Mežs – brīnums dažādībā

Latvija nav iedomājama bez meža.
Mežs – Latvijas zaļais zelts un tās rota. Mežs nes mums peļņu, un tajā mēs atpūšamies. Mežs ir mājas daudziem Latvijas dzīvniekiem un augiem.

Mūsdienās ap 46% Latvijas teritorijas klāj mežs. Tie ir aptuveni 29 600 km2.
Pasaulē kopā meži klāj tikai ap 25% no planētas sauszemes platības. Kopējā Zemes meža kopplatība ir aptuveni 37,9 miljoni km2.

Piecās pasaules valstīs 2005. gadā atradās vairāk nekā puse (55%) no visas pasaules mežu platības:
1. Krievija – 8,1 miljoni km2 jeb 21% pasaules mežu;
2. Brazīlija – 4,8 miljoni km2 (13%);
3. Kanāda – 3,1 miljoni km2 (8%);
4. ASV – 3,0 miljoni km2 (8%);
5. Ķīna – 2,0 miljoni km2 (5%);

Latvija pēc mežu platības apsteidz savus kaimiņus.
Igaunijā meži aizņem 22 800 km2 un Lietuvā – 21 000 km2.

Skumji ar mežu baudīšanu ir mūsu emigrantiem Lielbritānijā, kur meži aizņem tikai 28 500 km2, Īrijā – 6 700 km2 un Islandē – 460 km2.

Diemžēl mežu kopplatība uz planētas palēnām samazinās.
Pēc Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) datiem laika periodā no 1990. gada līdz 2005. gadam planētas mežu kopplatība samazinājās par 700 000 km2 jeb par 2%.
Šajā laika periodā mežu platību samazināšanās uz planētas nenotiek visur. Citviet mežu platības pat pieaug.

Mežu platību izmaiņas dažādos pasaules reģionos no 1990. gada līdz 2005. gadam

Reģions
Platība (miljoni km2). 1990. gads
Platība (miljoni km2). 2005. gads
Izmaiņas (%)
Āfrika
5,2
4,9
-6
Āzija
5,0
5,1
+2
Eiropa
10,8
10,7
-1
Ziemeļamerika un Centrālā Amerika
7,9
8,0
+1
Dienvidamerika
8,6
8,0
-7
Okeānija
1,2
1,2
0
Pasaule
38,6
37,9
-2

ANO dati vēsta to, ka visstraujāk izzūd tropu meži Dienvidamerikā un meži Āfrikā.

Ieskatīsimies pasaules mežu dažādībā!

Baobabu mežs Madagaskarā. Foto: http://www.flickr.com/photos/23956165@N08/3655967731/
Kaindi ezera mežs Kazahstānā. Ezers izveidojās 1910. gadā zemestrīces rezultātā. Foto: http://www.flickr.com/photos/33269418@N08/3185435326/
Mirušais mežs Namībijā. Foto: http://www.flickr.com/photos/fotos-viagens/3008993315/
Priežu sils Kurzemē pie Baltijas jūras. Foto: www.panoramio.com/photo/7651076
Līkais mežs Polijā. Tiek uzskatīts, ka kropļotie stumbri ir cilvēka roku darbs. Rīcības motīvi nav zināmi.. Foto: www.flickr.com/photos/julianpencilliah/8203001220/
Mežs Melnkalnē. Foto: www.flickr.com/photos/jonasweb/31909628/
Mežs pie Briseles Beļģijā. Foto: www.flickr.com/photos/vainsang/5208915592/
Bērzu birzs Karēlijā. Foto: www.flickr.com/photos/msmarii/1247369601/
Mežs Aļaskā. Foto: www.flickr.com/photos/45121657@N06/8428026074/

Latvijai un mums ir ļoti paveicies.
Mums ir daudz mežu un tie ir brīnišķīgi.

Ziņas izveidotas 459

18 komentāri par “Mežs – brīnums dažādībā

  1. Tabulā var pielikt Latviju ar lielu – zīmi. Jo šādos izciršanas tempos mums jau daudzviet sācies neatgriezenisks efekts. Jo pēc izciršanas mainās ne tikai tiešā vieta, bet arī apkārtne un dzīvnieku daba. Līdzīgi ir ar lielajām meliorēšanām. Agrāk Latvijas upītēs bija daudz augstāks ūdens līmenis. Piemēram pirms 250 gadiem Slocene, kas tek cauri Tukumam, bija par 1,5m augstāks ūdens līmenis.

