Viesuļvētras

Ņūorleāna pēc viesuļvētras “Katrīna” 2005. gadā. Avots: http://www.flickr.com/photos/ross

Viesuļvētra ir ļoti spēcīga un postoša vētra, kura norisinās 200 – 1 000 km diametra lielā negaisa virpulī. Šī virpuļa centrā ir ļoti zems atmosfēras spiediens (dažkārt pat 0,9 atmosfēras), bet tā ārējās malās plosās spēcīgi negaisi ar lietusgāzēm.

Tropiskie cikloni arī ir viesuļvētras. Tie notiek starp 10° un 20° paralēli abās Zemes puslodēs, pasātu joslā un virs okeāniem.
Indijas okeāna reģionā un Dienvidaustrumāzijā tropiskos ciklonus dēvē par taifūniem. Amerikā ļoti spēcīgus tropiskos ciklonus sauc par Hurricane.

Katru gadu pasaulē notiek ap 80 viesuļvētrām.


Viesuļvētru maršruti pasaulē

Viesuļvētru maršruti pasaulēAvots: www.wikipedia.org/

Viesuļvētras rodas tikai virs okeāniem, kur ir silts ūdens. Tā kā šāds silts ūdens ir tikai tropu joslā, tad tāpēc šādas vētras arī dēvē par tropiskajiem cikloniem. Siltajam ūdenim pastāvīgi iztvaikojot, veidojas lielas gaisa masas ar augstu gaisa mitrumu. Kad ūdens kondensējas, tad veidojas milzu negaisa mākoņi, kuri savērpjas virpulī.

Viesuļvētras raksturojumi:
• vēja ātrums virpulī – 120 līdz 300 km/stundā;
• epicentra pārvietošanās ātrums – 5 līdz 45 km/stundā;
• viļņu augstums okeānos – 15 līdz 25 m;
• nokrišņu daudzums diennaktī – līdz 1 000 mm.

Viesuļvētru izraisītie milzu okeāna viļņi, nonākot cietzemes krastā, spēj appludināt lielas teritorijas. Ūdens līmeni savukārt vēl paaugstina viesuļvētrai sekojošās lietusgāzes.

Izteikts piemērs ir videoklipā redzamie plūdi Filipīnu galvaspilsētā Manilā 2009. gada 28. septembrī. Tos izraisīja tropiskais ciklons Ondoy (Ketsana). Kopā Ondoy (Ketsana) radīja zaudējumus 1,1 miljarda ASV dolāru apmērā un tā ietekmē bojā gāja vairāk kā 740 iedzīvotāju.
httpv://www.youtube.com/watch?v=NWxyI-Hsyp8&feature=related
Slīkstoši cilvēki, brūkošas mājas un zemes nogruvumi redzami nākošajā videoklipā. Tas pats tropiskais ciklons Ondoy (Ketsana) Filipīnās 2009. gada 28. septembrī.

httpv://www.youtube.com/watch?v=DJ_psz7d58U&feature=fvw

Vēja postījumi ir milzīgi, kad viesuļvētra sasniedz piekrasti. To redzēsiet nākošajā videoklipā.

httpv://www.youtube.com/watch?v=y1Ce4jsal7M&feature=channel

Nākošajā videoklipā var redzēt, kā ūdens ielaužas vienā no mājās ASV Misisipi štatā viesuļvētras Katrina laikā, kas notika 2005. gada augustā. Viesuļvētra Katrina ASV bez mājām atstāja vairāk kā 1 800 ģimenes un radīja kopējos zaudējumus 81 miljarda ASV dolāru apmērā.

httpv://www.youtube.com/watch?v=gd8WiiXNxho&NR=1

Ziņas izveidotas 444

Viens viedoklis par “Viesuļvētras

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ierakstiet savu meklējamo atslēgvārdu vai frāzi un nospiediet taustiņu Enter, lai meklētu. Nospiediet taustiņu Esc, lai meklēšanu atceltu.

Atpakaļ uz augšu