Uz pasaules ir ļoti maz vietu, kur patiesais Saules laiks sakrīt ar to laiku, ko cilvēki redz savos pulksteņos. Patieso laiku rāda Saules pulksteņi, bet laiku mūsu pulksteņos nosaka atrašanās kādā no 24 pasaules laika joslām.
Kopš 18.gadsimta otrās puses visa pasaule ir sadalīta 24 laika joslās – ik pa 15 ģeogrāfiskā garuma grādiem. 0 joslas vidusdaļā ir Griničas observatorijas meridiāns. Tālāk 1. laika josla ir no 7°30′ līdz 22°30′, 2. laika josla – no 22°30′ līdz 37°30′ utt. Katra pasaules valsts savā teritorijā izvēlas lietot tuvāk esošo un visvairāk atbilstošo laika joslu. Lielās valstīs (piemēram, Krievijā, ASV, Kanāda, Ķīnā u.c.) laika joslas ir vairākas. Dažkārt laika joslas izvēli nosaka ne tikai tas, kurā teorētiski iezīmētajā laika joslā atrodas valsts teritorija, bet arī ekonomiski un politiski lēmumi.
Tā iemesla dēļ, ka vairākas valstis vēlas lietot vienotu laiku, rodas situācijas, ka kāda no valstīm ir stipri ievirzījusies blakus laika joslā. Tas uzskatāmi ir redzams Eiropā, kur 1. laika joslu lieto plašā diapazonā – no Spānijas līdz Polijai.
Pasaules sadalījums 24 laika joslās un dažādi politiski un ekonomiski lēmumi par laika nobīdēm virknē valstu rada situāciju, ka pasaulē ir plašas teritorijas, kur cilvēki dzīvo ar ļoti lielām nobīdēm no patiesā Saules laika. Šādas nobīdes sasniedz pat 2 stundas.
Par laimi pie mums Latvijā tik traki nav. Piemēram, Rīgā patiesais Saules laiks atpaliek tikai par 24 minūtēm no mūsu lietotā 2. laika joslas laika (standarta laika, kasa nav vasaras laiks).
NeoGeo.lv aicina iepazīties ar karti, kurā uzrādīta situācija pasaulē par atšķirību starp patieso Saules laiku un cilvēku lietoto laika joslu laiku (standarta laiku).
Kartē sarkanā krāsā ir redzamas teritorijas, kurās Saule uzlec un noriet vēlāk nekā tam būtu jābūt pēc lietotā standarta laika, bet zaļā krāsā ir parādītas teritorijas, kurās Saule uzlec un noriet agrāk, nekā tam būtu jābūt pēc lietotā standarta laika. Jo tumšāks krāsas tonis, jo lielāka laika starpība.
Kartē redzams, ka milzīgās teritorijās Krievijā, Ķīnā, ASV, Kanādā, Argentīnā un citur (tumši sarkanā krāsa) cilvēki dzīvo pat līdz 2 stundu nobīdītā laikā no patiesā Saules laika. No rītiem cilvēki ceļas 2 stundas vēlāk nekā tas notiktu pēc patiesā Saules laika, un vakaros 2 stundas vēlāk dodas gulēt nekā tas notiktu pēc patiesā Saules laika.
Vistuvāk savam patiesajam Saules laikam Eiropā dzīvo cilvēki Zviedrijā, Čehijā, Austrijā, Slovēnijā, Horvātijā, Itālijā.
Bez tam laika mainīšana daudzās pasaules valstīs notiek regulāri reizi gadā – pāreja uz vasaras laiku. Pulksteņi tiek pagriezti 1 stundu uz priekšu.
Pirmo reizi pasaulē uz vasaras laiku 1916. gadā pārgāja Vācija. Latvijas teritorijā pāreja uz vasaras laiku sākās 1981. gadā.
Mūsdienās pāreju uz vasaras laiku realizē 76 valstis, bet ne visās tas notiek vienlaicīgi. 128 valstīs pāreja uz vasaras laiku nenotiek vispār.
Dažas valstis (Krievija, Ukraina, Baltkrievija u.c.) no 2011. gada rudens ir nolēmušas palikt pie vasaras laika un to vairs nemainīt.
Zilā krāsā – valstis, kas pāriet uz vasaras laiku;
Oranžā krāsā – valstis, kas vairs nelieto vasaras laiku;
Sarkanā krāsā – valstis, kas nekad nav lietojušas vasaras laiku.
NeoGeo.lv uzskata, ka Latvijai vajadzētu pēc iespējas turēties pie esošā 2. laika joslas laika. Tas mums ir vistuvākais patiesajam Saules laikam. Pāreja uz vasaras laiku neko labu nedod. Vasarā, kad ir pietiekoši garš diennakts gaišais periods, lielas nozīmes no pieliktās 1 stundas nav – diena tik un tā ir gara.
Kā tad ar elektroenerģijas ietaupījumu vasaras laika dēļ, vai tad tam nav nekāda nozīme?
