Viendzimuma laulības

2001. gada 1.aprīlī Nīderlande kļuva par pirmo valsti pasaulē, kurā likumīgi tika atļautas viendzimuma laulības. Tātad vīrietis legāli varēja apprecēt vīrieti un sieviete – sievieti.

Ir pagājis tikai nedaudz vairāk par 10 gadiem, un šāds viendzimuma laulību legalizācijas process straujos tempos ir aptvēris ļoti plašu pasaules daļu.

2012. gada beigās viendzimuma laulības bija atļautas 11 pasaules valstīs:
1. Nīderlandē (kopš 2001. gada 1. aprīļa),
2. Beļģijā (01.06.2003.),
3. Spānijā (03.07.2005.),
4. Kanādā (20.07.2005.),
5. Dienvidāfrikas Republikā (01.12.2006.),
6. Norvēģijā (01.01.2009.),
7. Zviedrijā (01.05.2009.),
8. Portugālē (05.06.2010.),
9. Islandē (27.06.2010.),
10. Argentīnā (22.07.2010.),
11. Dānijā (15.06.2012.).

Bez minētajām 11 valstīm viendzimuma laulības ir atļautas arī dažos ASV štatos (piemēram, Masačūsetsā, Konektikutā, Aiovā, Vērmontā u.c.), kā arī dažos Meksikas un Brazīlijas štatos.
Tuvākajā laikā viendzimuma laulības varētu tikt legalizētas vēl virknē pasaules valstu, piemēram, Francijā, Austrālijā, Jaunzēlandē, Kolumbijā, Somijā, Luksemburgā u.c.

Lai arī viendzimuma laulības nav atļautas, tomēr daļā pasaules valstu ir apstiprinātas citas viena dzimuma personu iespējamās partnerattiecības (piemēram, civilā partnerība, civilā savienība, reģistrēta kopdzīve u.c.). Tas nozīmē, ka ar likumu ir atzītas attiecības starp viena dzimuma partneriem.
Šādas viena dzimuma personu partnerattiecības ir atzītas vismaz 30 pasaules valstīs, piemēram, Eiropā – Lielbritānijā, Īrijā, Francijā, Vācijā, Somijā, Čehijā, Šveicē, Ungārijā, Austrijā u.c. Bez Eiropas viena dzimuma personu partnerattiecības ir atzītas arī Izraēlā, Jaunzēlandē, Austrālijā, Kolumbijā, Urugvajā, Ekvadorā u.c.

78 pasaules valstīs viendzimuma laulības ir noziegums, kas sodāms ar ilgu cietumsodu un pat nāvi. Tās pārsvarā ir musulmaņu valstis Āfrikā un Āzijā.

Kartē varat aplūkot situāciju pasaulē viendzimuma laulību jomā.

Viendzimuma laulību tiesiskais status pasaules valstīs


Avots: http://commons.wikimedia.org

Tumši zilā krāsa – viendzimuma laulības ir likumīgas;
Gaiši zilā krāsa – likumīgas citādas viena dzimuma personu partnerattiecības;
Gaiši zilganzaļš – atzīst citās valstīs noslēgtās viendzimuma laulības;
Pelēka krāsa – viendzimuma laulības netiek atzītas;
Oranža krāsa – nopietni sodi par viendzimuma attiecībām;
Sarkana krāsa – mūža ieslodzījums par viendzimuma attiecībām;
Brūna krāsa – nāvessods par viendzimuma attiecībām.

Latvijā ir aizliegtas laulības viena dzimuma personu starpā.

Latvijas Civillikuma 35. pants nosaka:” Aizliegta laulība radiniekiem taisnā līnijā, brāļiem ar māsām un pusbrāļiem ar pusmāsām. Aizliegta laulība starp viena dzimuma personām.”

Latvijas Satversmes 110. pants definē laulību kā savienību starp vīrieti un sievieti: „Valsts aizsargā un atbalsta laulību — savienību starp vīrieti un sievieti, ģimeni, vecāku un bērna tiesības. Valsts īpaši palīdz bērniem invalīdiem, bērniem, kas palikuši bez vecāku gādības vai cietuši no varmācības.”

Līdzīgi kā Latvijā, kur valsts konstitūcija paredz laulību tikai starp vīrieti un sievieti, Eiropā vēl tikai Lietuvas, Polijas, Baltkrievijas, Ukrainas, Moldovas, Bulgārijas, Serbijas un Melnkalnes konstitūcija nosaka, ka laulība ir savienība starp vīrieti un sievieti.

Iebildumi pret viena dzimuma personu laulībām joprojām ir sīvi ļoti lielā Latvijas sabiedrības daļā. Nosodījuma un aizlieguma apmēri ir, sākot no klusas bubināšanas: „Lai geji dara ko grib, bet tikai neuzbāžas ar savu ideoloģiju”, līdz agresīvai rīcībai un protestiem, kuros izskan apgalvojumi, ka viendzimuma laulības ir “slidena nogāze”, kura ved arī uz asinsgrēka akceptēšanu, bērnu seksuālās orientācijas ietekmēšanu, un pat zoofilijas legalizāciju.
Savukārt lesbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu (LGBT) aktīvisti gan pasaulē, gan Latvijā aizvien plašāk un neatlaidīgāk uzstāj par savām tiesībām laulāties un adoptēt bērnus.

