Pasaule kājām gaisā

It kā pašsaprotama lieta – kartes augšā ir ziemeļi, kartes apakšā – dienvidi, bet, ja izveidosim karti otrādi ar dienvidiem augšā un ziemeļiem apakšā, tā tāpat būs pareiza, jo abos gadījumos tie ir tikai pieņēmumi.

Kartes, kurās mainīts tās vispārpieņemtais ziemeļu virziens, sauc par reversajām kartēm.

Par to, ka kartes tiek orientētas uz ziemeļiem, varam pateikties 2. gadsimta astronomam, matemātiķim un ģeogrāfam Klaudijam Ptolemajam.

Klaudijs Ptolemajs (90. – 168.g.). Avots:www.wikipedia.org

Viņš bija slavens ar savu ģeocentrisma ideju, kas pieņēma, ka Zeme atrodas pasaules centrā un pārējie debess ķermeņi griežas ap to.
Ptolemajs bija izveidojis arī pasaules kartes, kuras tomēr bijušas ne visai precīzas, toties tās turpmākajos gadsimtos kļuvušas par nozīmīgiem piemēriem jaunu karšu izveidē. Ptolemajs savos darbos arī norāda, kā veidot kartes, iedibināja karšu sagatavošanas pamatprincipus, pēc kuriem turpmākajos gadsimtos vadās jauno paaudžu ģeogrāfi un kartogrāfi.
Ziemeļi Ptolemaja kartēs atrodas kartes augšpusē, kas, iespējams, saistīts ar to, ka Ziemeļu puslodes teritorijas tajā laikā bija labāk zināmas un arī praktiskā karšu lietošana šādā veidā sanāca daudz ērtāka.

15. gs. rekonstruētā Ptolemaja pasaules karte. Avots: www.wikipedia.org

Jāatzīmē, ka ne vienmēr karšu veidošanā sekots Ptolemaja piemēram. Viduslaikos bieži parādās arī kartes, kuru augšdaļā ir austrumi, kas saistīts ar tā laika ekspansiju uz austrumiem.

Mūsdienās Dienvidu puslodē dzīvojošo skaits pieaudzis tiktāl, ka, iespējams, šī Ptolemaja pirms diviem tūkstošiem gadu ieviestā kartība tiks izjaukta. Turklāt arvien biežāk parādās kartes, kuru augšējā malā ir dienvidi, bet ziemeļi ir apakšā.

Reversās vai otrādi apgrieztās kartes bieži tiek arī veidotas, lai vienkārši parādītu, ka Ziemeļu virziens kartē ir tikai pieņēmums. Lai arī reversās kartes ir dažādas, bieži tās veido ar centru Indonēzijā un tās austrumu un dienvidu malās esošajām Eiropu un Ameriku.

NeoGeo.lv piedāvā lasītājiem savu reversās kartes variantu, un atliek piebilst, ka arī pārvietošanās pa karti ir reversa un kreisais – labais virziens ir mainīts.

Ziņas izveidotas 444

8 komentāri par “Pasaule kājām gaisā

  1. Austrumi viduslaikos augšā bija nevis dēļ k-kādas mistiskas ekspansijas, bet gan tādēļ, ka pēc tā laika gudro domām austrumos atradās Ēdenes dārzs, kuram, bez šaubām, jāatrodas kartes augšpusē.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ierakstiet savu meklējamo atslēgvārdu vai frāzi un nospiediet taustiņu Enter, lai meklētu. Nospiediet taustiņu Esc, lai meklēšanu atceltu.

Atpakaļ uz augšu