Tetovējumi – ģeogrāfijas atlants

Par karšu netradicionālu izmantošanu mūsu dzīvē NeoGeo.lv jau rakstīja savā rakstā „Kartes ir visur!”.
Šoreiz par vēl vienu savdabību – karšu izmantošanu tetovējumos.

Tetovēšana ir process, kura rezultātā, veicot krāsu pigmentu ievadīšanu ādas virsējā slānī, uz cilvēka ādas tiek radīts noturīgs zīmējums.

Nedaudz par tetovēšanas vēsturi.


Tetovēšanas pirmsākumi ir meklējami dziļā jo dziļā senatnē. Liecības par zīmējumu, ornamentu un rakstu veidošanu uz cilvēka ķermeņa, caurdurot ādu un ievadot tajā krāsu, ir iegūtas jau no akmens laikmeta perioda.

Arheoloģiskos izrakumos ir atrasti priekšmeti no akmens laikmeta, kuri tiek uzskatīti par tetovēšanas piederumiem. Tie bija krāsu podiņi, mazas kaula un krama adatiņas.

Ir gūti pierādījumi, ka seno cilvēku augumus greznoja maģiskas zīmes, kurās tika iekodēta cilts piederība, ticība un sasniegumi. Nozīmīgākos dzīves notikumus atzīmēja ar īpašiem rituāliem, un tos attēloja uz ādas. Cilvēki tetovējumos saskatīja dziļu jēgu – tie bija dzīvības un nāves simboli, zīmes, kas aizsargāja no ļaunajiem gariem.

Tetovēšanas mašīnīte.
Avots: www.flickr.com/photos/geishaboy500/

Pirmās tetovēšanas tehnikas balstījās uz ādas skrāpēšanu ar asu priekšmetu, pēc tam līdz asinīm saskrāpētajā ādā iepildīja krāsvielu. Sadzīšanas procesā šajās rētās krāsa palika uz mūžu, radot noturīgu zīmējumu. Citā tetovēšanas tehnikā izmantoja adatas un diegus. Šos diegus iekrāsoja melnā krāsā. Diegs ar adatas palīdzību palika ķermenī, tā veidojot zīmējuma kontūras. Šajā tehnikā radītie darbi parasti bija salīdzinoši primitīvi zīmējumi.

Mūsdienās vizuāli skaistu tetovēšanu visbiežāk veic tetovēšanas salonos ar speciālām tetovēšanas mašīnītēm.

Vieni no tetovēšanas celmlaužiem Eiropā bija jūrnieki. No 17. gadsimta sākuma līdz pat otrajam pasaules karam jūrnieki bieži mēdza tetovēt vistas attēlu uz vienas kājas un cūkas attēlu uz otras, lai pasargātu sevi no noslīkšanas. Ir informācija, ka 18. gadsimta beigās 90% britu jūrnieku bija ar tetovējumiem.

Krievijas cars Pēteris I ierosināja, lai visiem karavīriem, tiklīdz tie sāk dienēt, tiktu ietetovēts koda numurs — identifikācija.

Daži iemesli, kāpēc cilvēki veica un veic tetovēšanu:
1. Tetovējums kā sargājošs elements – talismans, kas aizsargā pret slimībām, negadījumiem, katastrofām, dod spēku, auglību, pasargā no ļaunā.
2. Tetovējums, lai iebaidītu pretinieku – ielas kultūras sastāvdaļa, noziedzīgās pasaules tetovējumu veids. Balstās uz senatnes dažādu tautu karotāju pretinieku iebaidīšanas taktiku, ka ienaidnieku var ietekmēt ar simboliem, kuri iedveš bailes – dunčiem, galvas kausiem un tamlīdzīgiem priekšmetiem, kuru nozīme ir nepārprotama.
3. Deklarējošie tetovējumi – satur paziņojumus attiecībā uz mīlestību, draudzību, patriotismu vai arī domstarpībām ar pārējo sabiedrības daļu.
4. Tetovējumi, kuri satur medicīniska rakstura vai citu informāciju par cilvēku – tetovējumi, kuros norādīta asinsgrupa, tautas skaitīšana, ieslodzītā numurs u.c.
5. Tetovējums kā vakcinācijas veids – primitīvs veids, kā pasargāt sevi no dažādām slimībām.
6. Kosmētiskie tetovējumi – veic, lai iegūtu dzimumzīmīti, pasvītrotu uzacis, izceltu acu un lūpu līnijas u.c.