Elektroenerģijas ietaupījums, pat, ja tām kādreiz varbūt bija kāds hipotētisks pamatojums, šobrīd anyway vairs nav.
Gaismas jebkurā gadījumā aizņem tika nelielu daļu no enerģijas patēriņa, lielākajā daļā ofisu un rūpnīcu tās deg dienu un nakti neatkarīgi no āra gaismas un dzīvokļu apgaismojums tērē nožēlojami mazu daļu no kopējā elektrības patēriņa.
Bet es gan nedomāju, ka vajag tā saucamo ziemas laiku, tas ir pilnīgs murgs, kad ziemā jau plkst 3 ir tumšs. OK ziemas diena ir īsa, bet izčakarējot laiku rudenī, to pataisa vēl īsāku. Piekrītu, ka laika maiņa ir bezjēdzīgs pasākums, bet labāk palikt pie vasaras laika.
Pirmkārt, kādēļ gan saulei būtu jābūt visaugstāk darba dienas vidū (ja pieņemam, ka tā sākas 8:00). Varbūt labāk, ja ir gaišāks vakara stundās, kad cilvēki atpūšas?
Otrkārt, ne jau visās zemēs darba diena sākas 8:00. Tautām ir dažādas tradīcijas. Ir zemes, kur ceļas agri, ir zemes, kur mīl pagulēt, vai ir siesta.
laika zonas ir nevis 24, bet 40 😉
cik ir dzirdēts, krievijā, par kuras lēmumu negrozīt pulksteņus visi ir stāvā sajūsmā, pilnā nopietnībā grasās atgriezties pie laika grozīšanas.
mūsu platuma grādos laika grozīšanai ir pamats – vasarā mēs iegūstam gaišākus vakarus un ziemā sauli ieraugam ātrāk.
Pat ja pāreja ziemas/vasaras laiks kādam šķiet nebūtisks ieguvums, pastāstīšu ar piemēru —
Cilvēkam, kurš menesī pelna 1250 EUR, piedāvā ietaupīt 2%.
No vienas puses, tas nav daudz, tikai 25 EUR mēnesī. No otras puses, tie ir apaļi 300 EUR gadā. Kurš no jums būtu ar mietru izmest šādu naudu miskastē?
Mūsu platuma grādos, kur ziemā puse iedzīvotāju reāli cieš no gaismas trūkuma, iespēja tikt pie gaišākiem rītiem būtiski uzlabo situāciju, un par 20% samazina cilvēku infdēšanos ar antidepresantiem. To jums patreiks jebkurš psihologs.
Tā ka mūsu zemē laika “grozīšana” no valsts un sabiedrības viedokļa . no ekonomikas un cilvēciskā aspekta ir laba un pareiza.
Jāatceras, ka vienmēr pastāv t.s. riska grupa — mentāli slimie, neelastīgi un iestrēgstoši cilvēki, hipohondriķi (ap 5-7% sabiedrības), kam jebkuras izmaiņas ir labs iemesls pačīkstēt un laba iespēja “justies slikti”. Taču pakļaut sabiedrības intereses saujiņai slimnieku šķiet muļķīgs risinājums.
Sāksim ar to, ka “SAULES” laiks patiesībā ir totāls fufelis, ar ko mums jauc prātu :)) Šādu terminu lietošana liecina par vēlmi muļķoties, vai totālu jautājuma neizpratni.
Jebkurš “laika joslu” laiks, kas mainās pa meridiāniem, ir cilvēku izgudrots, cilvēku samarķēts un ar Sauli tam nav NEKĀDA sakara.
Tas nu tā, lai kāds nenotic šādiem muļķīgiem/melīgiem rakstiem.
Gadu tūkstošiem diena sākās Saulei uzlecot un beidzās Saulei norietot. Laika gaitā šo periodu sāka dalīt daļās, lai vieglāk orientēties. Tā kā pirmās civilizācijas izveidojās tuvu ekvatoram, kur dienas garums gada laikā mainās maz, tad dalījums nebija ļoti greizs (varam iedomāties, ka Latvijā vasarā “Saules” stunda būtu 2x garāka, nekā ziemā).
Kā jau uz ekvatora, diennakts dalījās 2 līdzīgās daļās — diena un nakts šeit ir samērojami vienādas. Tad nu ar laiku sāka dalīt stundās arī nakti, un tā arī bija 12 stundas gara. Atgādināšu, ka dienas dalījums 12 daļās ir nosacīts. Piemēram, Francijā pēc Revolūcijas dienu dalīja 10 stundās, un neko, dzīvoja bez problēmām 🙂 Šāds dalījums ir tīrā norunas lieta,, un vienīgā nozīme ir tam, lai visi cilvēki kādā zemē (valstī, kontinentā) būtu vienojušies par spēles noteikumiem.
