2024. gada 27. maijā Polijas aizsardzības amatpersonas paziņoja par plāniem izveidot Austrumu vairogu — lielu projektu, kura mērķis ir uzlabot pretdronu novērošanu un sauszemes aizsardzību aptuveni 700 kilometru garumā uz Polijas austrumu robežas ar Krieviju un Baltkrieviju. Šī iniciatīva ietver virkni nocietinājumu un barjeru, kas paredzēti, lai aizsargātu Polijas teritoriju, ierobežotu pretinieku spēku mobilitāti un atvieglotu Polijas spēku pārvietošanos, vienlaikus aizsargājot arī civiliedzīvotājus.
Polijas aizsardzības līniju ir paredzēts veidot no 7 dažādiem aizsargobjektiem pierobežas zonā:
- Pastāvīgs augsts žogs.
- Dzeloņstiepļu aizsarglīnija.
- Prettanku grāvji.
- Lauki ar prettanku aizsardzības konstrukcijām (“prettanku eži”, “pūķa zobi”).
- Mīnu lauki.
- Aizsarggrāvji.
- Veģetācijas aizsargslāņi.
Plānots, ka šādas aizsargbūves Polija uz robežas varētu uzsākt veidot jau 2024. gadā un pabeigt 2028. gadā. To izbūve nebūs lēta. Šobrīd šāda projekta izmaksas tiek lēstas ap 2,56 miljardiem ASV dolāru.
Austrumu vairogs ir daļa no plašākas atbildes reakcijas uz pieaugošo spriedzi un šķietamiem draudiem, piemēram, kiberuzbrukumiem, ļaunprātīgas dedzināšanas mēģinājumiem un nelikumīgu migrantu plūsmām pāri robežai, ko Polijas varas iestādes uzskata par centieniem destabilizēt Eiropas Savienību.
Bez Austrumu vairoga, kas tiks izbūvēts uz zemes būs arī visaptveroša gaisa telpas novērošana, kas tiks integrēta valsts aizsardzības sistēmā. Austrumu vairogs ietvers arī novērošanas torņu tīklu un pretdronu aizsardzību.
Šī programma ir lielākais NATO austrumu flanga nostiprinājums kopš Otrā pasaules kara.
Finansējums šai plašajai aizsardzības infrastruktūrai, kas ietvers arī sadarbību ar Baltijas valstīm Lietuvu, Latviju un Igauniju, tiks nodrošināta no Polijas valdības, kura aizsardzībai tērē vairāk nekā 4% no Polijas IKP, un papildu atbalsts tiks lūgts arī no ES.
2021. gadā Polija uz robežas ar Baltkrieviju jau uzcēla žogu 400 miljonu ASV dolāru vērtībā, lai apturētu masveida migrantu pieplūdumu. Plānots nostiprināt šo žogu un tas iekļausies Austrumu vairoga.
Bez tam Austrumu vairogs ietvers arī plašu militāro infrastruktūru klāstu, piemēram, bunkurus, patversmes, noliktavas un bāzes stacijas.
Šis projekts ir daļa no visaptverošas pieejas Polijas aizsardzības spēju stiprināšanai, kuras galvenie mērķi ir uzlabot agresora atklāšanas spējas, kavēt ienaidnieka mobilitāti, uzlabot Polijas aizsardzības spēku mobilitāti un aizsargāt civiliedzīvotājus. Lai sasniegtu šos mērķus, Polija izmantos progresīvu novērošanas tehnoloģiju, fizisko nocietinājumu un dabiskā reljefa modifikāciju kombināciju.