Latvijas eiro monētas

No 2014. gada 1. janvāra Latvija pievienojas eirozonai un līdz šim mūsu oficiālo Latvijas valūtu latu nomaina eiro. Latvija kļūst par 18. Eiropas Savienības (ES) valsti, kura ir eirozonā.

No 1999. gada 1. janvāra eiro kļuva par ES virtuālo valūtu, un tikai no 2002. gada 1. janvāra eiro banknotes un monētas tika laistas apgrozībā.

Eirozonai ES valstis pievienojās sekojošā secībā:
11 valstis 1999. gada 1. janvārī
– Austrija
– Beļģija
– Francija
– Vācija
– Spānija
– Somija
– Īrija
– Itālija
– Luksemburga
– Nīderlande
– Portugāle
1 valsts 2001. gada 1. janvārī
– Grieķija
1 valsts 2007. gada 1. janvārī
– Slovēnija
2 valstis 2008. gada 1. janvārī
– Kipra
– Malta
1 valsts 2009. gada 1. janvārī
– Slovākija
1 valsts 2011. gada 1. janvārī
– Igaunija
1 valsts 2014. gada 1. janvārī
– Latvija

Karte ar 17 ES valstīm, kuras 2013. gada beigās ir eirozonā
Avots: http://www.ey.com

Eiro kā oficiālo valsts valūtu lieto arī vairākas valstis, kuras nav ES dalībvalstis. No 1999. gada 1. janvāra, atbilstoši savstarpējiem līgumiem ar ES, eiro ir oficiālā valūta Monako, Sanmarīno un Vatikānā. Arī Andorai no 2012. gada 1. aprīļa ir monetārais līgums ar ES par eiro lietošanu valstī.

Melnkalne un Kosova bez ES atļaujas vienpersoniski ir pasludinājušas, ka eiro ir šo valstu oficiālā valūta. Šādu rīcību neatbalsta ne ES, ne Eiropas Centrālā banka un šīs valstis netiek pieņemtas eirozonā.

Eiro banknotes (€5, €10, €20, €50, €100, €200, €500) visā eirozonā ir vienādas.
Ieviešot eiro 2014. gada 1. janvārī, eiro banknotes Latvija savām vajadzībām atsevišķi nedrukās, bet aizņemsies no kādas centrālās bankas eirozonā, un turpmākajos gados atdos, kad banknotes plānotā kārtībā tiks drukātas saskaņā ar Eiropas Centrālās bankas plāniem.

Savukārt eiro monētas (1c, 2c, 5c, 10c, 20c, 50c, €1, €2) ikviena eirozonas valsts kaļ ar unikālu nacionālo reversa dizainu. Otra monētu puse (averss) visām eirozonas valstīm ir vienāda.

2004. gadā Latvijā notika tautas ideju konkurss, kurā žūrija par labāko atzina jēkabpilietes Ilzes Kalniņas priekšlikumus.
Latvijas eiro monētu kalšana izmaksās 12 miljonus latu, tās kaļ Bādenes-Virtembergas Valsts kaltuve (Vācija). Šī kaltuve uzvarēja atklātā konkursā, kurā piedalījās piecas kaltuves.

Latvijas eiro monētas rotās Latvijai svarīgi simboli:
• 1 un 2 eiro monētas būs ar tautumeitas portretu no bijušā Latvijas sudraba pieclatnieka;
• 10, 20 un 50 centu monētas būs ar Latvijas Republikas lielo valsts ģerbonis;
• 1, 2 un 5 centu monētas būs ar Latvijas Republikas mazo valsts ģerboni.

Latvijas eiro monētas izskatīsies šādi:

Avots: http://www.bank.lv

Lai nodrošinātu gan apgrozībā esošo lata un santīmu monētu nomaiņu, gan monētu rezervi eiro aprites nodrošināšanai 2013. un 2014. gadā plānots izkalt 400 miljonus dažāda nomināla Latvijas dizaina eiro monētu. 1 un 2 centu monētas būs apmēram 50% no visām monētām, bet otri 50% – 5, 10, 20 centu monētas, kā arī 1 un 2 eiro monētas.

2014. gada sākumā apmēram 334 miljoni cilvēku Eiropā veiks skaidrās naudas darījumus vienā un tajā pašā valūtā – eiro. Arī eiro monētas ar Latvijas simboliku pakāpeniski ieplūdīs kopējā eiro monētu apritē eirozonā un būs sastopamas gan Portugālē, gan Īrijā, gan Grieķijā un citur.

Kādas ir iespējas eiro monētas ar Latvijas simboliku nākotnē sastapt eirozonā?

Visas eiro monētas ir derīgas visās eirozonas valstīs. Tātad arī Latvijā, varēs norēķināties un cilvēku makos nonāks dažādu valstu eiro monētas. Savukārt Latvijas eiro monētas nonāks apritē citās ES valstīs un vēstīs par Latviju. Tas nozīmē, ka ar Latvijas eiro monētām varēs norēķināties, piemēram, Portugālē, bet ar Luksemburgas monētām – Latvijā.

Vienīgais izņēmums ir eiro kolekciju monētas, kuras ir oficiāls maksāšanas līdzeklis tikai tajā valstī, kur izlaistas. Šādas monētas parasti ātri izpērk kolekcionāri un to nejauša nonākšana ikdienas cilvēka maciņā ir ar mazu varbūtību. Kolekciju eiro monētas jeb piemiņas un jubilejas monētas Latvijā tiks izlaistas ik gadu aptuveni tādā pašā apjomā kā tas bija ar latiem. Tirāžas būs atkarīgas no pieprasījuma vietējā un starptautiskajā tirgū.

Uz citām valstīm ļaudis parasti izved nelielu daudzumu skaidras naudas, tādējādi katrā valstī apgrozībā vairumā gadījumu cirkulē šajā valstī izlaistās eiro monētas. Īpaša monētu šķirošana un nosūtīšana atpakaļ valstīm, kurās tās izlaistas, netiek veikta. Monētas ar laiku nolietojas un tiek aizvietotas ar jaunām.

Eiropas Centrālās bankas 2013. gada augusta dati liecina, ka apgrozībā uz šo brīdi atrodas 104,66 miljardi eiro monētu.

Ja ar 2014. gada 1. janvāri šim kopējam eiro monētu skaitam pievienojas 400 miljoni eiro monētu ar Latvijas simboliem, tad mūsu eiro monētu īpatsvars kopējā eiro monētu apjomā ir tikai 0,38% jeb 1 no 263 monētām.

Latvijas dizaina eiro monētas citu eirozonas iedzīvotāju maciņos atrast būs grūti. Ja nu vienīgi biežāk Īrijā vai Igaunijā…

Ziņas izveidotas 448

7 komentāri par “Latvijas eiro monētas

  1. Ураааа! Наконец таки нормальная узнаваемая во всём Мире, конвертируемая валюта!
    Спасибо за Евро!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ierakstiet savu meklējamo atslēgvārdu vai frāzi un nospiediet taustiņu Enter, lai meklētu. Nospiediet taustiņu Esc, lai meklēšanu atceltu.

Atpakaļ uz augšu