Rīgas neglītāko ēku TOP 10

Rīgas neglītāko ēku TOP 10 | Neogeo.lv
Aprīļa beigās pie raksta Neglītākā ēka pie Baltijas jūras… NeoGeo lūdza lasītājus izteikt savu viedokli par neglītāko ēku Latvijā. Atsaucība nebija tik liela kā cerēts, tomēr pēc saņemtajām atbildēm mēs varam apjaust mūsu lasītāju nemīlētākos arhitektoniskos objektus. NeoGeo nolēma izveidot mazu Rīgas neglītāko ēku TOP 10.

Komentāros un caur aptaujas formu tika saņemti 22 lasītāju viedokļi par kopumā 12 objektiem. Topā netika iekļauta Pārdaugavā esošā “pretīgā zilā māja ar tornīšiem”, kas nebija īsti identificējama, kā arī Mercedes Benz autotirdzniecības centrs Rīgā Krasta ielā 34 (šajā gadījumā tika respektēta centra iegūtā 2004. gada Latvijas arhitektūras balva nominācijā “Jaunbūves — sabiedriskās ēkas”). Pārsteidz, ka neviens no lasītājiem, kas pauduši savu viedokli, nav izteicis nepatiku par 30. gadu monumentalitātes paraugiem – Finanšu ministriju, Ministru kabineta ēku.

Balsu skaits ir sadalījies šādi:
Vieta Celtne Balsis
1. Triangula bastions 11
2. Kamarina nams 5
3. “Zaļais nams” Kuģu ielā 26 3
4. “Cukurtrauks” jeb Centra nams Republikas laukumā 3 2
5. “Skābbarības tornis” jeb Zemkopības ministrija 2
6. Modus Vivendi ēka Audēju ielā 4 2
7. Rīgas dome 1
8. Preses nams 1
9. Centrālā dzelzceļa stacija 1
10. Stockmann universālveikala ēka 1


Spriežot pēc mūsu topa, lielāko daļu savu neveiksmīgo būvju Rīgas centrs ir ieguvis 21. gs. pirmajā desmitgadē (mūsu būvniecības uzrāviena laikos). Padomju laika neveikmīgie projekti ir daļēji pārbūvēti (Strēlnieku laukums, viesnīca “Latvija”), vai vēl tiek domāts par šo ēku tālāko likteni (Preses nams). Spriežot pēc vēsturiskajiem materiāliem, Rīgai lielākais arhitektoniskais apdraudējums ir daļēji gājis secen. Republikas laukuma apbūves projekts 20. gs. 70. gados paredzēja trīs mums labi pazīstamo “Skābbarības torņa” jeb Zemkopības ministrijas tipa ēku un milzu laukuma izbūvi. Tas pilnīgi mainītu Rīgas siluetu.

Mūsu aizgājušās desmitgades neveiksmju projekti nav tik grandiozi, lai galīgi mainītu vienoto Rīgas centra arhitektonisko veidolu. Tā galu galā ir mūsu galvaspilsētas lielākā bagātība. Mūsu topā iekļauto jaunbūvju un pārbūvju lielākā problēma ir neiekļaušanās apkārtējā apbūvē. Ja šīs ēkas atrastos kādā citā pilsētas daļā, nevienam nebūtu nekādu iebildumu.

Ja realizētos lielie pilsētplānošanas “sapņi” par Daugavas krastmalas izveidošanu par gājējiem draudzīgu zonu, tad, domājams, mūsu topa uzvarētājam – Triangula bastionam – ir cerības veiksmīgāk iekļauties pilsētvidē. Šobrīd bastions vienkārši “maisās pa kājām” 11. novembra krastmalas gājējiem. Spilgtākie “neierakstīšanās” piemēri ir nams Kuģu ielā 26 un Centra nams Republikas laukumā 3 (rotaļīga arhitektūra neatbilstošā vietā).

Ir arī vienkārši neveiksmīgi projekti, par kuru būvniecību jau šo projektu celtniecības laikā masu medijos bija neviennozīmīga attieksme. Jau uzceļot Rīgas domes ēku, bija skaidrs, ka tās risinājums ir tālu no novatoriskas un modernas arhitektūras. Tas pats jāsaka par Kamarina namu, Centrālās dzelzceļa stacijas pārbūvi, kur joprojām ir gan parādes puse, gan “sētas” puse.

“Stockmann” tirdzniecības centrs ir celts ļoti sarežģītā vietā. Sabiedrības lielākie pārmetumi bija par “Stockmann” sen solīto pazemes tuneļa izbūvi. Pēc 5 gadu gaidīšanas tuneli Rīga ir sagaidījusi.

Papildinformāciju par katru objektu iegūsiet klikšķinot uz marķieriem kartē vai ēku sarakstā kartes kreisā pusē

Ziņas izveidotas 498

9 komentāri par “Rīgas neglītāko ēku TOP 10

  1. Jā, ‘Triangula bastions’ sava neglītuma un pamanītības pēc, pilnīgi noteikti ir titula cienīgs. ‘Centra nams’ arī ir visai šaušalīgs.
    Pēc manām domām, neatjaunotie padomju laika neglīteņi ir citā kategorijā liekami. Vistrakāk ir, ka tiek dotas atļaujas būvēt jaunus briesmoņus pilsētas centrā.

  2. Latviešiem vispār būtu jāaizliedz vērtēt un runāt par dizainu un stilu. Kādi ērmi pa ielām staigā, kādi ir mūsu vietējās izcelsmes “modes” dizaineri un arhitekti!?

    Tauta pat pat uz operu un teātri atnākot nespēj piedienīgi saģērbties… ķēmi kaut kādi… vispār bez komentāriem…

    Latvieša viedoklis par šo ēku glītumu nav vērā ņemams…

  3. briesmīgākā jaunā ēka ir Satekles – Merķela krustojuma, tajā 3-stūri ieceltas tirgus būdas

    Savukārt viena no labākajām ēkām Rīgā ir “Okupācijas Muzejs”

  4. Nesaprotu, kāda vaina Finansu ministrijai un MK. Tiesa, šie nami nav “izcakoti”, bet tā ir stingra, nopietna arhitektūra.

  5. Lūdzu, rakstā minētajām arhitektoniskajām kļūdām pievienot to arhitektu un tālaika pilsētas galvenā arhitekta un būvvaldes vadītāju vārdus. Pilnai bildei, tā teikt. Ņemot vērā mūsu īso atmiņu, varētu būt reti noderīgi.

  6. Kurš vispār deva atļauju kautkādu mēslu būvēt blakus atjaunotajam Melngalvju namam kuram ABSOLŪTI nav nekāda sakara un līdzības ar kādreizējo Kamarinu namu??? Labāk atjaunotu Jakšas namu nevis papildinātu Rātslaukumu un nevajadzīgām celtnēm.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ierakstiet savu meklējamo atslēgvārdu vai frāzi un nospiediet taustiņu Enter, lai meklētu. Nospiediet taustiņu Esc, lai meklēšanu atceltu.

Atpakaļ uz augšu