2007. gadā Gvatemalā Starptautiskās Olimpiskās Komitejas 119. sesijas laikā par 2014. gada Ziemas Olimpisko spēļu norises vietu noteica Krievijas kūrorta pilsētu Sočus.
Tādējādi 22. Ziemas Olimpiskās spēles notiks Sočos 2014. gadā no 7. līdz 23. februārim. Šīs būs pirmās Ziemas olimpiskās spēles, kuras notiks Krievijā.
Viss jau it kā būtu labi šādai Ziemas Olimpisko spēļu vietas izvēlei, tomēr ir daži ļoti dīvaini apstākļi:
1. Soči ir vislielākā Krievijas vasaras kūrorta pilsēta Melnās jūras krastā.
2. Soči atrodas mitrajā subtropu klimata joslā.
3. Soči būs pirmā pasaules pilsēta subtropu klimata joslā, kurā rīko Ziemas Olimpiskās spēles.
4. Vidējā februāra temperatūra Sočos ir + 6°C.
5. Absolūtā maksimālā februāra temperatūra Sočos bija konstatēta 2010. gadā un tā bija +23,8°C.
6. Sočos februārī sniegs vidēji snieg 2 dienas, slapjš sniegs ar lietu – 4 dienas.
7. Sočos februārī sniega sega vidēji noturas 4 dienas, sniega segas vidējais biezums – 1 cm.
Subtropu klimata josla
2010. gadā Krievijas opozicionāru politiķis Boriss Ņemcovs, kurš pats ir dzimis un audzis Sočos, kādā no savām intervijām par lēmumu rīkot Ziemas Olimpiskās spēles Sočos teica: „Putins ir atradis vienu no tām vietām Krievijā, kur ziemā nav sniega. Viņš nolēma izveidot ledus halles vissiltākajā Krievijas reģionā. Soči ir subtropi. Tur nav slidošanas un hokeja tradīciju. Sočos mēs dodam priekšroku futbolam, volejbolam un peldēšanai. Citiem Krievijas reģioniem vajag ledus halles, bet mums – nē.”
22. Ziemas Olimpiskās spēles Sočos notiks 2 vietās:
• Olimpiskajā parkā Soču pilsētā;
• Ciemā Krasnaja Poļana (Красная Поляна).
Olimpiskais parks Sočos (2011. gada decembrī)
Ziemas olimpiskās spēles Sočos 2014. gadā, Olimpiskais parks Sočos
Soču Olimpiskajā parkā norisināsies visi Ziemas olimpiādes sporta veidi, kuri notiek slēgtās telpās.
Ziemas Olimpisko spēļu sacensības, kurām jānotiek atklātā dabā, norisināsies ciemā Krasnaja Poļana (Красная Поляна), kurš atrodas 39 km no Melnās jūras piekrastes.
Ciems Krasnaja Poļana atrodas Lielā Kaukāza kalnos. Ciema centrs izvietojas aptuveni 550 m virs jūras līmeņa, bet Ziemas Olimpisko spēļu objekti atrodas 500 – 1 800 m augstumā virs jūras līmeņa.
Krasnaja Poļana ir populārs Krievijas kalnu slēpošanas un snovborda kūrorts.
Februāra vidējā temperatūra ciemā Krasnaja Poļana ir + 5°C dienā un – 2°C naktī. Nokrišņu (pārsvarā sniega) vidējais daudzums februārī – 168 mm.
Krievijas pārstāvji apgalvo, ka ideāli slēpošanas apstākļi un pietiekoša sniega sega Krasnaja Poļana apkārtnē ir gandrīz katru gadu, sākot no janvāra sākuma līdz marta beigām.
Krasnaja Poļana apkārtnē notiks šādas 22. Ziemas Olimpisko spēļu sacensības:
• biatlons;
• slēpošana;
• bobslejs;
• kamaniņu braukšana;
• skeletons;
• kalnu slēpošana;
• snovbords;
• frīstails;
• tramplīnlēkšana ar slēpēm.
Krievijas pārstāvji informē, ka 22. Ziemas Olimpisko spēļu visu sporta, sadzīves un infrastruktūras objektu projektēšana un izbūve, kā arī drošības pasākumu nodrošināšana un citas izmaksas no valsts un pašvaldību budžetiem prasīs apmēram 11 miljardu ASV dolāru. Bez tam papildus valsts un pašvaldību finansējumam no komerciāliem avotiem vēl tiks piesaistīti apmēram 3,5 miljardi ASV dolāru.
Kopējās plānotās 22. Ziemas Olimpisko spēļu izmaksas tiek lēstas apmēram 14,5 miljardi ASV dolāru jeb ap 8 miljardi latu, kas ir gandrīz 2 gadu Latvijas valsts budžeta ieņēmumu apjoms.
Alternatīvie Krievijas valdībai opozīcijā esošie avoti vēsta, ka Soču Olimpiādes izmaksas varētu būt pat 2 reizes lielākas, kā ziņo Krievijas valdība – apmēram 30 miljardi ASV dolāru.
Salīdzinājumam jāmin, ka Ziemas Olimpiskās spēles, kuras 2006. gadā notika Itālijā Turīnā un 2010. gadā Kanādā Vankuverā, izmaksāja apmēram 3 miljardus ASV dolāru.
