Droši vien, ka katrs no mums kādreiz ir pagaršojis lazdu riekstu krēmu „Nutella”.
Uzziņai:
• „Nutella” ir Itālijas uzņēmuma „Ferrero” zīmols lazdu riekstu krēmam, kurš tirgū tika ieviests 1964. gadā.
• 1946. gadā itāļu maiznieks Pjetro Ferrero (Pietro Ferrero) nodibināja konditorejas uzņēmumu „Ferrero” un šajā pašā gadā saražoja un pārdeva pirmos 300 kg lazdu riekstu pastu, kuras nosaukums bija “Pasta Gianduja”. Sākotnēji šī pasta bija cieta, taču 1951. gadā „Ferrero” sāka pārdot pastas krēmveida versiju ar nosaukumu “Supercrema”.
• 1963. gadā, Pjetro Ferrero dēls Mikele Ferrero (Michele Ferrero) pārdošanā palaida pārveidotu „Supercrema” versiju, kurai tika mainīts arī nosaukums uz “Nutella”. Šis saldais krēms pakāpeniski ieguva lielu popularitāti visā pasaulē.
• Galvenās „Nutella” sastāvdaļas:
– cukurs (56%),
– palmu eļļa (19%),
– lazdu rieksti (13%),
– kakao (7,4%),
– vājpiena pulveris (6,6%),
– sūkalu pulveris, lecitīns un vanilīns.
• Daudzās pasaules valstīs „Nutella” tiek pārdots kā “lazdu riekstu krēms”. Saskaņā ar Itālijas tiesību aktiem, krēms nevar tikt marķēts kā šokolādes krēms, jo tas neatbilst minimālajām kakao daļinu koncentrācijas kritērijam produktā.
• „Ferrero” savu produktu ražošanai patērē 25% no lazdu riekstu pasaules tirgus piedāvājuma. Katrā „Nutellas” 350 gramu bundžā ir 46 grami grauzdētu un samaltu lazdu riekstu jeb ap 30 lazdu riekstu.
• Mūsdienās „Nutellu” pārdod 75 pasaules valstīs.
NeoGeo.lv bija interesanti izpētīt ne jau pašu šo saldo produktu, bet tā ražošanas ģeogrāfiju, kura ir izteikts piemērs liela apjoma produktu ražošanas globalizācijai gan produkta izejvielu iegūšanā, gan produkta ražošanā un izplatīšanā.
Lai arī „Ferrero” galvenā mītne atrodas Itālijā netālu no Turīnas Pino-Torinezē, taču krēma ražošanas rūpnīcas atrodas visā pasaulē – Eiropā (Polijā, Vācijā, Itālijā, Krievijā, Francijā), Ziemeļamerikā (Kanādā), Dienvidamerikā (Brazīlijā, Argentīnā) un Austrālijā.
Krēma izgatavošanai nepieciešamie lazdu rieksti tiek audzēti Turcijā, palmu eļļa – Malaizijā; kakao – Nigērijā; cukurs – Brazīlijā un Eiropā, vaniļas aromatizētājs – Francijā. Plastmasas pudeles krēma iepildei un pienu krēma ražošanai piegādā daudzas pasaules valstis.
Ļoti foršs raksts. Pat pabrīnijos, cik ļoti tāda Nutella raksturo pasaules rūpniecību. Varētu ņemt citu produktu (piem. automašīnu), bet tos varētu būt grūtāk un neuzskatāmāk analizēt kā šo.
jautājums ko neražo Polijā, man liekas, ka tur atrodas visu lielāko ražotāju ražotnes
Pēc šīs Polijas piebildes rodas patiess jautājums, vai šie daļēji nekonkurē Ķīnu ārā…
Lūdzu jaunu karti ar ražotnēm Polijā…
Nekad nebiju iedziļinājies sastāvā, bet tagad sapratu, kādēļ šis “produkts” man negaršo. Tur tak gandrīz nekā nav no riekstiem… Man vispār patīk saldas lietas, taču Nutellas šķebinošais saldums ir kaut kas īpašs. Kārtējais sasaldinātais lētu izejvielu maisījums, lai karinātu makaronus uz ausīm tupam patērētājam. Kā CocaCola, RedBull un tamlīdzīgas sugas produkti. Bet raksts pats par sevi labs.
19% palmu eļļas?! Esi sveicināts, holesterīn!