Zemes lietošanas veidi Latvijā

© neogeo.lv

Katru gadu Valsts zemes dienests (VZD) atjauno informāciju par zemes lietošanas veidiem Latvijā.

Informācijai:


Zemes lietošanas veids – zeme, kura atšķiras pēc savām dabiskajām īpašībām un vairākus gadus pēc kārtas tiek lietota noteiktām vajadzībām.

Pēdējie dati no Valsts zemes dienesta Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmas vēsta, ka 2011. gada 1. janvārī Latvijas teritorijas sadalījums pa zemes lietošanas veidiem ir sekojošs:

Zemes lietošanas veidi Platība, ha %
Lauksaimniecībā izmantojamā zeme 2 423 231,1 37,6
Mežs 2 962 185,5 45,9
Krūmājs 114 409,7 1,8
Purvi 248 660,2 3,9
Ūdens objektu zeme 240 471,8 3,7
Zeme zem ēkām un pagalmiem 95 256,6 1,5
Zeme zem ceļiem 134 352,6 2,1
Pārējās zemes 229 021,3 3,5
Valstī kopā: 6 447 588,8 100,0

Interesanti, ka, gadiem ritot, Latvijas valsts kopplatība pēc Valsts zemes dienesta Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmas datiem nemitīgi
samazinās:
• 2009. gada 1. janvārī tā bija – 64 559 km²
• 2010. gada 1. janvārī – 64 510 km²
• 2011. gada 1. janvārī – 64 476 km²

Trijos gados Latvijas Republikas kopplatība samazinājusies par 83 km² !

Salīdzinājumam, Daugavpils pilsētas platība ir aptuveni 73 km² Kas noticis? Kur pazūd Latvijas zeme?

Lai uzskatāmi parādītu Latvijas 2011. gada 1. janvāra sadalījumu zemes lietošanas veidos, NeoGeo.lv sagatavoja Latvijas karti, kurā vienkopus ir attēloti visi Latvijas zemes lietošanas veidi.

Šādi izskatītos Latvija, ja visi meži, lauksaimniecībā izmantojamā zeme, krūmāji, purvi u.c. tiktu apvienoti vienkopus (lai iegūtu vairāk informācijas, klikšķiniet uz kartes) :

Ziņas izveidotas 459

21 komentārs par “Zemes lietošanas veidi Latvijā

  1. Zhagatai varētu būt taisnība, tomēr to vienu reizi izdarīja, tomēr samazinājums ir vairāk kā vienu gadu pēc kārtas. Baltijas jūras piekrastes erozija?

  2. Valsts zemes dienesta Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēma nav tik dinamiska un operatīva, lai fiksētu ikgadējos zemes erozijas efektus.
    Visticamāk, ka pašam VZD nav skaidrs kāda precīzi ir Latvijas kopplatība.

  3. Jura nevaretu ”izgrauzt” 83km2 trijos gados. Ipasi tapec, ka Latvija ir parak maza, varbut visa pasaule kopa…
    Si ir Bez Tabu cieniga tema 🙂
    Bet atpakal pie temas. Es nosauksu sesus iespejamos Latvijas samazinasanas celonus:
    1. Iespejams VZD uzbrucis hakeris un sajaucis patieso informaciju.
    1.a Iespejams VZD uzbrucis hakeris, sajaucis patieso informaciju un VZD nevelas izlabot informaciju.
    2. Iespejams Latvijas zemi kads ”pa kluso” pardod.
    3. Iespejams dati nav patiesi
    4. Iespejams vini pasi maina datus, lai iegutu naudu un pardotu Latvijas zemi.
    5. Iespejams vini neskaita ipasumus, kuri pieder arvalstim un to iedzivotajiem.

  4. Kopš 1963. gada Latvijas kopplatību nemainīgi katru gadu uzrādīja ka 64 589 kv.km lielu.
    21. gadsimta sākumā VZD šo skaitli sāk samazināt.
    Cik liela ir Latvija?