  2. Uldi,
    nevajag atkal sākt bŗket par to, ka Latvijā atkal viss notiek tā kā tam nevajag būt.

    http://www.youtube.com/watch?v=c7VESJcrWqc

    Ok, iespējams, tur esošā sistēma ir parādīts caur rozā brillēm un izpušķota, bet uzskatu, ka latvijā meža izciršana meliorācija ir normālā līmenī. Drīzāk jābaidās no Skandināvu pensijas fondiem, kas straujā tempā izpērk zemi tai skaitā mežus Latvijā.

  3. Tā jau zināju, ka pirmais komentārs būs no kāda bažīga Ulda, kurš norādīs, ka ja turpināsies … bla, bla, bla.
    Kad Uldis ir pēdējo reizi bijis mežā? Vai vari parādīt 5 gadus vecu cirsmu, kurā tagad nebūtu skaista jaunaudze??? Būs grūti. Ja koks ir izaudzis, tad tas ir jānocērt. Pretējā gadījumā tas nokaltīs un labuma nevienam.
    Nepūties skandināvu stabulē, domājiet ar galvu!

  4. Kādi brīnumdaiļi video, viss jau ir skaisti, tikai tas nav mežs, tā ir ražošana, industrija. Ja skatās uz to kā ražotni, naudas mašīnu, taisnība, viss notiek, tikai tā ir mežu daudzveidības iznīcināšana. Pēc skaitļiem arī viss ir burvīgi, bija x hektāri brīnišķīga meža, tā vietā tagad ir x+y% vienveidīgas jaundzes…

  5. >Kolumbs
    Latvijā praktiski nav pirmatnēju mežu. 99,5% ir stādīti vai dabiski atjaunojušies cirsmās vai līdumos. Tās procenta desmitdaļas, kas ir, tiek reāli aizsargātas.

  6. Vienīgais patiešām dabiskais mežs ir Moricsalas rezervātā Usmas ezerā. Apmēram tāda bija visa Latvijas tagadējā teritorija, pirms cilvēku ienākšanas un līdumu līšanas. Tad arī upēs bija lielākais nokrišņu ūdens pieplūdums, kuru nemazināja tagadējais iztvaikojums lauksaimniecības zemēs

  7. Es gan teiktu, ka lauksaimniecības zemes veicina noteci, bet mežs un purvi darbojas kā sūkļi. Izejot no tā, notecei jābūt lielākai. Cita lieta, ka varbūt pašu nokrišņu agrāk bija vairāk?

    Moricsala arī nav nekāda pirmatnējā – uz tās savulaik dzīvojuši cilvēki un arī lopi ganīti… arī tur ir problēma, ka bez noganīšanas zūd bioloģiskā daudzveidība. Tā lūk… Nekas nav melns vai balts

  8. Tagad atceros rudeni, kad devos sēņot, taču visas labās sēņu vietas pārvērtušās par izcirtumu. Tā jau daudzviet notiek un jaunais mežs arī nav tas labākais. Meža dzīvniekiem nav jau daudz pat kur sprukt. Un arī liela daļa koksnes aiziet zviedriem, kuriem jau vairs savu mežu nav. Un arī īstu pirmatnīgu mežu pasaulē diez vai vispār kaut cik ir atlicis.
    Meži vispār ir ļoti diskutējams jautājums, daudz jautājumu, atbildu maz.

  9. Tagad atceros rudeni, kad devos sēņot, taču visas labās sēņu vietas pārvērtušās par izcirtumu. Tā jau daudzviet notiek un jaunais mežs arī nav tas labākais. Meža dzīvniekiem nav jau daudz pat kur sprukt. Un arī liela daļa koksnes aiziet zviedriem, kuriem jau vairs savu mežu nav. Un arī īstu pirmatnīgu mežu pasaulē diez vai vispār kaut cik ir atlicis.
    Meži vispār ir ļoti diskutējams jautājums, daudz jautājumu, atbilžu maz.

  10. Ģirts komentē:

    25.03.2013 pulkst. 20:43(#)

    Uldi,
    nevajag atkal sākt bŗket par to, ka Latvijā atkal viss notiek tā kā tam nevajag būt.

    http://www.youtube.com/watch?v=c7VESJcrWqc
    —————–
    Vispār jau man ir līdzīgas domas, kā Uldim, jo ir gadījies diezgan padaudz paceļot, nevis tikai sēdēt Rīgā un ļoti uzkrītoši ir tas, ka daudzās vietās KILOMETRIEM tālu mežš ir izcirsts – nav pat atstāti jaunkoki – tikai celmi o.O – šur tur pat skata pēc ir atstāti pāris koki gar ceļu 😀 Nezinu kam tie meži piederēja – neesmu pētījis, bet “Latvijas Valsts Meži” manuprāt tomēr ir atbildīgs par to arī kā privātie izcērt mežus, nevis tikai savējos izcirst… vai arī es esmu iedomājies savādāk un nedomāju, ka ir iespējama tāda situācija, ka valsts uzņēmums tiek izmantots kā privātais… bet vispār man ir citas ziņas, par tiem, kas nodarbojās ar mežu izciršanu un tie nebija privātie.

