Pasaules mežu kartes

Mūsdienās meži noklāj apmēram 30% no Zemes sauszemes virsmas. 

Vairāk nekā 1 miljarda pasaules iedzīvotāju dzīve tiešā veidā ir atkarīga no šiem mežiem, jo tie ir viņu iztikas avots, kurināmais un dzīves vieta dzīvniekiem. Meži uztur upes tīras, tie novērš augsnes eroziju, zemes nogruvumus un lavīnas. Meži ir oglekļa piesaistītāji, jo absorbē vairāk nekā vienu piekto daļu oglekļa emisiju, ko rada fosilais kurināmais. 

Bet meži lēnām izzūd. 

Dabiskie mežu izzušanas cēloņi, piemēram, slimības un mežu ugunsgrēki, vienmēr ir pastāvējuši. Taču cilvēka darbība tagad ir galvenais mežu izzušanas cēlonis. Neviena cita cilvēka darbība nav izraisījusi lielāku mežu izciršanu kā lopkopība un augkopība.

Mežu izciršanas rezultātā planētas meži tiek izcirsti apmēram Grieķijas lielumā gadā. Tie ir 50 futbola laukumi katru minūti. Mežu izciršanas sekas ir postošas. Tas palielina siltumnīcefekta gāzu izdalīšanos, augsnes eroziju un atņem dzīvotni savvaļas dzīvniekiem. Protams daudzās valstīs ir saudzīga attieksme pret mežu – izcirstās platības atjauno ar jauniem mežiem, mežu apsaimniekošana ir gudra un ilgtspējīga. Bet tā nav visur …

Satelītu un moderno kartēšanas tehnoloģiju ietekmē mums rodas aizvien labāka telpiskā izpratne par jebkuru notikumu uz Zemes. Tāpēc NeoGeo piedāvā saviem lasītājiem šīs 3 globālās mežu kartes, kuras stāsta par mūsu planētas mežiem un kokiem. 

Paskatīsimies un sāksim redzēt planētas mežus.

1. Pasaules mežu izmaiņu karte


Merilendas universitāte ir izveidojusi Global Forest Change karti  , izmantojot tikai Landsat satelītu datus.

Galvenā uzmanība tiek pievērsta meža apjomam un tā izmaiņām. 

“Mežs” ir definēts kā veģetācija, kas garāka par 5 metriem. 

Meža seguma zudums tiek definēts kā audzes nomaiņas traucējums vai pāreja no meža stāvokļa uz nemeža stāvokli laika posmā no 2000. līdz 2023. gadam. 

Kartē ir redzami arī dati par koku vainagu nosedzošās platības blīvumu.

https://glad.earthengine.app
Avots: https://glad.earthengine.app

2. Pasaules mežu uzraudzības karte


Global Forest Watch (GFW) ir tiešsaistes platforma, kas nodrošina datus un rīkus mežu uzraudzībai. Izmantojot jaunākās tehnoloģijas, GFW ļauj ikvienam piekļūt gandrīz reāllaika informācijai par to, kur un kā meži mainās visā pasaulē.

www.globalforestwatch.org
Avots: www.globalforestwatch.org

3. Mežu ugunsgrēku karte


Ugunsgrēka karte katru mēnesi parāda aktīvi degošu ugunsgrēku atrašanās vietas visā pasaulē, pamatojoties uz NASA Terra satelīta mērenās izšķirtspējas attēlu veidošanas spektroradiometra (MODIS) novērojumiem. Neatkarīgi no tā, vai tos izraisījuši cilvēki, zibens spērieni vai citi apstākļi NASA ugunsgrēku kartes precīzi nosaka aktīvi degošu ugunsgrēku vietas. 

NASA ugunsdzēsības kartes ir animētas no 2000. gada līdz pat šim brīdim. 

World forest fire map
Avots: https://earthobservatory.nasa.gov/global-maps/MOD14A1_M_FIRE

Meža kartes nozīmē darbību. 

Gandrīz reāllaika satelītattēli ir mainījuši mūsu globālo izpratni par mežiem. Satelīti sniedz savlaicīgu un precīzu informāciju par meža ugunsgrēkiem, mežu izciršanu, lapotnes augstumu, blīvumu un pat meža slimībām. 

Meža kartes sniedz lietotājiem iespēju apturēt kaitīgo meža zudumus. Piemēram, uzņēmumu vadītāji, kas pērk tādas preces kā palmu eļļu, var izmantot gandrīz reāllaika meža kartes, lai redzētu, vai piegādātāji izcirta mežus, ko viņi apņēmušies aizsargāt. 

Šī tehnoloģija ļauj cilvēkiem visur labāk pārvaldīt mežus.

Ja mežā nokrīt nozāģēts koks un neviens to nedzird, vai tas izdod skaņu? 

Izmantojot šīs globālās mežu kartes, ikviens to var sadzirdēt …

Ziņas izveidotas 459

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ierakstiet savu meklējamo atslēgvārdu vai frāzi un nospiediet taustiņu Enter, lai meklētu. Nospiediet taustiņu Esc, lai meklēšanu atceltu.

Atpakaļ uz augšu