Virtuālās komunikācijas ēra sociālajos tīklos uzņem apgriezienus visā pasaulē.
Latvijas sabiedrības galvenās aktivitātes sociālajos tīklos sadalās starp trim vadošajiem tīkliem – twitter.com, draugiem.lv un facebook.com.
Šoreiz NeoGeo.lv sniegs nelielu ieskatu twitter.com darbībā.
Ir pagājuši tikai 5 gadi, bet virtuālas komunikācijas un mikroblogošanas tīkls twitter.com ir pārliecinoši iekarojis pasauli!
Cilvēki sūta un lasa savas un citu rakstītas īsas ziņas (līdz 140 simboliem), kuras sauc par tvītiem (angļu valodā: tweets, kas nozīmē putna čivināšana).
Ieskats twitter.com vēsturē:
• Par tvītošanas dzimšanas dienu tiek uzskatīts 2006. gada 21. marts, kad ASV pilsētā Sanfrancisko tā dibinātājs amerikāņu programmatūru speciālists Džeks Dorsijs nosūtīja pirmo tvītu: “just setting up my twttr” (latviski tas skanētu – tikko izveidoju savu twttr).
• Iesākumā twitter prototips tika radīts vienas organizācijas iekšējām vajadzībām, lai nosūtītu īsus ziņojumus, kuri momentāni parādās ziņas saņēmēja datorā. Kompānijā „Odeo” twitter prototipu sāka lietot 2006. gada 15. jūnijā.
• 2007. gada aprīlī twitter tika izdalīta kā atsevišķa kompānija un uzsāka savu straujo saziņas pakalpojumu izplatību pasaulē. Lūk, tvītu daudzuma dinamika vidēji gada 1 dienā:
– 2007. gadā – 1 100 tvītu;
– 2008. gadā – 274 000 tvītu;
– 2009. gadā – 5 500 000 tvītu;
– 2010. gada jūnijs – 65 000 000 tvītu.
• 2011. gada marta dati uzrāda, ka twitter.com bija ap 200 miljoniem lietotāju visā pasaulē, kuri vidēji dienā ģenerē ap 200 miljonus tvītu vai 2 320 tvītu sekundē.
• Tiek lēsts, ka vislielākais īpatsvars no valsts iedzīvotājiem, kuri lieto twitter.com ir Nīderlandē (22% no valsts iedzīvotājiem), Brazīlijā (22%), Venecuēlā (21%) un Indonēzijā (19%). Zināšanai: Nīderlandē dzīvo 17 miljoni iedzīvotāju, Brazīlijā – 192 miljoni, Venecuēlā – 29 miljons un Indonēzijā – 238 miljoni.
• 2011. gada februāra dati no SIA „Soon” liecināja, ka Latvijā twitter.com ir ap 42 000 lietotāju, no kuriem ap 30 000 ir tvītojuši vismaz vienu reizi, bet ap 13 000 lietotāju veic vismaz 3 ierakstus nedēļā.
• 2010. gadā tika veikti būtiski uzlabojumi twitter.com darbībā – radīta iespēja skatīties fotogrāfijas un video, uzlabota saziņas funkcionalitāte un ātrums. Tika nomainīts arī twitter.com logotips.
• 2011. gadā twitter.com strādā vairāk kā 600 darbinieku un tā galvenā mītne atrodas ASV Sanfrancisko. Serveri un biroji atrodas arī Sanantonio, Bostonā un Ņujorkā.
• Mārketinga izpētes kompānijas Pear Analytics dati (2009. gads ASV) liecina, ka twitter.com tiek lietots sekojošām vajadzībām:
– 41% – cilvēki vēlas uzzināt, ko citi (t.sk. nepazīstami cilvēki) domā, jūt un dara;
– 38% – sarunājas un tērzē;
– 9% – pārsūta jaunumus, ziņas un citu cilvēku teikto;
– 6% – veic pašreklāmu;
– 4% – sūta ziņas;
– 4% – mēstules vai spams.
• Twitter.com ir piesaistījis vairāk kā 57 miljonus ASV dolāru investīcijās, lai pilnveidotu un attīstītu sociālā tīkla darbību. Lai arī kompānijas ieņēmumi tiek turēti noslēpumā, tie tiek lēsti desmitos miljonu ASV dolāru. Neoficiāla un ar pierādījumiem neapstiprināta informācija vēsta, ka 2013. gadā twitter.com cer iegūt 1 miljardus lietotāju, gūt ieņēmumus 1,54 miljardu un tīro peļņu 111 miljonu ASV dolāru apmērā.
Lai iegūtu priekšstatu par twitter.com izplatību un darbību pasaulē, NeoGeo.lv piedāvā iepazīties ar twitter valodu karti, kuras autors ir Ēriks Fišers (Eric Fischer).
Twitter valodu karte oriģinālā izmērā. (2.4Mb JPEG)
Kartē ar dažādām krāsām iezīmētas twitter.com lietotāju sarakstē izmantotās valodas. Kopā ir atzīmētas 40 pasaules valodas, tai skaitā arī latviešu.
Šādi dati, kuri laika posmā no 2009. gada jūnija līdz 2010. gada janvārim iegūti ar atvērtā koda programmu CLD (Compact Language Detector), uzrāda iedzīvotāju sarakstē lietotās valodas.
Ir interesanti kartē vērot pasaules iedzīvotāju saziņas pavedienus!
Nu gluži kā lampiņu virtenes Ziemassvētku eglītē mirdz dažādu tautu valodas, kaut kur spožāk un vairāk, kaut kur blāvāk un retāk!
Var skaidri saredzēt latviešu valodas krāsu Eiropā un arī saskatīt krievu un angļu valodas klātbūtni šeit.
Nobeigumā jāatgādina, ka šī karte atspoguļo tikai vienu no pasaules vadošajiem sociālajiem tīkliem twitter.com. Arī citi saziņas tīkli veido savus, ne mazāk iespaidīgus, rakstus pasaules iedzīvotāju komunikācijas telpā.
saucas twitterasti 😀
Interesanti, no kā tad īsti pelna twitter? neesmu manījis nedz reklāmas, nedz maksas produktus tur..
Atmilde klau.
Lai arī ierindas twitter lietotājam tas, iespējams, ir nepamanāms, bet ienākumi tiek gūti ar reklāmas palīdzību.
Ir gan reklāmas sistēmas līdzīgas kā Google AdWords, gan maksas reklāma kompānijām, gan plaši izvēršas politiskā reklāma.
Twitter nav iespeja izveleties latviešu valodu
Atbilde mo – šobrīd ikviens lietotājs var piedalīties tulkošana, kas notiek pilnā sparā