20. gadsimta otrai pusei un it īpaši 21. gadsimta sākumam raksturīgs tas, ka ļoti strauji sabiedrībā izplatās tetovēšanas mode.

Dati par ASV liecina, ka:
• 1936. gadā 6% amerikāņu bija kāds tetovējums;
• 2003. gadā – 16%;
• 2008. gadā – 36%.

Tetovēšanās kļūst moderna un respektabla. Ne velti tādas pasaules slavenības, kā aktrise Andželina Džolija un futbolists Deivids Bekhems publiski izrāda savus jaunos tetovējumus, kurus pievieno sava ķermeņa esošajai tetovējumu kolekcijai.

Piedāvājam jums iepazīties ar interesantiem tetovējumiem, no kuriem, iespējams, varētu veidot pasaules ģeogrāfijas atlantu!

Kartes tetovējumos

Daži interesanti fakti par tetovēšanu:


• Katoļu baznīca nenosoda tetovēšanos, un pati to ir lietojusi, lai veiktu iezemiešu kristīšanu pagātnē. Senatnē kristītiem iezemiešiem tika ietetovēts krusts, lai tie nevarētu pāriet citā ticībā. Mūsdienās pasaulē ir simtiem kristiešu tetovēšanas salonu, kur var iegūt atbilstošu kristīgās tēmas tetovējumu.

• Eiropas karaliskajās ģimenēs tetovēšana nav ieteikta, bet tajā pašā laikā nav aizliegta.

• Par pasaules tetovētāko cilvēku uzskata 1971. gadā Jaunzēlandē dzimušo Lakiju Deimondu Riču (Lucky Diamond Rich), kuram notetovēta 100% visa ķermeņa āda, ieskaitot ausu iekšpusi, plakstiņus, ādu starp pirkstiem un dzimumlocekli. Ikdienā viņš ir ielu mākslinieks, kurš uzstājas ar žongliera, zobena rijēja un akrobāta priekšnesumiem.

Lakijs Deimonds Ričs
Avots: http://bodygeeks.com

• Mobilo telefonu ražotājs «Nokia» patentē tehnoloģiju, ar kuru pat tetovējumos var iekļaut magnetizētas daļiņas, lai tie vibrētu, kad tiek saņemts telefona zvans vai īsziņa. Patents paredz sistēmu, kā magnētiska spole mobilajā telefonā liktu vibrēt magnetizētām metāliskām daļiņām telefona lietotāja apģērbā, pie ādas pielīmētā uzlīmē vai pat īpašā tetovējumā, kas satur magnētisku tinti. Vibrējošas uzlīmes un tetovējumus varētu izmantot ekstremālos apstākļos, piemēram, vidē, kur valda ļoti liels troksnis, bet cilvēkam ir obligāti jāzina, ka kāds zvana. Otrs pielietojums varētu būt situācijās, kur jāvalda absolūtam klusuma un kur parasta telefona vibrozvans būtu sadzirdams.

Iespējams, ka pavisam drīz pasaules netetovētie ļaudis kļūs par minoritāti…

Ziņas izveidotas 471

Viens viedoklis par “Tetovējumi – ģeogrāfijas atlants

  1. Rakstiņš tīri interesants.
    Domāju kad tetovējumi ir nopietna lieta
    un pirms ko tādu uzsākt 7x nomēri un tad
    tikai nogriez, jo pie apstākļiem karš(gūstā krišana resp., atpazīšana),karjeras izaugsmei
    vai izvēlei (īpaši sejas, kakla vai ekstremitāšu apakšējo daļu notetovēšana) kā arī kardinālu uzskatu(reliģiskās pārliecības)vai vizuālā(stila)maiņai dzīvē varētu būt neatgriezeniskas sekas.
    Cik zināms lai izdzēstu šīs liecības ir
    diezgan jānopūlās un pie tam ne bez paliekošām sekām!
    Tomēr ķermenis cilvēkam ir dots dzīvei tādēļ lai ar tā palīdzību mēs varētu izglītot savu garu nevis tikai vizuāli dzīvot ķermenim.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ierakstiet savu meklējamo atslēgvārdu vai frāzi un nospiediet taustiņu Enter, lai meklētu. Nospiediet taustiņu Esc, lai meklēšanu atceltu.

Atpakaļ uz augšu