Kosmosa izmantošana dažādām cilvēces vajadzībām ilgst jau vairāk nekā 50 gadus. Kosmosa izpēte un tā piedāvāto unikālo iespēju izmantošana joprojām ir sarežģīta un ļoti dārga.
Lai arī sākotnēji kosmosa iespēju izmantošana tika virzīta pamatā uz militāro mērķu sasniegšanu, mūsdienās aizvien vairāk kosmosa iespējas tiek izmantotas biznesa un komerciālo projektu vajadzībām.
Kosmoss piedāvā unikālu vidi dažādu jaunu tehnoloģiju, materiālu un aprīkojumu testēšanai un pilnveidošanai.
Ir virkne apstākļu, kas ir iegūstami tikai kosmosā:
• Milzīgas vibrācijas, trokšņu līmenis un karstums, kas notiek kosmosa kuģim vai satelītam paceļoties un nolaižoties.
• Bezsvara stāvoklis, vakuums, radiācija, aukstums, Saules ietekme u.c. kosmosa apstākļi.
Daudzas tehnoloģijas un arī produkti, kuri sākotnēji tika radīti militārajiem mērķiem kosmosā, pakāpeniski nonāk civilās dzīves sfērās, tādējādi tiek lietotas plašā sabiedrībā.
Ļoti raksturīga kosmosa iespēju izmantošana civilajā dzīvē it tā saucamo prototipu radīšana. Tipisks piemērs kosmosa iespēju līdzdalībai ir reaktīvās pasažieru lidmašīnas Airbus А380 prototipa radīšana.
Jau 20. gadsimta deviņdesmitajos gados koncerns Airbus S.A.S. uzsāka projektēšanas darbus pie lielizmēra divklāju reaktīvās pasažieru lidmašīnas izveides.
Izmantojot pētījumus un testus kosmosā, tika panākta daudzi tehnoloģiski uzlabojumi lidmašīnas konstrukcijā:
• Samazināts tās svars ar kompozītmateriāliem un uzlabotiem alumīnija sakausējumiem.
• Dzinējos izmantotas unikālas tehnoloģijas, kas ļauj būtiski samazināt degvielas patēriņu.
Airbus А380 prototipa izveide koncernam izmaksāja ap 16 miljardiem ASV dolāru. Sērijveida Airbus А380 cena ir 380 – 405 miljoni ASV dolāru un tas nozīmē, ka Airbus S.A.S. koncernam prototipa izveide izmaksāja 40 reizes dārgāk nekā nākošie sērijveida lidaparāti. Kosmosa iespēju izmantošana nav lēta, bet iegūtie rezultāti iespaido un ļoti bieži atmaksājas.

Kopš kosmosa iespēju izmantošanas pirmsākumiem notiek nepārtraukts kāpums biznesa un civilo mērķu vajadzību nodrošināšanai kosmosā. Ja 1998. gadā civilajiem un biznesa mērķiem tika orientēti 38% no visiem kosmosa lidojumiem, tad 2009. gadā šādu lidojumu īpatsvars bija jau 64%. Milzīgajiem naudas līdzekļiem, kuri sākotnēji tika ieguldīti militāro vajadzību nodrošināšanai ar laiku ir vismaz daļēji jāatpelnās civilo sfēru lietošanā.
Ir vispārzināmas lietas, no kurām visa pasaules sabiedrība gūst labumu, izmantojot kosmosa iespējas, – sakaru nodrošināšana, televīzija, satelītattēlu ieguve, vides novērojumu un brīdinājumu sistēmas u.c.
Izmantojot pētījumus kosmosā, ir panākti ievērojami uzlabojumi medicīnā zīdaiņu pēkšņas nāves sindroma samazināšanā, osteoporozes ārstēšanā, ādas vēža atklāšanā u.c.
NeoGeo.lv informēs par dažiem produktiem, kuru izveidei un pilnveidošanai ir palīdzējis kosmoss un tā radītās iespējas.
Kopā šādu produktu ir tūkstošiem.
Izmantošanas pirmsākums kosmosā | |
---|---|

Foto: http://www.flickr.com/photos/49338050@N02/

Foto: http://www.flickr.com/photos/26252149@N00/

Foto: http://www.london.diplo.de
Tas ir tikai neliels uzskaitījums tam, ko kosmosa izpēte ienes mūsu ikdienā.
Jo tālāk dzīvosim, jo būs vēl interesantāk …
Apmeŗam trešdalai gan nepiekritīšu, neiztur nekādu kritiku.
Vel no zināmajioem, ietinamā plēve arī nāk no NASA.