Neapdzīvotās salas

Robinsona Krūzo sala (Čīle). Avots: www.flickr.com Marylou Badeaux’s photostream

Kurš gan nav lasījis Daniela Defo romānu „Robinsons Krūzo” vai skatījies romāna ekranizējumus TV un kino?
Kur atrodas sala, kurā Robinsons Krūzo mita 28 gadus?
Romāns ir tā autora Daniela Defo fantāzijas auglis, kura pamatā ir patiess atgadījums ar skotu jūrnieku Aleksandru Selkērku, kurš pēc konflikta uz kuģa 1704. gadā tika izsēdināts uz Masatjeras salas Klusajā okeānā. Uz šīs neapdzīvotās salas Aleksandrs Selkērks nodzīvoja 4 gadus un 4 mēnešus, līdz to pamanīja garāmbraucošs kuģis un izglāba.
1966. gadā salu pārdēvēja par Robinsona Krūzo salu. Tā atrodas ap 670 km no Čīles krastiem. Sala ir 93 km² liela un pašreiz tajā dzīvo ap 600 iedzīvotāju.
Robinsona Krūzo sala | Neogeo.lv
Robinsona Krūzo sala

Neapdzīvotas salas noslēpumainība un romantika vienmēr ir saistījusi daudzus. It īpaši Latvijas iedzīvotājus, kuriem ar nopietna izmēra salām ir gauži nepaveicies. Jūrā mums nav salu. Tomēr mums ir daudzas salas ezeros un arī upēs. Lai arī tās nav tik lielas kā Robinsona Krūzo sala, taču dažas no Latvijas ezeru salām varētu būt ļoti noderīgas vientuļnieku dzīvei.
NeoGeo piedāvā lasītājiem iepazīties ar dažām skaistākajām Latvijas ezeru neapdzīvotām salām.

KURZEME

Ventspils novada Usmas pagasta Usmas ezera atrodas Viskūžu sala, kas ir lielākā ezeru sala Latvijā. Tās platība – 3,1 km². Īsti par neapdzīvotu gan to nevar nosaukt, jo salas dienvidu daļā ir viensēta „Pārupi”.
Gandrīz visu salu klāj priežu mežs. Salas relatīvais augstums virs ezera līmeņa ir 10 m. Salas dienvidu galā ir nelielas pļavas, un uz salas ir pat sava upīte.
Sala ir iekļauta Viskūžu salas dabas liegumā.
Viskūžu sala | Neogeo.lv
Viskūžu sala

LATGALE

Aglonas novada Aglonas pagasta Cirīša ezerā ir Upursala, kuras platība ir ap 19 ha. Visu salu klāj apšu un priežu mežs.
Upursalas rietumu daļā atrodas sens latgaļu pilskalns – Upurkalns. Arheoloģiskos izrakumos pie tā ir konstatētas senas apmetnes pazīmes – atrastas trauku lauskas, akmens kalts un citi priekšmeti. Upurkalns ir par 17 m augstāks nekā ezera līmenis. Arī salas dienvidu daļā ir liels paaugstinājums, kas atrodas 20 m virs ezera līmeņa. Upursalas forma atgādina ieliektu E burtu, tāpēc salai ir izveidojies skaists ezera līcītis.
Upursala ir iekļauta Valsts aizsargājamo dabas teritoriju sarakstā.
Upursala | Neogeo.lv
Upursala

Dagdas novada Ezernieku pagasta Ežezerā atrodas skaistā mežainā Lielā (Lāču) sala. Salas platība ir ap 47 ha. Salu klāj priežu, kļavu, ozolu, gobu un ošu mežs. Salas relatīvais augstums virs ezera līmeņa ir 2 m.
Pagājušajā gadsimtā sala bija apdzīvota – tur atradās apkārtnes vecākā viensēta, kas celta bez naglām. Pašreiz mājas vieta ir praktiski izzudusi.
Blakus Lielajai (Lāču) salai atrodas arī divas mazākas salas – Āpšu un Kārklu saliņas.
Ežezers ir salām bagātākais ezers Latvijā. Tajā atrodas 36 salas.
Ežezers | Neogeo.lv
Ežezers