Kāpēc viendzimuma laulības pasaulē turpina izplatīties?
Vai aizvien plašāka viena dzimuma personu attiecību legalizācija ir cilvēktiesību uzvara vai viens no ceļiem uz iznīcību?

Droši vien, ka ikvienam ir savs viedoklis…

Ziņas izveidotas 447

12 komentāri par “Viendzimuma laulības

 1. Nav tā, ka es atbalstu viendzimuma personu attiecības, bet kāpēc, lai tās būtu nelikumīgas? Ja Latvija ir demokrātiska valsts, tad ikvienam ir tiesības uz laulāšanos viena dzimuma starpā (ja vien to vēlas). Ja cilvēki vēlas, lai precas, nav nekas taču tik nosodāms! Tik pat labi varētu ar likumu aizliegt aseksuālismu, jo tas nav ilgtspējīgs. Protams es ceru, ka pasaulē paliks pietiekoši daudz heteroseksuāļu, kuru bērni veidos cilvēces nākotni.

  PS. Personīgi es domāju, ka homoseksuālis tiks atzīts, tāpat kā kādreiz tika piešķirtas tiesības sievietēm un melnādainajiem, jo pasaule taču degradējas ik dienu!

 2. Vēl viena piebilde: tas, ka tiesības tika piešķirtas sievietēm un melnādainajiem nav degradācija. Vajadzēja sadalīt šos divus teikumus.

 3. Daudziem šādus uzskatus nosaka Bībele, tikai paliek nepamanīts fakts, ka tieši sieviešu viendzimuma attiecības nemaz netiek aizliegtas. Vienīgais pants Bībelē ir Pāvila vēstulē romiešiem 5:26, kur sieviešu viendzimuma kopdzīve ir paša Dieva izraisīta kā sods par Dieva negodāšanu (tāpat arī vīriešiem, bet atšķirībā no sievietēm viņiem pienākas nāvessods III Mozus grāmatā 20:13.) Kādēļ tad uzreiz nesodīt kopā dzīvojošus vīriešus ar nāvi? Un tāpat arī sabata pārkāpējus (II Mozus grāmata 31:15). Bet kāpēc baznīca pieļāva tik nebībelisku Satversmes 110.pantu, kur vīrietim atļauta savienība tikai ar vienu sievieti?

 4. Senās Romas impērija arī daļēji sabruka šādu novirzienu nenoliegšanas dēļ.
  Jautājums:
  vai kāds vispār izprot šo kārtējo “cilvēktiesību” un zem šā zīmola dziļākās organizācijas pieņemto likumu būtību un kas aiz tā slēpjas?! Kārtējie šie likumi ir vispārējo globalizātoristu un morālisma degradētāju labad! Jo neizglītotāka un nenotiektāka massa rodas jo vieglāk valdīt un manipulēt ar tiem.
  Vai kāds zin kad reāli viendzimuma pārstāvju aptuveni ir 2,5 procentu(homisko)no pieaugušo viriešu populācijas un aptuveni 1,4 procentu (lesbisko) no pieaugušo sieviešu populācijas. Aptuveni no visiem viendzimuma pārstāvjiem kas dodas legāli fiksētā laulībā ir aptuveni 2,8 procentu.
  Bērnu audzināšana un to adaptācija šāda viendzimuma pāriem būtu pašsaprotami nepieļaujama,ar to izrietošajām sekām: nenoteiktās masas krietns papildinājums.

 5. Jūs visi esat aprobežoti!Kā var būt Eiropā, bet neatbalstīt viendzimuma laulības?
  Kāda Jums starpība , kas ar ko guļ???
  Labāk atbalstīsim pedifilus un deputātu algas, nekā laimīgas viendzimuma ģimenes!
  ****** valsts!!!
  Nebrīnieties, ka vairums darbspējīgu cilvēku tinas no šīs valsts!!!!
  Es arī tinos, līdzi ņemot 6 savus darba ņēmējus, kuriem es dodu darbu, kā arī maksāju nodokļus par tiem!!!
  Un šie nodokļi ir lieli!!!
  Es tinos uz valsti, kur varēšu reģistrēt savu laulību ar savu mīļoto cilvēku!!!
  Varēšu mierīgi dzīvot n nedomāt par savu bērnu!!!mūsu bērnu turpmāko dzīvi viendzimuma ģimenē!
  Bet Jūs palieciet ar savien°m uzskatiem, un drīz Latvija kā valsts pārstās pastāvēt, jo nepaliks te neviens!Un mēs esam daudz!!!

