Interneta vidē eksistē termins, kas piesaista uzmanību – “Neglītākā ēka Krievijā”. Papētot tuvāk, izrādās, ka runa ir par t.s. Padomju namu (Дом Советов) Kaļiņingradā (Krievijas Federācija), kas ir uzbūvēta kādreizējās Kēnigsbergas pils vietā (precīzāk uz A no tās, bijušā vaļņa rajonā).

Nozīmīgi notikumi pils vēsturē:
1457 – pils kļūst par Vācu ordeņa lielmestra rezidenci
1701 – pils baznīcā kronēts pirmais Prūsijas karalis Frīdrihs I
1924 – pilī tika izveidots Prūsijas muzejs
1942-44 – pilī eksponēja Dzintara istabu
Kēnigsbergas pils tika pilnībā iznīcināta 1944. – 1945. gadā, kad iesākumā britu aviācija veica plašu Kēnigsbergas bombardēšanu un vēlāk Padomju armijas vērienīgas artilērijas uguns aizsegā notika Kēnigsbergas ieņemšana. No greznās pils palika vien drupas.

Pēc 2. pasaules kara Kēnigsberga un teritorija ap to tika pievienota Padomju Savienībai. Pilsēta tika pārdēvēta par Kaļiņingradu un tika izveidots Kaļiņingradas apgabals.
Vairāk nekā 20 gadus Kēnigsbergas pils drupas pilsētniekiem bija acīmredzams atgādinājums par kara šausmām, bet 1968. gadā pēc L.Brežņeva rīkojuma tās tika pilnībā nojauktas. Kā viens no argumentiem drupu nojaukšanai tika minēts pamatojums “izdzēst no padomju pilsoņu atmiņas Prūsijas militārisma un fašisma simbolu”.
Nojaukto drupu vietā 1970. gadā uzsāka būvēt Padomju māju (arh. Ļ.Misožņikovs), kurā tika paredzēts izvietot Kaļiņingradas centrālo partijas administrāciju. Tās būvniecība 20. gadsimta 80. gados tika apstādināta finanšu trūkuma dēļ, kā arī atklājās tehniskas problēmas, kas saistītas ar pazemē zem celtnes esošo Kēnigsbergas pils pagrabu un pazemes tuneļu iebrukšanu.
Tā šis Padomju nams nepabeigts nostāvēja līdz 2005. gadam, kad uz Kaļiningradas 750 gadu jubileju un Krievijas prezidenta V.Putina vizīti tika nolemts celtni no ārpuses nokrāsot un ielikt logus. Iekšpusē viss palika nepabeigts. Izcils „mānīga spožuma” piemērs tradicionālā postpadomju stilā!

Līdz pat šodienai izcili greznas un nopostītas pils vietā stāv kroplīgs un nepabeigts Padomju nams, kuru būvē nu jau 40 gadus. Vietējie iedzīvotāji to ir nodēvējuši par „Ierakto robotu” (Закопаний робот), bet vācu tūristi par Jauno Kēnigsbergas pili.

avots: offtop.ru/castles
2010. gadā Kaļiņingradas mērija izsludināja starptautisku konkursu par Kēnigsbergas pils atjaunošanu. Padomju mājas liktenis joprojām ir neskaidrs. Dažādi Kaļiņingradas centra rekonstrukcijas varianti paredz gan Padomju mājas demontāžu, gan arī iespēju to modernizēt, iekļaujot augstceltņu rajonā.
Pastāv viena no versijām, ka 2. pasaules karā no Ļeņingradas izvestā Dzintara istaba ir paslēpta kaut kur Kaļiņingradas pagrabos. 2. pasaules kara laikā vācu armija istabu izveda uz Kēnigsbergu, kur tā tika eksponēta Kēnigsbergas pilī. Dzintara istaba tikusi redzēta vēl mēnesi pirms padomju karaspēka uzbrukuma pilsētai. Pēc tam tā it kā esot demontēta, iesaiņota kastēs un bez pēdām pazudusi. Daži pētnieki ir izteikuši pieņēmumu, ka Dzintara istaba padomju armijas uzbrukuma laikā ir iznīcināta ugunsgrēkā Kēnigsbergas pilī.
Bet varbūt Dzintara istaba tomēr atrodas pagrabos zem Padomju mājas?
Kura, jūsuprāt, ir neglītākā ēka Latvijā?
Ja jums ir savas domas, tad sūtiet savu versiju izmantojot zemāk esošo aptaujas formu (vai rakstiet komentāros). Pēc mēneša apkoposim rezultātus un izveidosim Latvijas neglītāko ēku topu. Protams, ja būs bijusi pietiekoši liela aktivitāte …
Es balsoju par Triangula bastionu.
Ja sabiedriska ēka, tad Triangula bastions.
Bet daudz vairāk man acīs griežas daudzas privātmājas un dzīvokļu mājas. Īpaši daudz dīvainas gaumes var apskatīt Jūrmalā. Tur ir dažās tāāādas pērles ar zilim jumtiem un fasādēm…
Ja par Rīgas centru, tad pilnīgs sviets ir Kamarina nams, tas pats Triangula bastions.
Nezinu, kā sauc to zilo briesmīgo ēku blakus Radissonam .
Piekrītu par Kamarina namu… Prasti uzbūvēts nams vienā no prestižākajiem Rīgas rajoniem… Triangula bastionu jau laikam nekas nepārspēs….
Vēl jau mums ir Šēnberga cukurtrauks(Centra Nams), ēka blakus Galerijai Centrs, liela daļa lielveikalu(hipermārketu).
Braucot no Jūrmalas un iebraucot Rīgā, dzelzceļa pārvada labajā pusē (Pārdaugavā) ir pretīga zila māja ar tornīšiem (Atgādina kautkādu Super-Mario pili 🙂 )
Esmu rīdzinieks un man jau nepatīk kroplīgais Triangula bastions.
Zemkopības ministrijas ēka
Es ar balsoju par to briesmīgo zili zaļo ēku blakus SAS Radisson viesnīcai.
viennozīmīgi Triangula bastions
Drausmīgi grūti no tiem šausmoņiem izraudzīties visšausmīgāko… Triangula bastions, Kamarina nams, kaste pie Universālveikala, Mercedes-Benz centra Krasta ielā… varētu turpināt un turpināt…
Tā kaste tiek nojaukta.
Viss stacijas laukums un pati stacija, kā arī Stockmans. Par pilsētainavu tur nekas nav domāts.
Īsts balagāns.
konkurss par neglitākajām ēkām Rīgā un Latvijā:
http://www.a4d.lv/lv/tags/biete/
1. vietā Triangula bastions
man patīk tā māja bildē, nopietni!
a man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man poa man po
Lai taču krievi jauc to kropli nost un atjauno Kēnigsbergas pili kaut vai PKZ izpildījumā.
Kamarina namam kā tādam nav ne vainas. Atbilstošā vietā, piem. Dzirnavu/Tērbatas/Blaumaņa/Čaka ielu apkārtnē tas izskatītos super. Rātslaukumam tas vnk ir par lielu.
Superīgs raksts, liels paldies! Bija tiešām interesanti. 🙂
kapec uzskata ka si eka ir neglita
Njā, esmu uz šo monstru skatījies no viesnīcas tilta galā.
ja tur kāds ēkā paliktu pa nakti.Tad mēs visi būtu sabījušies.Tani eka ir pilns ar spokiem noteikti.
ja tur kāds ēkā paliktu pa nakti.Tad mēs visi būtu sabījušies.Tani eka ir pilns ar spokiem noteikti.
Zinātņu akadēmija.