīves vietai, šo es tiešām oficiāl zinu!

  savādāk iznāk, ka piem. Luijs Šmits ir nācis pasaulē zem A.Deglava tilta 🙂

 4. Atbilde Bruno.
  Kartē aktieri ir attēloti pēc to dzimšanas vietas, bet nevis dzīves vietas. Ja kāda aktiera marķieris sakrīt ar viņa dzīves vietu, tad tā ir nejauša sagadīšanās.
  Tas, ka konkrētā aktiera marķieris ir ielikts kādā no Rīgas rajoniem nenozīmē, ka tieši šajā punktā viņš ir dzimis. Tas norāda, ka aktieris ir dzimis Rīgā.

 5. Es būtu daudz uzmanīgāks nodalot Izcilos Latvijas Aktierus. Dariet vismaz zināmus savus kritērijus. Es nerunāju par tiem, kuri jau Mūžībā

 6. Atbilde esmujanis.
  Jums taisnība – vienmēr var strīdēties par to kurš ir izcils, bet kurš nav.
  NeoGeo kritēriji, liekot aktierus sadaļā “Izcili aktieri”:
  1) jau mūžībā aizgājuši izcili klasiķi, kas minēti enciklopēdijās;
  2) tautā pazīstami aktieri, kuri nav vairs pašreizējās teātru trupās (pensionāri, cits darbs).
  Protams – viss ir relatīvs. Arī slavenība.

 7. Jauki ir izmantot google.maps piedāvātās iespējas, taču šajā gadījumā tematiskā karte nav visai pārskatāma. Varbūt butu bijis veiksmīgāks iznākums, ja tiktu izmantota kāda no ĢIS programmām?! jā, un pastāv arī atvērtā koda ĢIS programmas 🙂

 8. Atbilde Kalvim.
  Paldies par labiem vārdiem.
  Labāku pārskatamību teritorijām, kur ir daudz aktieru (piemēram, Rīga) var panākt “tuvinot” karti.
  NeoGeo plaši izmanto atvērtā koda ĢIS programmas.

 9. Atbilde 🙂
  Lūdzu izlasiet NeoGeo atbildi Bruno.
  Noskaidrot kurā dzemdību namā, dzīvoklī vai mājā dzimis katrs aktieris ir pārāk sarežģīts uzdevums pat NeoGeo.
  Katra aktiera marķieris ir ielikts tajā administratīvajā vienībā, kur tas ir dzimis.
  Tā kā Lucavsala atrodas Rīgā, tad viss kārtībā!

 10. Manuprāt, būtu jēdzīgāk to karti veidot savādāk – ir aktieru alfabētisks saraksts un uzklikšķinot, teiksim uz – Valdis Lūriņš, parādās – karte ar vietu, kur viņš dzimis. Tagad sanāk, ka meklējot še pieminēto personu, klikšķinu to karti līdz apnikumam un visu laiku uzduros personām, kuru dzimšanas vieta mani faktiski nemaz neinteresē… Bet, vienalga – cepuri nost par ieguldīto darbu…

 11. Atbilde Hmm.
  Dati par aktieru dzimšanas vietām ņemti:
  1) no enciklopēdijām;
  2) Latvijas teātru aktieru trupu sarakstos;
  3) internetā pieejamās ziņas, ko snieguši paši aktieri savās intervijās.
  Diemžēl par vienu daļu aktieru nebija pieejamu ticamu ziņu par to dzimšanas vietu.
  Ja ir pieejami ticami dati, tad lūdzu sūtiet tos NeoGeo.

 12. Atbilde NeValdim.
  Paldies par labiem vārdiem.
  Piekrītam Jums, tādu Jūsu piedāvāto meklēšanas iespēju būtu ērti izmantot.
  Iespējams, ka NeoGeo nākotnē to realizēs.
  Patreiz, lai atvieglotu meklēšanu, Jūs varat kartes leģendā “atslēgt” nevajadzīgos teātrus un sašaurināt meklējamo loku.