 6. “cilvēktiesību uzvara vai viens no ceļiem uz iznīcību?” Ja cilvēktiesību mērķis ir iznīcināt pasauli, tad tā ir uzvara, jo viendzimumu laulība ir “nāve”. Dievs nav paredzējis turpinājumu šādām attiecībām – jo svētība (bērni) var ienākt tikai savienībā starp sievieti un vīrieti. Un lai arī kā mums patiktu ķengāt Latvijas likumdošanu – slava Dievam, ka ir bijuši gudri cilvēki, kuri laulību un nākotnes turpinājumu ir iekļāvuši Satversmē – no kuras to varētu izdzēst tikai fakts, ja pēkšņi puse no Latvijas būtu bērnībā tik atstumti un nemīlēti, ka sāktu ilgoties pēc sava dzimuma partnera.

 7. Tātad grēka alga ir nāve, bet Dieva balva ir mūžīga dzīvība Kristū Jēzū, mūsu Kungā. /Rom. 6:23 / Jebkura grēka alga ir pazušana pēc šīs dzīves! Un glābšana var nākt tikai caur Jēzu Kristu, ja mēs Viņu ielaižam savā dzīvē un atgriežamies no saviem grēkiem – t.i. atzīstam grēka esamību savā dzīvē un cīnāmies ar to, nevis tīksmināmies un izbaudām. Attiecībā uz Vēstuli Romiešiem – netiklību nerada Dievs – to rada cilvēka nošķiršanās no Dieva. Šādos gadījumos Dievs cilvēku ar varu nelauzīs, bet grēks turpinās attīstību un uzņems apgriezienus, bet Dievs to pieļaus, jo mīl cilvēku un ļauj viņam pašam izvēlēties kuram kungam kalpot un kura kunga balsī klausīt.

 8. Un Dievs radīja cilvēku pēc Sava tēla, pēc Dieva tēla Viņš to radīja, vīrieti un sievieti Viņš radīja. Un Dievs tos svētīja un sacīja uz tiem: “Augļojieties un vairojieties! (1 Mozus 27-28)
  Jo Dieva dusmība no debesīm parādās pār visu cilvēku bezdievību un netaisnību, kas savā netaisnībā apslāpē patiesību. Jo, ko par Dievu var zināt, tas viņiem ir atklāts: Dievs pats viņiem to atklājis. Kopš pasaules radīšanas Viņa neredzamās īpašības, gan Viņa mūžīgais spēks, gan Viņa dievišķība, ir skaidri saredzamas Viņa darbos, tāpēc viņiem nav ar ko aizbildināties. Jo, zinādami Dievu, viņi to nav turējuši godā kā Dievu un Viņam nav pateikušies, bet savos spriedumos krituši nīcības gūstā un savā sirds neprātā iegrimuši tumsā. Saukdami sevi par gudriem, tie kļuvuši ģeķi
  un apmainījuši neiznīcīgā Dieva godību pret iznīcīgam cilvēkam un putniem, lopiem un rāpuļiem līdzīgiem tēliem. Tāpēc Dievs viņus viņu sirds kārībās nodevis izvirtībai, kurā viņi paši sākuši sagandēt savas miesas, tāpēc ka viņi dievišķo patiesību apmainījuši pret meliem un sākuši dievināt un pielūgt radību, atstājot novārtā Radītāju, kas ir augsti teicams mūžīgi, āmen. Tāpēc Dievs viņus nodevis apkaunojošās kaislībās: sievietes apmainījušas dabisko dzimumu kopdzīvi ar pretdabisko.
  Tāpat arī vīrieši, atmezdami dabisko kopdzīvi ar sievieti, cits pret citu iekaisuši savā iekārē, piekopdami netiklību, vīrietis ar vīrieti, paši saņemdami sodu par savu maldīšanos. Tad nu tāpat, kā viņi nav turējuši cieņā viņiem doto Dieva atziņu, Dievs sagandējis viņu prātu, ka viņi dara to, kas neklājas. Tie piepildījuši savu dzīvi ar visādiem netikumiem: netaisnību, samaitātību, iekāri, ļaunumu, skaudību, slepkavību, ķildām, krāpšanu, ļaunprātību, mēlnesību, kļuvuši par neslavas cēlājiem, Dieva nicinātājiem, nekauņām, augstprāšiem, lielībniekiem, ļauna izdomātājiem, vecākiem nepaklausīgiem, bezprātīgiem, neuzticamiem, cietsirdīgiem, nežēlīgiem. Pazīdami Dieva taisnību, ka tie, kas tādas lietas dara, ir pelnījuši nāvi, viņi tomēr ne vien paši tā dara, bet vēl priecājas par tiem, kas tā dzīvo. (Rom.1:18-32)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ierakstiet savu meklējamo atslēgvārdu vai frāzi un nospiediet taustiņu Enter, lai meklētu. Nospiediet taustiņu Esc, lai meklēšanu atceltu.

Atpakaļ uz augšu