Zemeslodi meridiānos sadalīja briti, piesaistot “nulles” meridiānu BRĪVI IZVĒLĒTĀ ZEMESLODES VIETAI – savai karaliskajai observatorijai, ha, ha. Ar Sauli tam nav vairāk sakara kā ar Venēru vai Jupīteru. Ak jā, uz ekvatora varētu pienemt, ka ik dienas tā uzaust noteiktās stundā — bet mūsu platuma grādos tā ir, piedodiet, bezjēdzība muldēšana.
Informācija ir interesanta!
Pēc manām domām visas mūsu planētas iedzīvotāji dalās divās lielās grupās:
1. Cilvēki, kuri ir “spiesti” ievērot noteiktu laiku, lai ievērotu darba laiku, mācību grafiku u.c. (pat slimnīcā ēdināšana un procedūras notiek pēc konkrēta grafika). Šeit, pa lielam, nevienam nevaicā: “cīrulis vai pūce?”.
2. Cilvēki, kuri nav saistīti ar konkrētu ikdienas aktivitāšu laika ievērošanu, piem.: bezdarbnieki, pašnodarbinātie, pensionāri, zemnieki(?), u.c.
Nu, tad lai katrs pats sev pieņem lēmumu kā dzīvot, un vai pēc Saules laika, vai pēc pieņemtās laika joslas. Viss, tikai un vienīgi, pašu rokās 🙂
Var jau grozīt pulksteņus, bet gailis vienalga dziedās vienā un tajā pašā ,,savā,, laikā.
Es tomēr uzskatu, ka ziemā jābūt ziemas laikam, vasarā – vasaras laikam. Ja ziemā būtu vasaras laiks, tad saule austu tikai 10 no rīta, bet 8-9, kad cilvēki brauc uz darbu, būtu dziļa tumsa. Ja tomēr paliekam pie ziemas laika vasarā, tad jāgatavojas tam, ka saule leks jau pusčetros no rīta, kas ir dziļa nakts, bet saulriets būs jau mazliet pēc deviņiem. Manuprāt, ar elektroenerģijas taupīšanu tur liela sakara nav.
DIENA no saules lēkta līdz rietam iedalās CĒLIENOS:
RĪTA CĒLIENS
PUSDIENAS CĒLIENS
VAKARA CĒLIENS
Vasarā nāk klāt vēl CETURTAIS CĒLIENS – PUSDIENAS LAIKS JEB DIENDUSA
CĒLIENS sastāv no 3 BRĪŽIEM (stundām)
No saules lēkta līdz rietam ir 3 x 3 brīži = 9 brīži
Saules rieta brīdis saukts par Saulcelīti
Zināšanai:
stunda – BRĪDIS; minūte – ŠALTE; sekunde – MIRKLIS
TUKŠAIS LAIKS ir no 11 līdz 1 dienā (tautā saukts – BULA LAIKS) un nakts laiks.
http://www.marasloks.lv/public/?id=43&ln=lv
Brastiņu Ernests:
Mēs negribam sava mūža gadus un dienas skaitīt pēc svešiem laika mēriem. Mēs negribam dzīvot ne pēc Maskavas, ne Berlīnes laika.
Mēs gribam būt ārpus Mozus un Kristus ērām, lai skaitītu savu pagājību no tā laika, kad iesācies mūsu tautas mūžs. Latviskam laikam jābūt latviešu zemē, latviskai laika skaitīšanai.
Rainis:
Nepietiek savu apspiedēju pārvarēt ar rupju varu, vajaga viņu pārvarēt garīgi un no viņa dzīves likumiem atsvabināties. Kas ir kūtrs vai nespējīgs to darīt, taps atkal apspiedēja vergs arī materiālā ziņā. Te draud jaunām patībām un tautām vislielākās briesmas. (KR 17. 238.)
Vai nevienam nav ienācis prātā pretējais – grozīt savus paradumus vai nosacīto “kārtību”?!
Es sāku darba dienu 6.xx, vasarā 5.xx, ja tā jūtos labi. Ir nezcik zinātniski pamatotu novērojumu un pierādījumu ka noteiktās stundās NEVAR prasīt ne no skolēniem ne strādājošiem augstus rezultātus. Derētu atcerēties ka normēta darba diena ir vēlā feodālisma ieviesta skrūvīšu saturēšanai…, pavisam nesen.
Bioritmi ir mūžīgi!
Ukrainā pulksteņus tāpat kā pie mums griež divreiz gadā!
Visvairāk ruan ir par iekšējā pulksteņa pārskaņošanu divreiz gadā, piemēram,. bērniem, kas jāmodina uz bērnudārzu stundu agrāk. katram ir iekšējais pulkstenis, man, piemēram, tas ļauj pamosties tad, kad vajag, bez modinātāja. Pulksteņu grozīšana iztraucē šo iekšējo dabas noteikto ritmu- kuņģa sulas izdalīšanās uz brokastīm utt.
Man personīgi ir mazliet apnikusi tā pulksteņu grozīšana. Varbūt beidzot sarunājam un paliekam pie viena laika un miers…