  5. VZD vispār ne par ko nav skaidrības. Ieskaitot pilnīgā tūtā esošo adresācijas sistēmu, kas faktiski neļauj izmantot ģeokodēšanu, pasta indeksus un daudzas labas ar to saistītas lietas.
    Abet nu konkrētais jautājums patiesībā ir skandalozs un to vajadzētu uzdot viņiem mazluiet skaļāk.

  6. VZD LV platība veidojas no reģistrētajām zemes vienībām, to zemes lietojumu veidiem. Ja iepriekš ierādot zemes vienības mērnieks dažreiz pat mērlenti rokā neņēma, tad ar laiku precizējot ar precīzākiem instrumentiem, platība tiek precizēta. Jautājums tikai kāpēc nav statistiski + un -.
    Varbūt kāds gudrāks ģeodēzijā var pafilozofēt par korelāciju starp mēroga koeficienta un teritoriāli lielāko īpatsvaru ar precīzi pārmērītajām zemes vienībām ietekmi uz šo lietu.

  7. Mērījumi nepārtraukti tiek precizēti. Kļūdas lielums ir o,1%, kas pēc kļūdu teorijas ir pilnīgi pieļaujams lielums. Tāpēc cepties par trūkstošo nav jēgas. Beidziet barot trolli!!!

  8. Zinot, ka mūslaiku mērnieku viens no īpašumu iemēŗišanas veidiem bija (un varbūt ir) mērlente, tad nav nekāds brīnums. Nākošais, negribētos ticēt, ka tādas pašas lažas ielaistas PSRS laikos. Latvijas PSR platība bija 64,6 tk kv/km.

  9. Tad vasjox grib pateikt, ka Krievija, kuras platība ir ap 17 075 000 kv.km, mierīgi var pasūtīt “dillēs” 0,1% no savas platības?
    Viņiem 0,1% ir ap 17 000 kv.km vai gandrīz 1/3 no Latvijas.
    Nav ko cepties par 17 000 kv.km !!!

  10. VZD neko nemēra, tikai apkopo mērniecību firmu iesniegtos datus. Bet jauno laiku platību uzskaitīšana sākās ar zemes reformu, ar pagastu zemes ierīkotāju sagatavotiem zemes vienību un to platību sarakstiem. Minimālā platība laukos pa lietošanas veidiem bija 0.1 ha. Rezultātā pagalms, kas aizņem 500 kv.m. pārtapa par 1000 kv.m., koku rinda no 600 kv.m. par 1000 kv.m. krūmu puduris no 450 kv.m. par 1000 kv.m. utt. Dabā daudziem tika atjaunotas zemes vienību robežas it kā pēc arhīva datiem, norādot arī platības uz 1940. gadu. Citiem ar divmetrinieku (pārsvarā) ierādīja viņu pleķīšus. Kā tur patiesībā sanāca, kas to lai zina, bet mantinieks apmierināts – atgūta tēvu zeme. Tagad zemi mēra ar aparatūru, nosakot platību līdz 1 kv.m. Rezultātā pēc uzmērīšanas gandrīz visām zemes vienībām kopplatība samazinās. Savukārt pati jaunākā informācija liecina, ka reģistrēto zemju kopplatība uz 2012. gada 1. janvāri, salīdzinot ar iepriekšējo gadu palielinājusies par 650 ha.

  11. VZD 2012. gada 1. janvāra dati liecina, ka pēdēja gada laikā Latvijas kopplatība ir palielinājusies par aptuveni 6 km² un nu ir 64482 km².

  12. nu protams tagad pāemērot ar jmauno tehniku – samazinās. nav brīnums. Cilvēki taču skopi, avansā tev kkm neliks tak, bet varbūt kad mērīja tad daži bija ieiinteresēti lai iemēra vairāk, bet to jau, protams, nevar ieskaitīt kā cēloni tam, ka LV teritorija samazinās. Pamēģinit paši ar mērlenti mērīt, uz lieliem attālumiem par šķietami minimālas kļūdas rada lielu atšķirību, piemēram 1 grāda nobīde pēc pāris kilomentriem būs labi redzama.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ierakstiet savu meklējamo atslēgvārdu vai frāzi un nospiediet taustiņu Enter, lai meklētu. Nospiediet taustiņu Esc, lai meklēšanu atceltu.

Atpakaļ uz augšu