    Kas attiecas uz argumentāciju – vai tiešām multene ir pareizā ar kuru pamatot savu pareizo viedokli? Valsts iestādes uzdevums ir izglītot – neapšaubāmi, bet nevajag krist galējībās un cerēt, ka viņa nodarbosies ar savas darbības kritizēšanu… man ir pieredze no vienas Latvijas iestādes kā tur notika(es aizmirsu īsto vārdu, bet nosauksim) pārbaudes… 🙂 Ja valsts iestādē notiek invertrizācija, darbības pārbaude, tad tikai tāpēc, lai tiktu no kāda vaļā “demokrātiskā” veidā… 😀 nē uz mani tas neattiecās – es tik tālu nemaz necerēju tikt, jo man riebjas jebkuras “sabiedriskās” organizācijas – viņu darbība nav optimizējama, jo tur neviens ne par ko neatbild.

  11. Skumji ar mežu baudīšanu ir mūsu emigrantiem Lielbritānijā, kur meži aizņem tikai 28 500 km2, Īrijā – 6 700 km2 un Islandē – 460 km2.
    ——
    Bez iekošanas galīgi nevar iztikt? Daba ārpus Latvijas ir skaista, bet latvieši – nē… 😀 maza tautiņa un tāpat nevar nonākt līdz normālai izpratnei, ka tieši tāpēc vajadzēja būt draudzīgākiem vienam pret otru…

    Islandē meži parādījās tikai pēc cilvēku ierašanās. UK un Īrijā es nesatrauktos par mežiem – viņiem tur ir problēmas ar labiem kokmateriāliem(mitrs klimats), bet meži – tie ir džungļi. Esmu bijis te dažās vietās netālu no pilsētām – tur koki tik biezi aug, ka nevar iziet cauri – liānas aug rokas resnumā… es pat sāku saprast, kāpēc no UK nāk angļu mauriņš.

    Jā viņi diezgan daudz izcirta mežus piemēram, Skotijā ap 60tajiem, bet tagad tos mežus stāda atpakaļ – pēc koka viņiem nekādas nepieciešamības, jo var paši nocirst un arī var ievest no Brazīlijas, bet no Latvijas ar esmu redzējis koksni, bet tikai tāpēc, ka laikam iepirkuši par šausmīgi lētu naudu(un tirgo kā malku).

  12. Latvijai un mums ir ļoti paveicies.
    Mums ir daudz mežu un tie ir brīnišķīgi.
    —————-
    Autors jūtami dzīvo idealizētā pasaulē un neseko tam, ka īpaši jau LVM(nemaz nepieminot privātos) ir iežogojuši mežus ar žogiem kuru garums stiepjas kilometros. Es saprastu, ja tas tiktu darīts lai aizsargātos no nelikumīgajiem mežu izcirtējiem, bet ja tie ir stiepļu žogi, vai arī koka ar stiepli pa virsu un tādi, ka tiem pāri nevar tikt ne brieži ne citi meža zvēri, kuri nav kokā kāpēji, un arī tantuks ar sēņu grozu(nemaz nerunājot par to, ka viņa vairs līdz mežam netiek, jo autobusa vairs nav), man vairs neliekas ka Latvijai ir paveicies… :/

    Nu tak ja jūs esiet tādi ģeogrāfi, paņemiet fotoaparātu un paceļojiet piknikā pa Latvijas mežiem un publicējiet savas bildes un būtu jauki, ja netiktu tā noslinkots un tiktu apskatītas arī nepatīkamās puses kas notiek ar Latvijas mežiem. Pliki % ir tikai statistikai un zem tās var sabāzt visu ko, bet dabā redzētais skar tevi personīgi… tas nav flickr 😉

  13. Izlasīju Jāni visus trīs Tavus komentārus.
    Vai nešķiet, ka no Tevis bišķi smird pēc tādas melnas, nomācošas dvingas.
    Laiks nomazgāties labās domās!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ierakstiet savu meklējamo atslēgvārdu vai frāzi un nospiediet taustiņu Enter, lai meklētu. Nospiediet taustiņu Esc, lai meklēšanu atceltu.

Atpakaļ uz augšu