Neglītākā ēka pie Baltijas jūras…

Interneta vidē eksistē termins, kas piesaista uzmanību – “Neglītākā ēka Krievijā”. Papētot tuvāk, izrādās, ka runa ir par t.s. Padomju namu (Дом Советов) Kaļiņingradā (Krievijas Federācija), kas ir uzbūvēta kādreizējās Kēnigsbergas pils vietā (precīzāk uz A no tās, bijušā vaļņa rajonā).

Kēnigsbergas pils pirmoreiz dokumentos minēta 1255. gadā, kad to dibināja Vācu jeb Teitoņu ordenis. Daudzus gadsimtus pils kalpoja par ordeņa lielmestru, vēlāk Prūsijas valdnieku rezidenci. Iesākumā tā bija koka pils, vēlāk to pārbūvēja no akmens un ķieģeļiem. Kēnigsbergas pili īpaši pārbūvēja un paplašināja 16. un 18. gadsimtā. Viena no pils slavenākajām telpām bija t.s. Moskovitu zāle (šeit tikusi uzņemta Pētera I diplomātiskā misija), kura ilgu laiku bija viena no lielākajām zālēm Vācijā (garums 83,5 m, platums 18 m; bez pīlāriem). Visas kādreizējās Kēnigsbergas simbols bija neogotiskā stilā celtais Pils tornis (19. gs. 60-tie gadi).

Kēnigsbergas pils iekšējais pagalms. 20. gs. sākums

Nozīmīgi notikumi pils vēsturē:
1457 – pils kļūst par Vācu ordeņa lielmestra rezidenci
1701 – pils baznīcā kronēts pirmais Prūsijas karalis Frīdrihs I
1924 – pilī tika izveidots Prūsijas muzejs
1942-44 – pilī eksponēja Dzintara istabu

Kēnigsbergas pils tika pilnībā iznīcināta 1944. – 1945. gadā, kad iesākumā britu aviācija veica plašu Kēnigsbergas bombardēšanu un vēlāk Padomju armijas vērienīgas artilērijas uguns aizsegā notika Kēnigsbergas ieņemšana. No greznās pils palika vien drupas.

Kēnigsbergas pils drupas. 1949. gads. Avots: canitz.org

Pēc 2. pasaules kara Kēnigsberga un teritorija ap to tika pievienota Padomju Savienībai. Pilsēta tika pārdēvēta par Kaļiņingradu un tika izveidots Kaļiņingradas apgabals.
Vairāk nekā 20 gadus Kēnigsbergas pils drupas pilsētniekiem bija acīmredzams atgādinājums par kara šausmām, bet 1968. gadā pēc L.Brežņeva rīkojuma tās tika pilnībā nojauktas. Kā viens no argumentiem drupu nojaukšanai tika minēts pamatojums “izdzēst no padomju pilsoņu atmiņas Prūsijas militārisma un fašisma simbolu”.

Nojaukto drupu vietā 1970. gadā uzsāka būvēt Padomju māju (arh. Ļ.Misožņikovs), kurā tika paredzēts izvietot Kaļiņingradas centrālo partijas administrāciju. Tās būvniecība 20. gadsimta 80. gados tika apstādināta finanšu trūkuma dēļ, kā arī atklājās tehniskas problēmas, kas saistītas ar pazemē zem celtnes esošo Kēnigsbergas pils pagrabu un pazemes tuneļu iebrukšanu.
Tā šis Padomju nams nepabeigts nostāvēja līdz 2005. gadam, kad uz Kaļiningradas 750 gadu jubileju un Krievijas prezidenta V.Putina vizīti tika nolemts celtni no ārpuses nokrāsot un ielikt logus. Iekšpusē viss palika nepabeigts. Izcils „mānīga spožuma” piemērs tradicionālā postpadomju stilā!

Padomju nams. 2008. gads. Avots: www.flickr.com ScottishColin’s photostream

Līdz pat šodienai izcili greznas un nopostītas pils vietā stāv kroplīgs un nepabeigts Padomju nams, kuru būvē nu jau 40 gadus. Vietējie iedzīvotāji to ir nodēvējuši par „Ierakto robotu” (Закопаний робот), bet vācu tūristi par Jauno Kēnigsbergas pili.

