Valstis bez armijas

Samoa policijas parāde. Avots: http://www.flickr.com/photos/hullofolks/

„Tātad bezpalīdzīgu cilvēku ģimeņu nogalināšana industriālos daudzumos,

vienalga, vai ar veclaiku ietaisēm vai jaunmodīgām, universitātēs izgudrotām uzpariktēm,

ar to cerot gūt militāras vai diplomātiskas priekšrocības, varbūt galu galā nemaz

nav īpaši spoža ideja.”
/Kurts Vonnegūts/

Diemžēl kari un dažādi bruņoti konflikti ir neatņemama cilvēces dzīves sastāvdaļa kopš senseniem laikiem. Mainās tikai bruņojums un cīņu taktika, bet nežēlība un asinsizliešana turpinās.

Mūsdienu pasaulē valstu armiju spēku nosaka ne tikai to skaitliskais lielums, bet liela nozīme ir armijas apmācībai, bruņojumam un apgādei, kā arī stratēģiskiem un politiskiem risinājumiem. Milzu nozīme ir katras valsts armijas morālajai sagatavotībai. Ir liela atšķirība starp to, vai armija aizstāv savu zemi vai dodas karot svešumā.



Pasaulē ir arī valstis ar pavisam nelielām, varētu pat teikt simboliskām regulārām armijām. Piemērām,
Antigva un Barbuda – 170 karavīri (87 000 iedzīvotāju);
Seišelas – 200 karavīri (84 000 iedzīvotāju);
Gambija – 800 karavīri (1 700 000 iedzīvotāji).

UZZIŅAI:
Baltijas valstu regulāro armiju lielums:
Lietuva – 8 000
Latvija – 5 000
Igaunija – 3 800

Tomēr dažas pasaules valstis dažādu iemeslu dēļ izlēmušas iztikt bez savas armijas. Tas nenozīmē, ka šis valstis ir gatavas pakļauties jebkurai ārzemju agresijai. Daudzos gadījumos valstīm bez armijas ir rezerves plāns, kā rīkoties militāra konflikta gadījumā.

Pašlaik pasaulē ir 19 neatkarīgas valstis, kurām nav savas regulārās armijas.

Lai iegūtu papildinformāciju klikšķini uz sarkaniem marķeriem kartē vai skaties zemāk esošo tabulu.

Valsts angliskiValsts latviskiIedzīvotāju skaitsKāpēc nav armijas?Kas sargā?
Costa RicaKostarika4 150 000Ar konstitucionālu lēmumu valsts atteicās no savas armijas 1949. gadā.Militāru draudu gadījumā valsts aizsardzību nodrošinās 21 pasaules valsts, t.sk. ASV, Čīle un Kuba.
GrenadaGrenāda110 000Nav savas armijas kopš ASV iebrukuma valstī 1983. gadā.Valsts ir Reģionālās drošības sistēmas dalībniece (dalībvalstis – 7 mazās valstis Karību reģionā).
KiribatiKiribati98 000Valstī ir tikai policija un krasta apsardze.Militāras agresijas gadījumā valsts aizsardzību nodrošinās Austrālija un Jaunzēlande.
LiechtensteinLihtenšteina36 000Regulārās armijas nav kopš 1868. gada. Šāds lēmums tika pieņemts taupības nolūkā.Nav noteikts, kura valsts veiks Lihtenšteinas aizstāvību militāras agresijas gadījumā. Par valsts aizsardzību ir bijušas sarunas ar Šveici, bet noteikts lēmums nav pieņemts.
Marshall IslandsMaršalu salas62 000Kopš neatkarīgas valsts izveides 1986. gadā Maršalu salās nav regulārās armijas.ASV ir pilnībā atbildīga par valsts militāro aizsardzību.
Federated States of MicronesiaMikronēzijas Federatīvās Valstis111 000Valstī ir neliela policijas vienība.ASV ir pilnībā atbildīga par valsts militāro aizsardzību.
Nauru Nauru10 000Valstī ir neliela policijas vienība.Pēc neoficiālas vienošanās Austrālija nodrošinās valsts aizsardzību militāras agresijas gadījumā.
PalauPalau21 000Valstī ir neliela policijas vienība.Pēc neoficiālas vienošanās Austrālija nodrošinās valsts aizsardzību militāras agresijas gadījumā.
Saint LuciaSentlūsija180 000Valstī ir neliela policijas vienība.Valsts ir Reģionālās drošības sistēmas dalībniece (dalībvalstis – 7 mazās valstis Karību reģionā).
Saint Vincent and the GrenadinesSentvinsenta un Grenadīnas120 000Valstī ir neliela policijas vienība.Valsts ir Reģionālās drošības sistēmas dalībniece (dalībvalstis – 7 mazās valstis Karību reģionā).
SamoaSamoa180 000Valstī ir neliela policijas vienība.Pamatojoties uz 1962. gadā noslēgto līgumu, Jaunzēlande ir atbildīga par valsts militāro aizsardzību.
Solomon IslandsZālamana salas530 000Valstī ir neliela policijas vienība.Nav viennozīmīgi noteikts, kas veiks valsts militāro aizsardzību militāras agresijas gadījumā. Cer, ka tā būs Austrālija.
TuvaluTuvalu11 000Valstī ir neliela policijas vienība.Austrālija veic patrulēšanu teritoriālos ūdeņos. Nav viennozīmīgi noteikts, kas veiks valsts militāro aizsardzību militāras agresijas gadījumā.
Vatican CityVatikāns900Ir Šveices gvarde un žandarmērijas korpuss, taču tiem ir iekšējās kārtības uzturēšanas funkcija.Itālija ir atbildīga par valsts militāro aizsardzību.
HaitiHaiti9 700 000Valsts armija izformēta 1995. gadā. Pašreiz ir policija un krasta apsardze.Neviena valsts nav uzņēmusies saistības aizstāvēt valsti militāras agresijas gadījumā.
IcelandĪslande320 000Nav regulāras armijas, kaut arī Īslande ir NATO dalībvalsts kopš 1949. gada. Ir krasta apsardze un policija.Valsts militāro aizsardzību nodrošina NATO.
MauritiusMaurīcija1 300 000Ir policija un krasta apsardze.Neviena valsts nav uzņēmusies saistības aizstāvēt valsti militāras agresijas gadījumā.
MonacoMonako31 000Ir labi nodrošināta un skaitliski salīdzinoši liela policija.Valsts militāro aizsardzību nodrošina Francija.
PanamaPanama3 400 000Armija izformēta 1990. gadā pēc ASV iebrukuma.Nav noteikts, kas nodrošina valsts militāro aizsardzību. Visticamāk, ka tā būs ASV, kurai ir liela ģeopolitiska interese par Panamu.
Ziņas izveidotas 461

5 komentāri par “Valstis bez armijas

  1. Islande nemaz nav tik bezpalīdzīga. Pagāšgad visa Eiropa uz pāris nedēļām kļuva par Islandes agresijas upuri 😀

  2. interesanti! tikai tagad “atradu” un vairs nekādas diskusijas nav iespējamas – par vēlu! bet vispār esmu pacifists un uzskatu, ka karš neko neatrisina, tikai noplicina valsti

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ierakstiet savu meklējamo atslēgvārdu vai frāzi un nospiediet taustiņu Enter, lai meklētu. Nospiediet taustiņu Esc, lai meklēšanu atceltu.

Atpakaļ uz augšu