VIDZEME

Madonas novada Vestienas pagasta Kālezerā atrodas mežainu un paugurainu salu grupa – Tolkas un Lielā Vestienas sala. Tolkas salas platība ir ap 18 ha, bet Lielās Vestienas salas – 9 ha. Abas salas ir klātas ar egļu mežu, kurā aug arī ozoli, liepas un oši. Abas salas ir ļoti paugurainas. Tolkas salas relatīvais augstums virs ezera līmeņa ir 18 m, bet Lielās Vestienas salai – 28 m.
Kālezers | Neogeo.lv
Tolkas un Lielā Vestienas salas Kālezerā

Mūsdienās uz pasaules vairs nav atlicis tik daudz neapdzīvotu salu kā Robinsona Krūzo laikā. Uz daudzām salām apmetās dzīvot cilvēki. Tikai ļoti attālās vietās un grūtu klimatisko apstākļu zonās vēl ir sastopamas liela izmēra neapdzīvotas salas.
NeoGeo sniedz ieskatu par dažām pasaules neapdzīvotām salām, un mūsu lasītājiem ir iespēja izlemt, vai tie vēlētos tur nokļūt Robinsona Krūzo lomā.

Mums kaimiņos esošā Igaunija ir bagāta ar salām Baltijas jūrā.
Starp Muhu un Hījumā salām Baltijas jūrā atrodas akmeņaina un kadiķiem noaugusī Korgelaida sala. Tā ir neapdzīvota, un tās platība ir 16 ha.
2000.gadā uz šīs salas notika realitātes televīzijas šovs „Robinsoni”, kurā piedalījās 5 igauņi, 5 latvieši un 5 lietuvieši. Šova dalībnieki savā starpā sacentās prasmē izdzīvot. Uzvarēja latviete Zane Mukāne, kas arī ieguva galveno balvu – automašīnu “Mazda”.
Korgelaida sala | Neogeo.lv
Korgelaida sala

Adrijas jūrā atrodas Galešnjakas sala, kas pieder Horvātijai. Sala ir neapdzīvota, bet savu popularitāti pasaulē tā ir ieguvusi, pateicoties savai sirds formai.
Galešnjakas sala | Neogeo.lv
Galešnjakas sala

Atlantijas okeānā Dānijai piederošajās Fēru salās esošā Litla Dinum sala, kas būtībā ir milzu klints bluķis. Vai Robinsons Krūzo šeit vēlētos nokļūt?
Litla Dinum sala | Neogeo.lv
Litla Dinum sala

Arī Atlantijas okeānā pie Īslandes dienvidu krasta esošā Sirdsejas sala, kas ir viens vienīgs vulkāns, nebūtu vēlama nevienam, kas vēlētos pabūt uz vientuļas salas.
Sirdsejas sala | Neogeo.lv
Sirdsejas sala

Jebkuram ceļotājam un vientulību mīlošam cilvēkam NeoGeonovēl nokļūt uz Indijas okeānā esošās Britu teritorijas Egmonta salas – pasakaina atolu sala ar tropu mežu un korāļu rifu līci.
Lai mums nekad nepazūd romantikas un piedzīvojumu gars!
Egmonta sala | Neogeo.lv
Egmonta sala

Ziņas izveidotas 443

9 komentāri par “Neapdzīvotās salas

 1. Jā tā ir Kolkas bākas sala.
  6 km jūrā uz ziemeļiem no Kolkas raga.
  Sala ir mākslīgi veidota.
  Varbūt savest vēl akmeņus un uzbūvēt lielāku salu?

 2. Vai uz Kolkas bākas salas var kaut kā nokļūt? Vai tur tiek vesti ekskursanti, vai arī jāpiekukuļo kāds vietējais zvejnieks?

 3. Atbilde Brendai.
  Ja ir interese ieteiktu pazvanīt un noskaidrot uz Kolkasraga apmeklētāju informācijas centru – tālr. 29149105

 4. Brie, jūsu zināšanai – ne visi skatās tieši to pašu kanālu vienā laikā ar jums un tieši to pašu raidījumu, ko jūs. Dažiem, kā, piemēram, man, televizora nav vispār, taču tā dēļ nekādus apgrūtinājumus pie dvēseles vēl nebiju jutusi.

  NeoGeo, paldies par informāciju! Jūs, kā vienmēr, esat lieliski!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ierakstiet savu meklējamo atslēgvārdu vai frāzi un nospiediet taustiņu Enter, lai meklētu. Nospiediet taustiņu Esc, lai meklēšanu atceltu.

Atpakaļ uz augšu