Tāda, lūk, ir Krievija, kura subtropos, vietā, kur jāizbūvē faktiski no jauna visa olimpiskā infrastruktūra un objekti, organizē 22. Ziemas Olimpisko spēļu norisi!
Tikai, lai nodrošinātu pietiekošu elektroenerģijas daudzumu visiem sporta objektiem, kuros vajag būt mākslīgajam ledum (hokeja un daiļslidošanas laukumi, slidošanas treki, kērlinga laukumi, bobsleja, kamaniņu un skeletona trases u.c.), nodrošinātu slēpošanas pacēlāju un visu citu Olimpiādes objektu elektroapgādi Krievija tērēs 3,2 miljardus ASV dolāru un veiks šādus darbus:
- rekonstruēs un 2 reizes palielinās Soču TEC jaudu;
- rekonstruēs Krasnopoļanskas HES;
- uzbūvēs 2 jaunus TEC Krasnodarā un Adlerā;
- uzbūvēs enerģētisko kompleksu ar 4 kaskāžu HES Mzimta upē;
- uzbūvēs gāzes elektrostacijas Novorosijskas un Tuapse pilsētās;
- izbūvēs simtiem kilometru garas jaunas elektropārvades līnijas gan kalnos, gan arī pa Melnās jūras dibenu;
- pilnībā nomainīs elektroapgādes līnijas Soču pilsētā.
Vai Krievijai nebija citu piemērotāku vietu, lai tur rīkotu Ziemas Olimpiskās spēles?
Vai Krievijai nav pilsētu, kur ir tradīcijas, bāze un vajadzība turpināt attīstīt ziemas sporta veidus?
Noteikti šādas vietas Krievijā ir.
Kā vienu no potenciālajām vietām tiek minēta Hantimansijskas pilsēta Rietumsibīrijā, kura lepojas ar savām kalnu slēpošanas tradīcijām un to, ka tā ir veiksmīgi aizvadījusi vairākus pasaules biatlona čempionātus. Tā ir arī naftas biznesa uzplaukuma pilsēta, kura atrodas vienā no Krievijas bagātākajiem apgabaliem.
Arī klimats šeit ir visnotaļ atbilstošs ziemas sportošanai.
Bet Krievija iet savu ceļu ar 22. Ziemas Olimpisko spēļu organizāciju subtropu Sočos…
Boikotēšu, nevaru apmeklēt olimpiādes rīkotājus-okupētājus, kuri lauzuši olimpisko zvērestu.
Eh, vietas izvēle tiešām ir muļķīga, bet man šķiet, ka olimpisko spēļu vietas izvēlei nav tādas prasības kā ”nepieciešamais klimats”. Jebkurā gadījumā – Krievija to var atļauties, pat ja viņiem būs jāpārklāj visa pilsēta ar mākslīgo sniegu. Kā jau NeoGeo minēja – olimpisko spēļu izmaksas būs aptuveni 14, 5 miljardi dolāru, kas ir gandrīz 5 reizes vairāk nekā iepriekšējās olimpiskās spēles un 2 reizes vairāk nekā Latvijas budžeta ieņēmumi. Kāda izšķērdība!
Ko tur ko brīnīties par cenām? Varam tik iedomāties kādos apjomos korupcija un visādas citādas “biznesa”lietas tur notiek…
labs raksts. kā tad viņiem iet ar celtniecības grafiku? viss pēc plāna?
Ideja jaunam rakstam: Lielākās Latvijas un Pasaules upju un ezeru salas.
Paldies, Kolumb, par labu ideju!
Jo izteiktāk un biežāk Krievija demonstrēs savu autoritāro idiotismu, jo drīzāk tam pienāks gals.
Tas gan būtu joks, ja olimpisko spēļu laikā kalnos līs lietus! Nekāds mākslīgais sniegs nepalīdzēs, nāksies kalnus apjozt ar jumtu!
Pat Vankuverā bija problēmas ar sporta veidiem, kas notika ārā, jo bija silta ziema. Silta ziema tur gan ir tikai daži grādi plusos. Sočos silta ziema var nozīmēt padsmit grādus plusos. Nu gan krievi vienkārši domā, jo vairāk iztērē naudas olimpiādei, jo tā būs labāka. Krāniņu mēritājs Putins.
Nu cerēsim, ka beigu beigās viss būs Okej, bet nu ļoti daudzas lietas šķiet pavisam pārspīlētas un ir tik pat lietu, par kurām nav padomāts. protams, subjektīvi, bet tāda reiz ir komentāru jēga, vai ne? 🙂
Olimpiskās spēles varēja rīkot citur, ietaupot kaudzi naudas. Varbūt nākamās ziemas spēles būs Sahāras tuksnesī?
Olimpiskās spēles vispār ir baigā izšķērdība un nepraktisks pasākums, jo parasti vietās, kur tiek uzceltas visas tās halles un olimpiskie ciemati, pēc spēlēm viss pārvēršas par graustiem un netiek vairs izmantots.
Kur ilgtspēja? patērē resursus un tie netiek pienācīgi izmantoti!
Cik patiesi un dziļi ir dziesmas vārdi…”Olimpiāde,ko esam pelnījuši”…,tikai,par kādiem grēkiem tas viss jums? 😀 ..un šāds prezidents arī..
Nu redz , izmaksas nebija 15 milljardi USD, bet gan nieka 51 !!!!!!!!!!!!