 13. Paldies par atbildi, bet tā izraisīja dažus papildjautājumus. Ja dati par aktieru dzimšanas vietām ņemti no enciklopēdijām, tad pieļauju, ka tā var būt – gados jauni aktieri tajās diez vai būtu atrodami… Bet otrs apgalvojums – ka dati ņemti no teātru trupu sarakstiem, liekas apšaubāms. Tad sanāk – maigi sakot, dīvaini – vienai daļai Dailes teātra aktieriem tā dzimšanas vieta tajos sarakstos ir atrodama, bet dažiem, spriežot pēc viņu neesamības šajā kartē – tās nav..? Un visbeidzot, ko īsti nozīmē – nebija TICAMU ziņu par dzimšanas vietu..? Kāds ir norādījis vairākas vietas, un jums grūti izvēlēties īsto..? ;-))
  Bet pievienojos kopējai slavas dziesmai – darbs tiešām ielikts liels, un galvenais – rezultāts ir visai intriģējošs… Bet vienmēr jau var būt vēl labāk…

 14. Latgalē neviena izcilā aktiera
  Varbuut tas ir saistiits ar to, ka no latgaliskaa akcenta atbriivoties ir gruuti. Varbuut tas ir saistiits arii ar mentalitaati: Latgalee cilveeki ir vienkaarshaaki, sirsniigaaki, liidz ar ro arii kautriigaaki. Un veel Latgalee ir speeciiga ticiibas ietekme, tagad varbuut savaadaak, bet agraak “kumeedinju raadiishana” driizaak tika uzskatiita par greeku, un arii izgliitiibas liimenis atshkiiraas no paareejaas Latvijas. Veel kad es gaaju skolaa, man mamma vienmeer teica: nelien, seedi klusi, nekaadas manas aktivitaates netika atbalstiitas, bet tas nebija nemaz tik sen – tie bija 70. gadi un 80. gadu saakums. Izrauties no taadas vides, saakt domaat citaadi bija aarkaartiigi gruuti. Laikam jau liidziigu gimenju bija daudz.

 15. Pa nakti veel padomaaju un izdariiju secinaajumu, ka arii rakstnieku, dzejnieku, zinaatnieku, maakslinieku Latgalee pamaz. Noteikti taa pasha iemesla deelj. Riiga bija pataalu, skolu bija nedaudz, tas ir gimnaaziju, ar pamatskolu vien pietika. Nu no kurienes tad vareeja rasties aktieri, rakstnieki utt. Tikai tie, kas speeja paarvareet visus shkeershljus, kas pavisam nebija viegli, vareeja ko sasniegt. Un taa tas bija paaudzhu paaudzeem: maaciija buut pazemiigiem un pieticiigiem, liidz tas, kaa lai pasaka, tika ieprogrammeets geenos. Tas ir ljoti plashs temats, buutu interesanti zinaat arii citu domas, bet labaak nenovirziisimies no temata. Paldies par interesanto peetiijumu. Bildees ieraudziiju savus miiljaakos aktierus. Paldies, lai Jums veicas!

 16. Paldies Liena par Jūsu pārdomām un labiem vārdiem!
  Iespējams, ka NeoGeo papētīs arī rakstnieku, dzejnieku, zinātnieku un mākslinieku jautājumu.

 17. Piedodiet, te atkal es. Aktieru, zinaatnieku, maakslinieku truukumu Latgalee “kompensee” bazniickungu skaits. Laikam greeks taa teikt, bet taa tieshaam ir.

 18. Atbilde cēsiniecei.
  Tā kā NeoGeo savu rakstu sagatavošanā izmanto vairākkārtīgi pārbaudītu informāciju, tad lūdzu atsūtiet kādu informatīvu pierādījumu Jūsu teiktajam par Aīdas Ozoliņas dzimšanas vietu.

 19. Paldies par interesanto saitu.
  Biju pārsteigta par to, ka izcilās latviešu aktrises Lidija Freimane un Elza Radziņa dzimušas tālu ārpus Latvijas. Tas mudina aiziet uz bibliotēku pameklēt šo aktrišu biogrāfijas, jo interesanti kāpēc tā…

 20. cik zinu Dace Bonāte vienmēr ir stāstījusi,ka viņa ir no Skrīveru puses! Pajautājiet viņai- vai viņa vispār zin kur ir Umurga? :))

 21. Andris Bulis (Gaļinas Poļiščukas teātra observatotija)-Salacgrīva
  Ārija Stūrniece (bij.Jaunatnes teātris)-Limbaži

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ierakstiet savu meklējamo atslēgvārdu vai frāzi un nospiediet taustiņu Enter, lai meklētu. Nospiediet taustiņu Esc, lai meklēšanu atceltu.

Atpakaļ uz augšu