Viens no Kēnigsbergas pils atjaunošanas un pilsētas jaunā centra variantiem. Makets. 2007. gads.
avots: offtop.ru/castles

2010. gadā Kaļiņingradas mērija izsludināja starptautisku konkursu par Kēnigsbergas pils atjaunošanu. Padomju mājas liktenis joprojām ir neskaidrs. Dažādi Kaļiņingradas centra rekonstrukcijas varianti paredz gan Padomju mājas demontāžu, gan arī iespēju to modernizēt, iekļaujot augstceltņu rajonā.

Pastāv viena no versijām, ka 2. pasaules karā no Ļeņingradas izvestā Dzintara istaba ir paslēpta kaut kur Kaļiņingradas pagrabos. 2. pasaules kara laikā vācu armija istabu izveda uz Kēnigsbergu, kur tā tika eksponēta Kēnigsbergas pilī. Dzintara istaba tikusi redzēta vēl mēnesi pirms padomju karaspēka uzbrukuma pilsētai. Pēc tam tā it kā esot demontēta, iesaiņota kastēs un bez pēdām pazudusi. Daži pētnieki ir izteikuši pieņēmumu, ka Dzintara istaba padomju armijas uzbrukuma laikā ir iznīcināta ugunsgrēkā Kēnigsbergas pilī.

Bet varbūt Dzintara istaba tomēr atrodas pagrabos zem Padomju mājas?

Kura, jūsuprāt, ir neglītākā ēka Latvijā?

Ja jums ir savas domas, tad sūtiet savu versiju izmantojot zemāk esošo aptaujas formu (vai rakstiet komentāros). Pēc mēneša apkoposim rezultātus un izveidosim Latvijas neglītāko ēku topu. Protams, ja būs bijusi pietiekoši liela aktivitāte …

Nosūtīt savu versiju par neglītāko ēku Latvijā

Ziņas izveidotas 434

24 komentāri par “Neglītākā ēka pie Baltijas jūras…

 1. Ja sabiedriska ēka, tad Triangula bastions.

  Bet daudz vairāk man acīs griežas daudzas privātmājas un dzīvokļu mājas. Īpaši daudz dīvainas gaumes var apskatīt Jūrmalā. Tur ir dažās tāāādas pērles ar zilim jumtiem un fasādēm…

 2. Ja par Rīgas centru, tad pilnīgs sviets ir Kamarina nams, tas pats Triangula bastions.
  Nezinu, kā sauc to zilo briesmīgo ēku blakus Radissonam .

 3. Piekrītu par Kamarina namu… Prasti uzbūvēts nams vienā no prestižākajiem Rīgas rajoniem… Triangula bastionu jau laikam nekas nepārspēs….

 4. Vēl jau mums ir Šēnberga cukurtrauks(Centra Nams), ēka blakus Galerijai Centrs, liela daļa lielveikalu(hipermārketu).

 5. Braucot no Jūrmalas un iebraucot Rīgā, dzelzceļa pārvada labajā pusē (Pārdaugavā) ir pretīga zila māja ar tornīšiem (Atgādina kautkādu Super-Mario pili 🙂 )

 6. Drausmīgi grūti no tiem šausmoņiem izraudzīties visšausmīgāko… Triangula bastions, Kamarina nams, kaste pie Universālveikala, Mercedes-Benz centra Krasta ielā… varētu turpināt un turpināt…

 7. a man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man po

 8. Lai taču krievi jauc to kropli nost un atjauno Kēnigsbergas pili kaut vai PKZ izpildījumā.

  Kamarina namam kā tādam nav ne vainas. Atbilstošā vietā, piem. Dzirnavu/Tērbatas/Blaumaņa/Čaka ielu apkārtnē tas izskatītos super. Rātslaukumam tas vnk ir par lielu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ierakstiet savu meklējamo atslēgvārdu vai frāzi un nospiediet taustiņu Enter, lai meklētu. Nospiediet taustiņu Esc, lai meklēšanu atceltu.

Atpakaļ uz augšu