Saskaņā ar jaunāko Theme Index un Museum Index ziņojumu puse no visvairāk apmeklētākajiem muzejiem visā pasaulē 2022. gadā atradās Apvienotajā Karalistē vai Amerikas Savienotajās Valstīs.
Lūk 2022. gadā visapmeklētāko pasaules muzeju saraksts:
1. vietā un ilgstoši ir Luvras muzejs. Tas atrodas Francijas galvaspilsētā Parīzē. Luvras muzeja kolekcija sastāv no aptuveni 35 000 mākslas darbiem no aizvēstures līdz 19. gadsimta beigām. Muzeja kopējā platība ir 60 600 kvadrātmetri. Luvrā atrodas slavenākā Leonardo da Vinči glezna “Mona Liza”, kā arī citi viņa darbi. Tur atrodas arī tādu slavenu gleznotāju kā Rembranta, Pītera Paula Rubensa un Ticiāna darbi. 2022. gadā muzeju apmeklēja 7,7 miljoni skatītāju.
2. vietā ir Vatikāna muzejs. Tas ir 1506. gadā dibināts mākslas muzeju komplekss, kas atrodas Vatikāna teritorijā. Muzejos izstādīti mākslas darbi no Romas pāvestu gadsimtiem veidotās kolekcijas. Šeit atrodas vairāki no vispazīstamākajiem antīkās tēlniecības un renesanses laika darbiem. Muzeju kolekcijā ir apmēram 70 000 darbu, no kuriem 20 000 ir publiski izstādīti. Kolekcija izstādīta 54 galerijās. Muzeju kompleksā ietilpst arī Siksta kapela ar Mikelandželo un citu Renesanses mākslinieku freskām un griestu gleznojumiem. 2022. gadā muzeju apmeklēja 5,1 miljoni skatītāju.
3. vietā ir Londonas Dabas vēstures muzejs. Muzejā glabājas apmēram 80 miljoni dabas izcelsmes priekšmetu, to starpā milzīgas botānikas, entomoloģijas, zooloģijas, paleontoloģijas un mineraloģijas kolekcijas. Vairākām kolekcijām ir arī kultūrvēsturiska vērtība, piemēram, šeit glabājas Čārlza Darvina savāktie materiāli. 2022. gadā muzeju apmeklēja 4,7 miljoni skatītāju.
4. vietā ir Britu muzejs. Muzejs, kurš atrodas Apvienotās Karalistes galvaspilsētā Londonā ir vispusīgs nacionālais muzejs ar sevišķi ievērojamām kolekcijām arheoloģijā un etnogrāfijā. 2022. gadā muzeju apmeklēja 4,1 miljoni skatītāju.
5. vietā ir Nacionālais dabas vēstures muzejs. Muzejs atrodas Vašingtonā, ASV. Muzejs ir dibināts 1910. gadā, galvenā ēka ir vairāk nekā 123 000 kvadrātmetru liela, izstāžu kopējā platība ir 33 000 kvadrātmetri. Nacionālā dabas vēstures muzeja kolekcijā ir 126 miljonu augu, dzīvnieku, fosiliju, minerālu, akmeņu, meteorītu un dažādu artefaktu paraugu. 2022. gadā muzeju apmeklēja 3,9 miljoni skatītāju.
6. vietā ir Teita modernās mākslas muzejs. Tas ir modernās un mūsdienu mākslas muzejs, kas atrodas Londonas centrā, Temzas upes labajā krastā. Ar upes pretējo krastu muzeju savieno gājējiem paredzētais Londonas Tūkstošgades tilts. Teita modernās mākslas muzejā atrodas viena no lielākajām mūsdienu mākslas kolekcijām pasaulē. Muzejs ir viena no Teita muzeju tīkla sastāvdaļām. Muzejs ierīkots 1981. gadā slēgtās Benksaidas spēkstacijas ēkā. Tas tika atklāts 2000. gadā. 2022. gadā muzeju apmeklēja 3,9 miljoni skatītāju.
7. vietā ir Korejas Nacionālais muzejs. Muzejs atrodas Dienvidkorejas galvaspilsētā Seulā un ir Korejas vēstures un mākslas vadošais muzejs Dienvidkorejā. Kopš tā dibināšanas 1945. gadā muzejs veic dažādus pētījumus un pētnieciskus pasākumus arheoloģijas, vēstures un mākslas jomās, nepārtraukti attīstot dažādas izstādes un izglītības programmas. 2022. gadā muzeju apmeklēja 3,4 miljoni skatītāju.
8. vietā ir Orsē muzejs. Tas ir mākslas muzejs Francijas galvaspilsētā Parīzē, kas atrodas Sēnas upes krastā. Muzejs ir vēstures piemineklis un viens no Francijas simboliem. Muzeja kopējā platība ir 57 400 kvadrātmetru. Tas tika atklāts 1986. gadā. Muzeja kolekcija galvenokārt sastāv no franču mākslas darbiem, kas ir veidoti no 1848. līdz 1915. gadam. Kolekcijā ir atrodamas gleznas, skulptūras, mēbeles un fotogrāfijas. Muzejā ir atrodami Kloda Monē, Eduāra Manē, Edgara Degā, Pjēra Ogista Renuāra, Pola Sezana, Žorža Serā, Pola Gogēna un Vinsenta van Goga darbi. 2022. gadā muzeju apmeklēja 3,3 miljoni skatītāju.
Jāatzīmē, ka lielu triecienu muzeju apmeklētībai ienesa COVID – 19 pandēmija 2020. – 2021. gados. Vēl aizvien gandrīz visi augstākā ranga pasaules muzeji cīnās, lai sasniegtu pirms pandēmijas apmeklējumu skaitu. Piemēram, 2019. gadā Luvru apmeklēja 9,6 miljoni cilvēku (20% kritums 2022. gadā).
Britu muzejs, kuru 2022. gadā apmeklēja 4,1 miljons cilvēku, apmeklējums joprojām bija par 34% mazāks nekā 2019. gada apmeklētības rādītājs, savukārt Teita muzeja apmeklējums bija mazāks par 36% jeb 2,2 miljoniem cilvēku.
Savukārt Korejas Nacionālais muzejs Seulā, palielināja savu apmeklējumu par 1,7%, salīdzinot ar datiem pirms pandēmijas, un spēja pretendēt uz septīto vieta 2022. gada kopvērtējumā.
Līdzīgi kā visā pasaulē arī Latvijā COVID – 19 pandēmijas sekas radīja būtiskus muzeju apmeklētības kritumus. Taču arī Latvijas muzeji pakāpeniski “atgūstas”.